Mamut ei halua enää vaatelahjoituksia

Rahaa pitää laittaa, sanoo SPR.

Katsotaanpa sitten talvemmalla kun kärvistelevät adidaksissaan -30 asteen pakkasessa :D Voipi tulla mummojen kutomia villasukkia äkki-ikävä :D
60<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 60

Vanhimmat

Ei ne ymmärrä!

Äänestä
  • Talvemmalla heidät ajetaan sopivaan Ruotsalais-omisteiseen vaatekauppaan (koska Freudenthal) ja puetaan merkkivaatteisiin. Tämä on bisnestä. He pääsevät moniin lehtikuviin ja TV-lähetyksiin, joten eniten maksavat tehtaat saavat antaa kuteet näille, mainos-mielessä tietenkin...

    Äänestä

Voi niille tulla muutenkin yllätyksenä Suomen talvi. Nyt se voi tuntua ihanalta saapua ns. lihapatojen ääreen. Mutta kun alkaa tuiskuamaan ja päivät pimenee, niin voi tulla mieleen, että miksi ei se Unkari ja Saksa riittänyt.

Suomi kärsii talvesta muutenkin paljon enemmän kuin esim. Saksa. Vaikka lumi ja pakkanen antaa työtä joillekin, niin se on aina jostakin pois. Ei Suomessa lumesta saada sitä hyötyä, kuin esim. jossakin lumikeskuksissa Etelä-Euroopassa.

Äänestä
  • Taatusti yllättyvät. Ja periaatteessa voipi käydä niinkin että tarpeeksi ankara talvi hidastaa muukalaisten rantautumista suomeen, kun kaverit täältä ipadisoi että tänne JÄÄTYY :D:D:D

    Äänestä

  • Nyt kun työttömät siirtyvät kuntien vastuulle niin käytettävissä on paljon iloista työreserviä pakolaisten palvelukseen.
    Lumityöt, roskien siivous ja kaikki muu jotta kotoutus näiltä sodan kauhuja pakenevilta ihmispoloilta onnistuisi hyvin. Jokainen suomalainen työtön rientäköön kuntouttavan työtoiminnan muodossa auttamaan.

    Äänestä

  • välitä SPR ostaa niille viimeisintä muotia olevat untuvatakit ni eivät edes huomaa talvea.

    Äänestä

  • auttakaapoloisia kirjoitti:

    Nyt kun työttömät siirtyvät kuntien vastuulle niin käytettävissä on paljon iloista työreserviä pakolaisten palvelukseen.
    Lumityöt, roskien siivous ja kaikki muu jotta kotoutus näiltä sodan kauhuja pakenevilta ihmispoloilta onnistuisi hyvin. Jokainen suomalainen työtön rientäköön kuntouttavan työtoiminnan muodossa auttamaan.

    Olisi hirveä urakka pestä 250:n pakolaisen paskapytyt! Ajatelkaa sitä sonnan määrää päivässä!

    Äänestä

Mutta kieltäkää tai kertokaa faktat äidin äideille ja tädeille. Ne lähettää heti rahaa. Miten estää "ISIS-rahan" lähettelyn? Kun porukka pääsee taikaseinään, sillä elätetään muita siellä.

Äänestä

Rahaahan ne ovatkin nimenomaan tulleet hakemaan Suomesta koska luikkivat paperit häviettyyään Ruotsin rajalta Suomeen. Laivoilla eivät tule koska siellä vaaditaan henkilöpaperit.

Äänestä
  • Ruotsi on lakannut kysymästä papereita laivalippuja ostavilta.

    Itse olen sitä mieltä, että Ruotsi vaarantaa käytännöllään matkustajien turvallisuuden. Iso laiva voi olla melkoisen kova houkutin esim. jihadistille, joka lähtee tappamaan vääräuskoisia itsemurhaiskulla.

    Täysin vastuutonta ja laitonta toimintaa olla kysymättä henkilöpapereita.

    Äänestä

  • Sanotaan, että Saksa ottaa parhaat päältä, seuraavaksi Ruotsi ja Suomi saa jämät.

    Äänestä

  • viis.laeista kirjoitti:

    Ruotsi on lakannut kysymästä papereita laivalippuja ostavilta.

    Itse olen sitä mieltä, että Ruotsi vaarantaa käytännöllään matkustajien turvallisuuden. Iso laiva voi olla melkoisen kova houkutin esim. jihadistille, joka lähtee tappamaan vääräuskoisia itsemurhaiskulla.

    Täysin vastuutonta ja laitonta toimintaa olla kysymättä henkilöpapereita.

    Sionistit ovat siirtyneet vaiheeseen "aktiivinen laiminlyönti".

    Sitä seuraava vaihe tarkoittaa jo agressiivista hyökkäystä massamurhineen jne. valkoihoisia "rasisteja" kohtaan. Tämä on se mistä Leninin bolshevistit tulivat tunnetuiksi, miljoonien "rasistien julmista kidutusmassamurhista.

    Äänestä

Johtuu varmaan siitä että ovat poissa muodissa olevia vaatteita,näillä komeron perältä
löytyneille rääsyille eivät paljon arvoa anna.

Äänestä

Mamuille pitää olla merkkivaatteita.

Äänestä
  • Mamuille pitää olla UUSIA kaupasta ostettuja merkkivaatteita, joissa on kaupan hintalaput ja muut tuotetiedot vielä paikallaan. Eivät he mitään käytettyjä lumppuja halua. He tulivat etsimään korkeaa elintasoa, niiin kuin itsekin useat sanoivat.

    Äänestä

"Rahaa pitää laittaa, sanoo SPR."
Kuinka ollakkaan...

Äänestä
  • SPR jakaa kortit, joilla saa taikaseinästä rahaa. Ei siinä silloin käytetyt vaatteet kalpaa.

    Äänestä

  • Laitoin just vanhoja kalsareitani keltaseen laatikkoon n10kpl;tta.

    Äänestä

  • Minä voin tarjota jollekin Mullah multapullalle tai muulle muslulle siannahkasta tehtyt housuni ja koirannahkakinttaat sekä Lapin Olvi-lippiksen

    Äänestä

Hei ei ne käytä vääräuskoisten vaateita,tosin tiedän että suurin osa lahjoituksista on pelkkää lumppua,johan sen paljasti eräs SPR:n työntekijä vahingossa,menkää itse sinne kirppikselle katsomaan,harvoin sieltä mitään asialista vaatetta saa.

Äänestä

Soosummaut haluavat vain käteistä rahaa. Kuinka ollakaan!

Äänestä

No jos joku tyhmä antaa niille rahaa niin antakoot. On se mukavaa kun tulee taas talvi ja paljastuu mamuillekin se totuus tästä peräpohjolasta että miksi täällä ei asu ja viihdy kun kaikkein kovapäisimmät ja karuimmat ihmiset mitä maa päällään kantaa.

Äänestä

  • Sipilähän ne tänne nimenomaan kutsui. Tottakait Ruotsi ne tänne ohjaa mielellään ja antaa ilmaiset junaliputkin.

    Äänestä

No mutta sehän on selvä. Ei korkeaa elintasoa hakeva "pakolainen" mitään kirpparilumppuja huoli. Pitää olla uusia merkkivaatteita, tottakai.
En ole alkunkaan käsittänyt tätä vaatekeräys intoa, kyllä heillä varmaan vaatetta on omasta takaa jos matkastakin pystyy maksamaan 10 000€ ja heittämään tarjotutu ruoat ja vedet pois.
Jos ei ole sossu maksaa harkinnanvaraisena kuluna.

Äänestä
  • "jos matkastakin pystyy maksamaan 10 000€ ja heittämään tarjotutu ruoat ja vedet pois."
    Tää on jotain aivan uskomatonta tämä Suomen mediassa luotu ns. "moraalinen velvollisuudentunto" näitä karvapersepartalapsia kohtaan...
    Ja kukkahattutädit meuhkaa toreilla ja mannuilla sateenvarjot kourissaan vihaisina viuhuen yhteen ääneen, että senkin rasistit...senkin rasistit... Me vaadimme kultamunaa Suomeen ja heti!

    Äänestä

  • EiLastaKarvoihinKatsomin kirjoitti:

    "jos matkastakin pystyy maksamaan 10 000€ ja heittämään tarjotutu ruoat ja vedet pois."
    Tää on jotain aivan uskomatonta tämä Suomen mediassa luotu ns. "moraalinen velvollisuudentunto" näitä karvapersepartalapsia kohtaan...
    Ja kukkahattutädit meuhkaa toreilla ja mannuilla sateenvarjot kourissaan vihaisina viuhuen yhteen ääneen, että senkin rasistit...senkin rasistit... Me vaadimme kultamunaa Suomeen ja heti!

    Ei mene jakeluun tämä perkeleen velvollisuudentunto jota niin kovasti valtamedia tuputtaa. Ei sitte millään!

    Äänestä

Nauratti tänän yksi uutinen jossa sanottiin että pakolaiset lähteneet liikkumaan Unkarista kun siellä on ollut JOPA PAKKASTA viime öinä. Joo tulkaa vaan Suomeen! :D

Äänestä
  • Tulis kunnon talvi, sen " Talvisodan " mallilla silloinkin luonto oli Suomen puolella.
    Että silleen.

    Äänestä

  • höpöhöpö kirjoitti:

    Tulis kunnon talvi, sen " Talvisodan " mallilla silloinkin luonto oli Suomen puolella.
    Että silleen.

    Niinpä! Kunnon talvi että muukalaisten mukanaan tuomat torakatkin kuolee! :)

    Äänestä

  • Ei ole sitten nettikeskusteluissa valistettu "kouluettuja ja sivistyneitä" tulijoita Suomen sääoloista. Vaikka muunlainen info onkin kääntynyt arabiaksi ihan sujuvasti :D

    Saaaatttana mitä idiootteja tänne lappaa, kompastuvat pian omaan nokkeluuteensa :D

    Äänestä

Sossumamuille pitää olla terndikästä merkkivaatetta ja merkkilenkkareita.

Äänestä

Kuka hullu vielä antaa rahaa SPR:lle? Tuo mutiaisten vaatimus on taas yksi todiste siitä minkä vuoksi tänne tulivat.

Äänestä
  • Minä lopetin rahan antamisen SPR:lle jo 1990 luvulla, kun SPR haki somalit Moskovasta Suomeen.

    Äänestä

  • 20-5 kirjoitti:

    Minä lopetin rahan antamisen SPR:lle jo 1990 luvulla, kun SPR haki somalit Moskovasta Suomeen.

    Muistuu mieleen 90-luvun alku kun ne eri klaaneissa olevat somalit jahtasvatten toisiaan timpurin vasara kädessä pitkin aikuiskoulutuskeskusten käytäviä.
    Noistakaan silloin mitään meteliä mediassa nostettu, kunhan mainostettiin sitä kuinka hyvää bisnestä kunnille on noita majoittaa ja makuuttaa kaikenmaailman kursseilla...

    Äänestä

Ne siirtyy sisäruokintaan ,kun alkaa vesisateet ja rutkasti lisälämmittimiä .Se mitä ulkona käyvät pitäisi SPR:n keräämät vaatteet riittää. En itsekkään ole vuosiin ostanut vaatteita kuin kirpputoreilta ja hyvin olen pärjännyt. Ei ole oikein että ne opetetaan heti siihen että vain paras kelpaa.

Äänestä
  • Niin ja varmaankin vaatekeräyksessä oli vaatteita lähinnä LAPSILLE , joita suomalaiset suree, jotka ovat joutuneet sodan kauhujen keskelle.
    Mutta kun niitä LAPSIA ei nyt sitten tänne tuodakaan niin mitäpä ne nuorukaiset lasten vaatteilla tekee. Kyllä tämä on jo mennyt ihan idioottimaiseksi!

    Äänestä

  • Se on just oikein että oppivat tyytymään vain parhaaseen. Tätä mieltä ovat monet ruotsalaisfirmat suomessa. Kun vielä verokarhu on maksujen takaaja, niin kelpaa niille myydäkin.

    Svensk är best?

    "Ei ole oikein että ne opetetaan heti siihen että vain paras kelpaa."

    Äänestä

Tulispa oikein kunnon megapakkaset, jotta turvapaikkaturisti-ihmispaskat kuolisivat, ja loput suksisivat vittuun täältä!

Äänestä
  • Samaa mieltä. Rukoilen Jumalalta joka päivä talven alkamista. Ensin lunta oikein metriset kinokset, ja siihen päälle mahdollisimman pitkä ja kylmä pakkasjakso.

    Saattaa hyvin tullakin. Vuonna 2011 oli pitkään rapiasti pakkasta. Samanlaista keliä, ja vaikka vähän kylmempääkin.

    Äänestä

Muslimimies laittaisi päälleen kristityn käyttämän vaatteen!!!! Hahhahh.
Nuori Muslimimies hengailemassa Kampissa teryleenihousuissa ja Papan vanhoissa saapikkaissa. Joo!
Naurattaa taas. Hahhhahhh hohoohooo!

Äänestä
  • Hahahha repesinpä minäkin :D

    Älkää ihmiset lahjoittako, älkää...ei ne käytä niitä...LahjoittakaaJumalan sanaa ja hengellisiä lauluesityksiä mieluummin...

    Äänestä

No perkele olkoot alasti, kyllä se routa porsaan kotiin ajaa. Että silleen.

Äänestä
  • Niin ja suomestahan saa ilmaisen lentokuljetuksen kotimaahansa ja vielä pikkasen, tonnin verran, käteistä mukaan. Mikäpäs siinä on matkustellessa. Eikö nuo poliitikot siis oikeasti tajua miten idioottimaisesti he käyttäytyvät!

    Äänestä

  • Ei tajuu. Aika moni on akateemisesti koulutettuja.

    Äänestä

  • Varmaan siellä " Humalistisessä tiedekunnassa " ajatusmaalimasta päätelleen.
    Että silleen.

    Äänestä

  • metsuri_posiolta kirjoitti:

    Ei tajuu. Aika moni on akateemisesti koulutettuja.

    Lenin sanoikin aikanaan että helpoimmat juksata ovat juurikin akateeminen väki.

    Äänestä

  • äääährrrrr kirjoitti:

    Niin ja suomestahan saa ilmaisen lentokuljetuksen kotimaahansa ja vielä pikkasen, tonnin verran, käteistä mukaan. Mikäpäs siinä on matkustellessa. Eikö nuo poliitikot siis oikeasti tajua miten idioottimaisesti he käyttäytyvät!

    Voitais vuokrata Venäjältä joitakin vanhoja Aeroflotin koneita millä kuljettaa muslimit takaisin isiensä maahan. Ei oo väliä, vaikkei kone kestäis koko matkaa. Kuhan vaan saadaan ne tyypit veks täältä loisimasta.

    Äänestä

Rahaa on kuin roskaa.
Roska on kuin paskaa.
Ja paska ei lopu koskaan.

Äänestä
  • Sinäpä sen sanoit :)

    Äänestä

Ei SPR sille mitään mahda jos annettu vaateapu ei kelpaa. Se on pakolaisten omaa typeryyttä. Suomen talvi opettaa kyllä. Turha tuosta on SPR:ää syyttää, ainakin on yritetty auttaa.

Äänestä

Sipiläkin lupasi lahjoittaa rahansa pakolaisille.
Hän aikoo antaa tilinsä pakolaisten käyttöön.
Anna sinäkin.

Äänestä

en periaatteesta anna penniäkään välistävetäjä sprlle olkoot ilman jos ei vaatteet kelpaa tai kysykään rahakkailta spr pomoilta rahaa jos pääsevät loppumaan?

Äänestä
  • Niin sehän sitten EI OLE millään tavalla SPR:n vika jos pakolaisille ei kelpaa annettu vaateapu. On yritetty auttaa, mutta apu ei kelpaa. Ei SPR voi väkisinkään auttaa ketään mitenkään tahdonvastaisesti. SPR teki voitavansa.

    Äänestä

  • ei_SPRn_vika kirjoitti:

    Niin sehän sitten EI OLE millään tavalla SPR:n vika jos pakolaisille ei kelpaa annettu vaateapu. On yritetty auttaa, mutta apu ei kelpaa. Ei SPR voi väkisinkään auttaa ketään mitenkään tahdonvastaisesti. SPR teki voitavansa.

    No miksi niille sitten raha kelpaa? Kun muutenkin heille annetaan kaikki mitä tarvitsevat.

    Äänestä

Kelpaako partakoneet?

Äänestä
  • Intiimisheiverit karvakintuille.

    Äänestä

Niinhän se punainen ristin pyramidihuijaus haluaa rahaa. Puolet rahoista menee hallinnon kuluihin, eli mettikääpä sitä.

Äänestä

Rahaa ovat siksi vailla, että voivat lähettää ne sinne kotimaahansa jääneille. Täällä hankkivat ilmaisen koulutuksen ja elannon, rahat menevät muualle. Ei paljon Suomi hyödy tästä touhusta. Koulutuksen turvin sitten lähtevät etsimään parempia metsästysmaita.

Äänestä
  • Niin turhaa touhua hyysäys.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


egeehe kirjoitti:

Rahaa pitää laittaa, sanoo SPR.

Katsotaanpa sitten talvemmalla kun kärvistelevät adidaksissaan -30 asteen pakkasessa :D Voipi tulla mummojen kutomia villasukkia äkki-ikävä :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu