Mitäpä mieltä olette hallituksen kriteereistä ....

Pakolaisasioissa. Eipä asetettu mitään määräaikaa kotoutumiselle ja Suomen kielen oppimiselle. Maahan tulorikokselle ehdotetaan vankeusrangaistusta ? Miksi niitä ei karkoiteta heti siitä rikoksesta ? Tuossa muutama kohta hallituksen listasta täytyy lueskella tarkemmin vielä. Että silleen. ILtalehti.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat
Aloittaja

Perheenyhdistämiselle riittävä toimentulo edellytyksenä. No onko toimeentulo itse hankittua palkkaa vai Kelarahaa ? Ei se Kelaraha ole mikään edellytys haalia koko sukua Suomeen. Että silleen.

Äänestä
  • upsis

    Äänestä

Pakolaiset/maahanmuuttajat tulevat sika kalliiksi. Heillä on vain oikeuksia, ei velvollisuuksia. Ei tarvitse opiskella kieltä eikä osallistua työelämään.

Terveyspalvelut ovat heille lakisääteisiä, niitä voivat käyttää jos huvittaa, jos ei huvita niin vastaanotolle tulee vain tulkki. Suomalaiselle lääkärin käyttämättömästä käynnistä tulee sakkolasku, mutta pakolaiselle ei, koska ajatellaan, että rahansiirto virastosta toiseen ei hyödytä.

Tälläisestä pakolaisvaelluksesta ei voi seurata hyvää sen näkee jo sokea kanakin otsallaan.
Rahoittaako Putin Isistä, jonka katsotaan olevan syypää tähän pakolais tulvaan. Putin antaa potut pottuina vastalauseena eu:n vientikieltoihin. Sitä saa mitä tilaa, pätee tässäkin.

Se myös kummastuttaa että eikö naiset ja lapset ole siellä sodan jaloissa yhtä lailla kun nuo miehet, joita vaeltaa Eurooppaan. Eikö miesten kuulu taistella ja puolustaa omiaan eikä lähteä karkuun.

Sitä paitsi jos joku idiootti väittää, että suomesta meni Ruotsiin sotalapsia, se on ihan eri juttu. Suurin osa palasi takaisin ja sitä paitsi ei ollut palkoa, että koko lapsen suku tulee perässä minkään perheiden yhdistymisen vuoksi. Näitä asioita ei voi verrata toisiinsa.

Loppujen lopuksi, Suomen ei pitäisi ottaa yhtään ketään tänne niin kauan kun saadaan Suomen asiat kuntoon. Meillä ei ole yhtään ylimääräistä rahaa ottaa tänne elätiksi luku-ja kirjoitustaidottomia, runsaasti sikiävää kansaa.

Sipilä vaahtoaa, että tämä on sydämen asia, haistakoon ...... Sydämen asia pitäisi olla nyt pitää suomalaiset työssä ja terveinä, tähän pitäisi panostaa.

Äänestä
  • Aloittaja

    Ottaisko ne Sipilän vaikka Somaliaan ? Että silleen.

    Äänestä

Pakolaisista moni pääsee eläkkeelle liikaa traumoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


höpöhöpö kirjoitti:

Pakolaisasioissa. Eipä asetettu mitään määräaikaa kotoutumiselle ja Suomen kielen oppimiselle. Maahan tulorikokselle ehdotetaan vankeusrangaistusta ? Miksi niitä ei karkoiteta heti siitä rikoksesta ? Tuossa muutama kohta hallituksen listasta täytyy lueskella tarkemmin vielä. Että silleen. ILtalehti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu