Vanhana eläkeläisenä ei voi muuta kuin ihmetellä , etteivät ihmiset osaa elää tulojensa mukaan. Koko maa on elänyt yli varojensa vuodesta toiseen. Nyt on kauhea valitus kun lomia lyhennetään. Lomarahat minua eniten kummastuttavat. Siinähän ihmiselle maksetaan, jotta jaksaisi lähteä palkalliselle lomalle. Ei joka lomalla ole pakko matkustaa maailman ääriin.
Rahaa tyhjästä
rugosa
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kummallista tosiaan tuollainen yletön matkustelu. Ihmiset voisivat aivan hyvin pysyä kotonaan ja katsella valokuvia kaukaisista maista ja kaupungeista esimerkiksi Pariisista. Kesällä voi sitten kokoontua kuulemaan sanaa ja hihhuloimaan isoon telttaan.
Eivät kaikki ole eläneet yli varojensa. Mutta tuo lomarahan pointti onkin varsin mielenkiintoinen. Aiemmin sitä kutsuttiin lomaltapaluurahaksi. "Työnantajat halusivat taas turvata työntekijöiden paluun takaisin työpaikoille, sillä tuohon aikaan loman aikana tapana oli mm. hakeutua Ruotsiin töihin. Mikäli työntekijä ei loman jälkeen palannut täsmällisesti työpaikalleen, hän ei lomaltapaluurahaan ollut oikeutettu."
Lomapalkka tai -korvaus on sitten asia erikseen. Sen tarkoituksena on, etteivät taloudelliset edellytykset heikentyisi loman aikana. Tuskin niitä palkattomia lomia kovin moni pystyisi pitämäänkään.
Kotimaassakin voi matkailla ja kokea elämyksen käymällä katsomassa kotieläinpihaa tai suota.
Joitakin vuosia sitten kun yrityksillä meni hyvin, ne maksoivat ja veivät henkilökuntaansa tuollaisiin elämyksiin juomaan kahvia puukiposta suolle ja sen päälle nokiseen saunaan. Hirveä lasku elämyksen järjestäjältä meni läpi muitten laskujen ohessa.
En ole matkustellut, enkä matkustele. Mitä niissä vanhoissa kivikasoissa on nähtävää, jotka rapistuvat hoidon puutteesta. Kyllä kun kiipeää jonnekin korkealle harjulle, niin sieltä avautuvat aivan toisenlaiset maisemat.
Olen käynyt eläissäni kaksi kertaa etelänlomalla Kreikassa. Eka reissu oli 80-luvun lopulla ja toka reissu 1999. Silloin totesin että hinnat ovat nousseet liikaa kukkarolleni ja sen jälkeen en ole ulkomailla käynyt. Näin vanhemmiten koti on paras paikkka maailmassa ja parhaat unet saa omassa sängyssä.
Jos vanha eläkeläinen potkaisi tyhjää ja vaihtaisi hiippakuntaa. Niin säästyisi sinunkin eläkerahat.
Kunpa näkisi edes yhden tuulivoimalan kohoavan koko komeudessaan tälle ankeahkolle Pohjanmaan lakeusmaisemalle, niin siinä jo olisi elämystä pitkäksi aikaa!
Osallistun ihmettelyysi! Palkkio työhön paluusta?! Syntyi pelossa duunareiden häipymisestä Ruotsiin eikä ole ollut ajankohtainen vuosikymmeniin.
"Pekkasista" porukka olisi valmis luopumaan tuota ylimääräistä lomarahaa heölpommin.
Me matkustelimme kaikki lomamme. Vuosikaudet koko perheen voimin autolla Euroopassa.
Jäätyämme vaimon kanssa kahden olemme jatkaneet tapaa ja nämä eläkeläisvuodet ovat merkinneet vuosittain yhteensä ka. 4kk:n poissaoloa.
Maanantaina lähdemme kuukaudeksi Espanjaan. Lennot 158€/hlö. Asunnon hoitovastike 45,08€/kk. "Tavallinen" eläminen todella halpaa kunhan viitsii hieman harkita ja suunnitella.
Eläkkeidemme puolesta hoipumme virallisella köyhyysrajalla.
Miellyttävää ja virkistävää lomaa teille...;)
Valtiolta loppuvat rahat kun kansantuote laskee jo neljättä vuotta peräkkäin ja menot senkun nousevat. AKT ilmoitti, että seuraavissa palkkaneuvotteluissa sovitaan vain palkan korotuksesta, muutoin lakkoillaan.
Venäjällä keksittiin rahan puutteeseen hyvä keino: palkka maksetaan tiileillä.
Sopisiko AKT: llekin, että tili tehtäisiin tiileissä?