Syysravinnon juhlaa

Tänään n-kurkiainen ei ole vielä noussut sängystä. On vapaapäivä. Vapaapäiväksi on n-kurkiainen varannut kinkkua, purjosipulia, mustikoita, colaa ja maitoa kahta eri laatua. Puna ja sinimaitoja. Ongelmaksi osoittautui, että perinteinen syksyyn kuuluva purjosipuli ja kinkku hyväkkeenä, olivat niin raikkaita ja mukaansa tempaan hyvänmakuisia, että ne menivät lähes kaikki jo eilen illalla ennen nukkumisprosessin suorittamista.
Ja voi, että n-kurkiaisen matka vielä kerran jatkuu alelaarien kautta. Ja, että viikonlopun kinkut ja purjosipulit olisivat siellä odottamassa?
Perinteinen purjosipuli kinkkuhyväke tehdään siten, että ostetaan yksi kappale purjosipuleita. Ja yksi kappale kuiva tai vesisuolakinkkua (tietenkin mahdollisemman kuivista sarjoista).
Ja sitten pestään purjosipuli, kuivaten se huolellisesti pesun jälkeen, sekä avataan kinkkupaketti. Kuivalla ja puhtaalla puukolla sitten veistellään em. tuotteista sopia paloja, heitetään ne ääntä kohden ja mutustellaan ne. Välihörpyt voidaan suorittaa erilaisista maitolaaduista välillä kitusiin heittäen. Sekä mustikoita välipaloiksi popsien. (huom. ei kuitenkaan erilaisia sokurimustikkamaitoja muodostaen, vaan au naturell).
Raakaravinto on yksi herkuista. Ja sitä kannattaa kaikkien kokeilla.
Ja kinkkuna voi käyttää myös esim. tanskalaista täys-säilykekinkkua (esim. tulip tuotesarjasta).

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • määoonmenosjo

      hyvä kurkkis, mullakin on vapaapäivä... läheks mun kaa kaupungille ostaa sinapinsiemenii ja juustokalaa..voisin tarjoo sulle omakustannushintaan munkkikahvit,

    • TerveellisetHerkut

      Hei n-kurkiainen, minusta sinä et nykyisin niin kauhean köyhältä vaikuta, tarkoitan että sinulla on nyt paremmat ja terveellisemmät ruoat kuin aikaisemmin, jolloin paistelit vaan makkaraa ja mutustelit lihiksiä. Kiva kuulla, että olet muuttanut ruokavaliota terveellisempään suuntaan. Nuista sokerisista juomista sinun pitäisi vielä päästä eroon tai ainakin vähentää niiden juomista. Hyvää syksyn jatkoa sinulle :)

      • NäIkäkurkiainen

        Eukko antaa vähän taskurahaa silloin tällöin et pääsen kauppaan.


    • sienimatonen

      minäpä löysin lehmäntatin ja kolme viinihaperoa, paistoin ne ja lisäsin joukkoon ruohosipula ja siankärsänlehtiä silputtuna. Lisäksi keitin kolme peruaa. Jälkiruokana mustikoita maidossa, ja sokeria, tottakai.

    • VannonEttenMeeTöihin

      OSTIN NACHO CHEESE BALLSEI JOS NÄITTEN VEROTUS KASVAA NIIN LOPETAN TYÖT! TAI SIIS EN OO NYTKÄÄN TÖISSÄ MUT LOPETAN NIIDEN HAKEMISENKIN KOSTONA HALLITUKSELLE! MÄ VANNON WALLAH WALLAH MÄ VANNON ETTEN ENÄÄ HAE TÖITÄ!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      54
      5549
    2. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      78
      4292
    3. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      42
      3562
    4. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      62
      3343
    5. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      102
      3332
    6. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      4
      3040
    7. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      110
      2839
    8. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      58
      2257
    9. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      129
      2254
    10. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      36
      1741
    Aihe