Työnantajat vois mennä lakkoon !!!

Miks aina toisinpäin??
22<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Kirjoitappas sinne hakukoneeseen, vaikka Googleen: Työsulku.

"Työsulku on työnantajapuolen painostuskeino työtaistelun aikana, kun tietyllä ammattialalla ollaan sopimuksettomassa tilassa. Työsulku tarkoittaa sitä, että työnantajat estävät tietyn alan ammattiliittoon kuuluvia työntekijöitä pääsemästä työhön ja keskeyttävät heidän palkanmaksunsa.

Työehdoista saa Suomen lain mukaan ryhtyä laillisesti työtaisteluun silloin, kun alalla ollaan sopimuksettomassa tilassa, eli kun työ- tai virkaehtosopimus ei ole voimassa. Palkansaajapuolen toimena työtaistelu merkitsee järeimmillään lakkoa, työnantajapuolella työsulkua."

https://fi.wikipedia.org/wiki/Työsulku

Esim.

"Metsäteollisuus ry. julisti paperiteollisuuden sopimusalalle työsulun toukokuussa 2005. Työsulku lopetettiin 44 päivän jälkeen työehtosopimuksen synnyttyä, kun työnantajaosapuoli sai suurimman osan vaatimuksistaan läpi."

Äänestä

Työnantajien lakkoa kutsutaan työsuluksi. Muistaakseni sitä käytettiin jokunen vuosi sitten paperitehtailla, kun osapuolet eivät meinanneet löytää sopua. Motiivina työnantajalla taisi olla silloin tuotantokoneiston säästäminen, joka rasittuu turhaan jatkuvista alas- ja ylösajoista.

Äänestä

Enempi työsulkuja jos asiat ei luista, paperityöläisillä nyt oli kaikki omat lakinsa, ja palkkauksessa nyt mentiin pilviiin ettei ihme ettei niitä enää Suomessa olekkaan.

Äänestä
  • Palkkakulut ovat mitättömän pieni menoerä paperinteossa. Interweb vei paperimiesten työpaikat. Kuka nykyään tilaa enää paperista sanomalehteä? Tuskin kukaan nykyaikaa elävä. Kenelle tipahtelee enää postilaatikosta paperisia laskuja? Tuskin kenellekään 2000-lukua elävälle.

    Kartongin ja pahvin tekijöille on vielä tulevaisuudessa tarvetta, koska kiinalaiset tavarat eivät kestä suojaamatta lähettämistä. Jokainenhan tietää kuinka posti runtelee lähetyksiään.

    Äänestä

  • laitetaan vaalit työsulkuun ja kukaan ei äänestä ennenkuin suomeen saatu palkka, eläke ja osinkokatto 5000 eur/ kk, koskien myös ministerien, edus kunnan ja presidentin palkkioita, lisäksi ei saa samanaikaisesti nostaa kuin yhtä em. esim. kun presidentti ahtisaari saa eläkettä ei ole oikeutet tu presidentin palkkioon ja osinkoihin..

    Äänestä

Minkä ihmeen takia, he tässä SSS/EK-porvaripolitiikassa ovat pelkkiä hyötyjiä. Tekevät taas lisätiliä kun työläiseltä leikataan:

Sipilän ”talkoot” jättävät 2,2 miljardia euroa pääomatuloja rauhaan

http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/3428720/sipilan-talkoot-jattavat-22-miljardia-euroa-paaomatuloja-rauhaan

"Esko Seppäsen mukaan hallitus ei kurittanutkaan kaikkein hyväosaisimpia.

Pääministeri Juha Sipilä mainostaa talouskuritusta talkoina, joihin kaikki joutuvat osallistumaan. Torstaina budjettiesitystä esitellessään Sipilä, Alexander Stubb ja Timo Soini sanoivat myös rikkaiden joutuvan lisäverolle.

Esko Seppänen osoittaa Uuden Suomen blogissaan http://eskoseppanen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/202238-media-pettaa-kansan että kaikkein rikkaimmat välttyvät suurelta osin Sipilän talkoilta.

Hallitus esittää ensinnäkin solidaarisuusveron alarajan laskemista 90 000 eurosta 72 300 euroon. Solidaarisuusveroa ei kuitenkaan peritä pääomatuloista. Seppänen kirjoittaa hallituksen panevan kahden prosentin lisäverolle ennen muuta suurituloisten alemman kerrostuman, 72 300–90 000 euron suuruisten ansiotulojen saajat.

Hallitus ”kuritti hyväosaisia”, mutta ei kaikkein hyväosaisimpia, Seppänen toteaa.

Yli puolet osingoista verovapaita

Toiseksi hallitus esittää pääomatulon ylimmän veroprosentin korotusta. Seppäsen mukaan tuoreimman tilastoidun vuoden 2013 veronperintätilaston perusteella korotus koskee ”vain surkean pientä osaa” pääomatuloista”.

Vuonna 2013 osinkoja maksettiin luonnollisille henkilöille yhteensä 3 991 miljoonaa euroa. Niistä saajalleen verovapaata tuloa oli 2 258 miljoonaa euroa. Niihin tuloihin ei veronkorotus ulotu.

Seppäsen mukaan korotus ei ulotu myöskään kaikkein suurituloisimpien saamiin myyntivoittoihin, joita oli 3 953 miljoonaa vuonna 2013. Niistä yleensä 20–40 prosenttia on verotonta tuloa.

Eikä korotus koske myöskään niitä osinkoja ja myynti- eli luovutusvoittoja, jotka menevät holding-yhtiöihin tai veroparatiiseihin".

.

.

SSS-porvarihallitus leikkaa Suomen 900.000 köyhältä (joiden perusturvan matala taso saa haukkuja Euroopanneuvostolta http://yle.fi/uutiset/euroopan_neuvostolta_sapiskaa_suomelle_liian_matalasta_sosiaaliturvasta/7797709 ), työttömiltä, pieneläkeläisiltä, pienipalkkaisilta, lapsiperheiltä ja tavallisilta työläisiltä. SSS-porvarihallitus ei leikkaa EK-polittiikallaan elinkeinoelämältä, pääomapiireiltä ja rikkailta jotka ovat takoneet jättiosinkoja tänä vuonna, ja joilla olisi maksukykyä osallistus talkoisiin.

Äänestä
  • Kiitos Esko Aholle että pienituloinen maksaa suhteessa enemmän veroja!

    Esko Ahoa saamme kiittää siitä että pääomatulojen veroprogressio poistettiin ja samalla hän laski yritysten yhteisöveron 25%:iin (nykyään 20%).

    Kepun Esko Ahon hallituksen aikana tehty pääomatulojen ja palkkatulojen verotuksen eriyttäminen PERUTTAVA koska silloin pääomatuloja alettiin verottaa paljon lievemmin kuin palkkatuloja mikä on johtanut valtaviin tuloeroihin Suomessa. Siispä ennen vuoden 1993 kepun Esko Ahon porvarihallituksen tekemää verouudistusta edeltänyt verotus jossa palkkatulot ja pääomatulot laskettiin yhteen ja verotettiin verotettavan progressiivisella tuloveroprosentilla takaisin voimaan ja HETI. Pääomatulot myös kunnallisverolle koska pelkkiä pääomatuloja nostavat käyttävät kuntapalveluja perheineen ilmaiseksi.

    Päätös, jonka seurausta Suomen tuloerojen kasvu on, oli Ahon hallituksen laman varjossa tekemä vuoden 1993 verouudistus. Siinä eriytettiin ansiotulojen ja pääomatulojen verotus toisistaan. Ansiotuloja verotetaan progressiivisesti, veroprosentti nousee tulojen noustessa. Sen sijaan pääomatuloja verotetaan tasaverolla, mikä tällä hetkellä on erittäin lievä. Vuonna 2015 pääomatulosta peritään 30 % aina 30 000 euroon asti. Tämän ylittävältä osalta peritään 33 %. Suomessa kasvavat nimenomaan verojen jälkeisten eli käytettävissä olevien tulojen erot.

    Suomessa verosuunnittelusta on tullut erittäin houkuttelevaa, kannattavaa ja yleistä niille, joille se on mahdollista. Esimerkiksi pörssin ulkopuolisissa perheyhtiöissä omistaja-johtaja voi päättää ottaako hän yhtiöstään ankarasti verotettua palkkaa vai hyvin lievästi verotettuja osinkoja. Päätöstä saattaa auttaa myös se, että tällaisen yhtiön osingot ovat 90 000:een euroon asti kokonaan verovapaita.

    Yli puolet kaikista osingoista verovapaita

    http://eskoseppanen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/202238-media-pettaa-kansan

    http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/3428720/sipilan-talkoot-jattavat-22-miljardia-euroa-paaomatuloja-rauhaan

    Vuonna 2013 osinkoja maksettiin luonnollisille henkilöille yhteensä 3 991 miljoonaa euroa. Niistä saajalleen verovapaata tuloa oli 2 258 miljoonaa euroa.

    Suurituloisimpien saamia myyntivoittoja oli 3 953 miljoonaa vuonna 2013. Niistä yleensä 20–40 prosenttia on verotonta tuloa.

    Tampereen yliopiston kansantaloustieteen professori Matti Tuomala on tuloerojen johtavia asiantuntijoita. Tuomala korostaa vuoden 1993 veroratkaisun vaikutusta tuloerojen kasvuun:

    ”Se tarjosi erinomaisen mahdollisuuden, tai sanotaan kannustimen, erityisesti pörssin ulkopuolisten yhtiöiden omistajille muuntaa tulonsa pääomatuloiksi. Ja tätä etua on selkeästi käytetty.”

    Suomesta on tullut maa, missä keskituloinen työntekijä maksaa suhteellisesti enemmän veroja kuin saman yhtiön johtaja tai omistaja, jolla on miljoonien ja kymmenien miljoonien tulot.

    .

    Tilastot osoittavat: Suomessa jo nyt alhainen yritys- ja pääomavero

    http://yle.fi/uutiset/tilastot_osoittavat_suomessa_jo_nyt_alhainen_yritys-_ja_paaomavero/6561684

    "EU:n keskitasoon verrattuna kuluttaja ja palkansaaja maksaa saman verran enemmän".
    .

    Kevyt pääomaverotus vie Suomelta 5,5 miljardia euroa

    http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/3368548/kevyt-paaomaverotus-vie-suomelta-55-miljardia-euroa

    "Suomi verottaa yrityksiä ja pääomaa vähemmän kuin EU-maat keskimäärin".

    .

    Seura: ”Miljonääripääministeri Sipilän verotus pysyy hyvin lievänä”

    http://demokraatti.fi/seura-miljonaaripaaministeri-sipilan-verotus-pysyy-hyvin-lievana/

    Äänestä

  • EskoAhonSyytä kirjoitti:

    Kiitos Esko Aholle että pienituloinen maksaa suhteessa enemmän veroja!

    Esko Ahoa saamme kiittää siitä että pääomatulojen veroprogressio poistettiin ja samalla hän laski yritysten yhteisöveron 25%:iin (nykyään 20%).

    Kepun Esko Ahon hallituksen aikana tehty pääomatulojen ja palkkatulojen verotuksen eriyttäminen PERUTTAVA koska silloin pääomatuloja alettiin verottaa paljon lievemmin kuin palkkatuloja mikä on johtanut valtaviin tuloeroihin Suomessa. Siispä ennen vuoden 1993 kepun Esko Ahon porvarihallituksen tekemää verouudistusta edeltänyt verotus jossa palkkatulot ja pääomatulot laskettiin yhteen ja verotettiin verotettavan progressiivisella tuloveroprosentilla takaisin voimaan ja HETI. Pääomatulot myös kunnallisverolle koska pelkkiä pääomatuloja nostavat käyttävät kuntapalveluja perheineen ilmaiseksi.

    Päätös, jonka seurausta Suomen tuloerojen kasvu on, oli Ahon hallituksen laman varjossa tekemä vuoden 1993 verouudistus. Siinä eriytettiin ansiotulojen ja pääomatulojen verotus toisistaan. Ansiotuloja verotetaan progressiivisesti, veroprosentti nousee tulojen noustessa. Sen sijaan pääomatuloja verotetaan tasaverolla, mikä tällä hetkellä on erittäin lievä. Vuonna 2015 pääomatulosta peritään 30 % aina 30 000 euroon asti. Tämän ylittävältä osalta peritään 33 %. Suomessa kasvavat nimenomaan verojen jälkeisten eli käytettävissä olevien tulojen erot.

    Suomessa verosuunnittelusta on tullut erittäin houkuttelevaa, kannattavaa ja yleistä niille, joille se on mahdollista. Esimerkiksi pörssin ulkopuolisissa perheyhtiöissä omistaja-johtaja voi päättää ottaako hän yhtiöstään ankarasti verotettua palkkaa vai hyvin lievästi verotettuja osinkoja. Päätöstä saattaa auttaa myös se, että tällaisen yhtiön osingot ovat 90 000:een euroon asti kokonaan verovapaita.

    Yli puolet kaikista osingoista verovapaita

    http://eskoseppanen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/202238-media-pettaa-kansan

    http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/3428720/sipilan-talkoot-jattavat-22-miljardia-euroa-paaomatuloja-rauhaan

    Vuonna 2013 osinkoja maksettiin luonnollisille henkilöille yhteensä 3 991 miljoonaa euroa. Niistä saajalleen verovapaata tuloa oli 2 258 miljoonaa euroa.

    Suurituloisimpien saamia myyntivoittoja oli 3 953 miljoonaa vuonna 2013. Niistä yleensä 20–40 prosenttia on verotonta tuloa.

    Tampereen yliopiston kansantaloustieteen professori Matti Tuomala on tuloerojen johtavia asiantuntijoita. Tuomala korostaa vuoden 1993 veroratkaisun vaikutusta tuloerojen kasvuun:

    ”Se tarjosi erinomaisen mahdollisuuden, tai sanotaan kannustimen, erityisesti pörssin ulkopuolisten yhtiöiden omistajille muuntaa tulonsa pääomatuloiksi. Ja tätä etua on selkeästi käytetty.”

    Suomesta on tullut maa, missä keskituloinen työntekijä maksaa suhteellisesti enemmän veroja kuin saman yhtiön johtaja tai omistaja, jolla on miljoonien ja kymmenien miljoonien tulot.

    .

    Tilastot osoittavat: Suomessa jo nyt alhainen yritys- ja pääomavero

    http://yle.fi/uutiset/tilastot_osoittavat_suomessa_jo_nyt_alhainen_yritys-_ja_paaomavero/6561684

    "EU:n keskitasoon verrattuna kuluttaja ja palkansaaja maksaa saman verran enemmän".
    .

    Kevyt pääomaverotus vie Suomelta 5,5 miljardia euroa

    http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/3368548/kevyt-paaomaverotus-vie-suomelta-55-miljardia-euroa

    "Suomi verottaa yrityksiä ja pääomaa vähemmän kuin EU-maat keskimäärin".

    .

    Seura: ”Miljonääripääministeri Sipilän verotus pysyy hyvin lievänä”

    http://demokraatti.fi/seura-miljonaaripaaministeri-sipilan-verotus-pysyy-hyvin-lievana/

    Kaikki henkilökohtaiset tulot/voitot olisi verotettava yhden yhtäläisen progression mukaan, jossa maksimivero voisi hyvin olla 50%, kun kaikista henkilökohtaisista tuloista oikeasti maksettaisiin saman veroprogression mukaan, siis niin ansiotuloista, pääomatuloista, bonuksista, optioista jne. Mitään etuoikeutettuja tuloja ei saisi olla kuten tällä hetkellä, joista ei makseta osasta yhtään veroja(pääomatuloja). Yritysten yhteisövero voi olla sitten 20-24%.

    Keskustan Esko Aho teki riistäjäporvarina emämunauksen pääomatulojen veroprogression poistolla EK:n ja yrittäjäjärjestöjen lobbarina, kuten nosti myös Suomen valtiovelan pääministerikautenaan alle 10 miljardista eurosta yli 60 miljardiin euroon, eli nousua 50 miljardia euroa (luvut muutettu markoista). Kokoomuksen Jyrki Katainen muistetaan yli 50 miljardin euron valtiovelan kasvattamisesta pääministerikautenaan mutta keskustan Esko Aho teki samat jo markka-aikana, kun luvut muutetaan euroiksi.

    On jännää että porvaripuolueet kepu ja kokkarit nostavat valtiovelan tappiin hallituskausinaan (Paavo Lipponen SDP taas laski Esko Ahon velkoja reippaasti), vaikka samalla purkavat hyvinvointivaltiota! Minnehän rahat menevät, no tietenkin rikkaille. Suomessa köyhin viidennes (työttömät jne.) saa sosiaalituista 25% ja rikkain viidennes (jonka ei pitäisi saada tukia lainkaan) saa melkein saman eli 17%. Australiassa köyhin viidennes saa sosiaaliturvasta 40% ja rikkain viidennes ei juuri lainkaan, Australiassa moraali toimii, Suomessa rikkaat valittavat köyhien matalista tuista (joiden alhaisesta tasosta jopa EU on valittanut) ja syyttävät tuloeroja ihmetteleviä kateellisiksi. Tätä se itsekkyys teettää.

    Äänestä

""hallitus ei kurittanutkaan kaikkein hyväosaisimpia"".

"Eihän sellaisia pidä kurittaa, jotka kustantavat koko lystin".

Voi sinua tyhmää. Työntekijä on yritysten tuloksentekijä vaikka saakin vain perkuujätteitä kun omistaja vetää kalasaaliin. Ilman työntekijää yrittäjä tai omistaja olisi kusessa, ja itse tai perheensä kanssa työtä tehden ei suuria osinkoja tahkottaisi. Duunarille siis ansaittu osa, vähintään nykyisten työehtojen mukainen palkka ja muut sovitut lisät. Työtä voi kyllä tehdä ilman yrityksiä vaikka osuuskunnissa, mutta ilman työntekijöitä yrittäminen on jo vaikeaa, miljoonien tahkoaminen lähes mahdotonta. Duunareille siis se kunnia joka kaiken yrityksen tuloksen- ja työn tekijälle kuuluu.

Äänestä

Kommunistinpuhetta,,Työtä ei ole jos ei ole Yrittäjiä jotka laittaa itsensä likoon, jokainen voi alkaa harva uskaltaa.

Äänestä
  • Suurin osa yrittäjistä tekee turhaa työtä, jota ei oikeasti tarvita, esim. parturi-kampaajat. Ilmankin tullaan ja on tultu toimeen.

    Lisääntyneen automaation myötä ihmisten ei tarvitse enää raataa. Muutamat hölmöt painavat vielä niska limassa, kun luulevat sitä kautta saavuttavan jotain.

    Ottakaa ihmiset rennosti, päivä kerrallaan. Turhalla hössöttämistä ja mukatekemistä ei tarvita. Aurinko kiertää maapalloa aina kuten ennenkin, vaikka rimpuilisi miten tahansa.

    Äänestä

  • Höpö, höpö. Työntekijät voivat toimia osuuskunnissa ilman yrittäjää, mutta yrittäjä ei duunaria kummallisempi ole ilman työläisiä joiden selkänahasta koittaa leikata aina vaan enemmän muka ansaittua, vaikka duunarit työn ja firman tuloksen tekee.

    Äänestä

  • Höpö, höpö, puhut täyttä jaskaa SSS/EK vuolee duunarin selkänahasta eurokriisistä ja Krimin kriisistä johtuvassa taantumassa. Elinkeinoelämä ja pääomapiirit ovat keränneet rahaa, ja nyt olisi takaisinmaksun aika.

    Äänestä

"Soinin johtama Perussuomalaiset on Kokoomuksen apupuolue, jolla kerätään tyhmimpien työmiesten äänet.

Soini on Suomen Zhirinovski, joka johtaa herrapuolueen tueksi perustettua protestipuoluetta ja ohjaa pölkkypäiden protestiäänet herrapuolueen tueksi".

http://keskustelu.suomi24.fi/t/13783505/persut-vertautuvat-republikaaneihin

Tältähän se tuntuu, työväestö ja muu tavisluokka on saatu hajotettua kahtia eu/maahanmuuttokriittisiin perussuomalaisiin ja vihervasemmistoon. Tappelevat keskenään ja kokomusta porvaristo eli kokoomus, kepu, rkp EK:n, elinkeinoelämän ja pääomapiirien alaisuudessa sumuttavat massoja varastaen valtionomaisuuden ja varallisuuden sekä purkavat hyvinvointivaltiota, hyvinvointipalveluita ja työehtojärjestelmää, kuten vastaavat piirit myös muualla EU:ssa.

Mutta onko tavispuolueissa oikein kokomustia myyriä?

Äänestä

Itse liityin takaisin liiton kassaan Loimaan-kassasta juuri siksi että nyt AY-liike teki työntekijöille todella suuren palveluksen, siis sen viiden prosentin palkan pysymiskorotuksen. Jäsentensä asioiden kunnolla ajamista pitkästä aikaa. Nostan hattua.

Äänestä

kun ammattiliitoilla ei menne hyvin niin johtajille vois antaa lopputiliä eivät voi tulla yhteisiin talkoihin mukaa lakkolla tulee paljon vahinkoa asiat meneen huonoon suntaa vain johtajat vievät kanssaa älikä metsää ja syvään kaivoo

Äänestä

Kumpiko ottaa suuremman riskin Työntekijä vai työnantaja mietippäs sitä!!! Kovin suurta riskiä ei tarvitse ottaa mennessään töihin, sen kun nostaa palkkaa ja päivän loputtua unohtaa koko paskan, työn antaja joutuu kokoajan miettimään millä pärjää ja saa maksettua palkat.

Äänestä
  • Mutta siksihän tänä vuonna Suomessa nostettiin yrityksistä kaikkien aikojen osingot, ei näytä taantuma vaivaavan omistajia.

    Äänestä

  • Luulenpa että valtio hyötyy eniten jos firmat tekee tulosta. Ennen kuin yritys maksaa osinkoja, sen on maksettava tuloksestaan 20,0 % yhteisöveroa. Näin ollen yllämainituista saajalleen verovapaista osinkotuloista on joka tapauksessa maksettu verottajalle jo 20,0 % veroa, eli se on jo kertaalleen verotettu. Tätä saajalleen verovapaata osuutta kutsutaan poliittisessa retoriikassa ja lehdistössä usein virheellisesti "verottomaksi osingoksi", vaikka siitä on jo yhteisövero maksettu. Se osuus, mikä osinkotuloista on veronalaista pääomatuloa tai ansiotuloa, on verotettu kahteen kertaan (ensin yhteisövero, sen jälkeen pääomatulovero tai ansiotulovero).

    Äänestä

Ylin syyttäjä verokatujien armahduksesta: "Syntyy ajatus, että rahalla saa ja hevosella pääsee"
http://yle.fi/uutiset/ylin_syyttaja_verokatujien_armahduksesta_syntyy_ajatus_etta_rahalla_saa_ja_hevosella_paasee/8305701
"Ensi vuoden ajan jopa törkeästä veropetoksesta selviäisi pelkällä veronkorotuksella, jos ilmoittaa verottajalta salaamansa tulot ja varat. Katumuslaki saattaisi rikkoa kansalaisten yhdenvertaisuutta, sanovat lakiehdotusta arvostelevat.

Hallitus valmistelee lakia, jonka avulla välttää rikostuomion verorikoksista, jos ilmoittaa oma-aloitteisesti verottajalta kätkettyjä tulojaan ja varojaan. Lain tavoite on saada ulkomailla rahojaan piilottelevat suomalaiset tuomaan ne verotuksen piiriin Suomessa.

Katumuslaki olisi voimassa vain ensi vuoden ajan. Se koskisi myös perintö- ja lahjaverotusta.

Määräaikainen laki tarjoaisi syytesuojan jopa törkeän veropetoksen tunnusmerkit täyttävästä tulojen kätkemisestä. Maksimisrangaistus siitä on neljä vuotta vankeutta. Laki olisi Suomessa poikkeuksellinen.

– Rikoslain yleisellä puolella ei ole säännöstä, jossa täytetystä teosta missään olosuhteissa vapautuisi rangaistuksista tai saisi syytesuojan, valtakunnansyyttäjä Matti Nissinen sanoo

Ministeriö pitää ensi vuotta suotuisana aikana katumuslaille, koska lähivuosina verottaja saa entistä paremmin tietoja ulkomaille piilotetuista tuloista ja varoista. Silloin myös kiinnijäämisen riski kasvaa selvästi.

– Tässä on haluttu tarjota mahdollisuus hoitaa asiat kuntoon, ennen kuin tämä kansainvälinen tietojenvaihto alkaa, verohallinnon Matti Merisalo arvioi.

Suosiiko laki vauraita kansalaisia?

Valtakunnansyyttäjänvirasto huomauttaa, että käytännössä laki koskisi vain hyvin pientä, erittäin hyvin toimeentulevaa osaa suomalaisista.

– Ei tämä laki ihan köyhiä koske. Kyllä tässä helposti syntyy ajatus, että rahalla saa ja hevosella pääsee, valtakunnansyyttäjä Matti Nissinen arvostelee.

– Kaikkein ongelmallisin kohta tässä on, että se voi kohdistua hyvinkin vakaviin, siis törkeän veropetoksen tunnusmerkistön täyttäviin tekoihin, Helsingin yliopiston rikosoikeuden emeritusprofessori Raimo Lahti arvioi".
.
- Nyt SSS-porvarihallitus päästää vielä rikkaat verorikolliset helpolla, kun valtioiden välinen yhteistyö ja tietojenvaihto paranee lähiaikoina. Koska tämä hyvävelikerhoilu lopetetaan?

Äänestä

Laskin tässä että yritykseni hyötyy tästä Sipilän hallituksen paketista n. 80.000 €. Otan osinkoina ja lennätän perheeni pitkälle lomalle jonnekin kauas narisevista työläisistä, joille ei mikään riitä.

Äänestä

Perjantain vastamielenosoitus leviää vauhdilla somessa – ”Ihmiset eivät ole välinpitämättömiä”

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1442278497331.html

" Kymmenet tuhannet suomalaiset kertovat julkisesti vastustavansa perjantain mielenilmausta.

Ammattiyhdistysliikkeen perjantain suurmielenilmaus uhkaa pysäyttää koko Suomen perjantaina. Palkansaajien työnseisaus on herättänyt myös laajaa vastarintaa. Työntekoon perjantaina kannustavaa Facebook-ryhmää kannatti maanantaina illalla jo yli 60 000 ihmistä. Kannatus on kasvanut kohisten, sillä vielä lauantai-iltana porvoolaisen yrittäjän perustamassa ”Töissä myös perjantaina 18.9. Ja ylpeä siitä” -ryhmässä oli vain 4000 kannattajaa".

- Se on niin kamalan helppoa pyytää muita tyytymään yksipuolisiin leikkauksiin, kun ne eivät koske itseä. Mikä velvollisuus yksin työntekijöillä ja perusturvaa saavilla on joutua hallituksen kaavailemien leikkausten maksumiehiksi? Suomessa on tänä vuonna jaettu kaikkien aikojen osingot ja pääomatulojen virallinen veroprosenttikin on alhainen, puhumattakaan siitä että osalla ne ovat 90 000 euroon saakka verovapaita.

Jo Ilta-Sanomien otsikko ”Ihmiset eivät ole välinpitämättömiä” kertoo, että IS on puolensa valinnut, duunari maksakoon, ei kaikki tasapuolisesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Josmikääneiriitä kirjoitti:

Miks aina toisinpäin??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu