Eräänä päivänä Maija oli yksin kotona. Hänen äitinsä oli töissä. Maija päätti leipoa keksejä, koska hänen teki mieli. Maija laittoi pöydälle kaikki raaka-aineet. Kananmunat oli loppu. Hän lähti kauppaan ostamaan munia.
Maija oli 15-vuotias ja asui kaksistaan äitinsä kanssa omakotitalossa pienessä maalaiskylässä.
Kun Maija oli päässyt kaupan pihaan, hän muisti, että oli sunnuntai. Kaupat oli kiinni. Maija lähti harmistuneena kävelemään kohti kotia.
Matkalla häntä vastaan tuli noin samanikäinen poika. Poika kysyi Maijalta: " Mikä sun on?" " Mun pitäisi leipoo keksejä, mutta kun munat on loppu ja kaupat kiinni", Maija vastasi. " Mun perheellä on sukutila", poika kertoi. "Me kasvatetaan siellä kanoja. Jos haluut, niin voit saada muutaman munan. Hyppää vain mun pyörän selkään niin vien sut sinne." "Oi kiitti!" Maija sanoi. "Paljonko munat maksaa?" " Ne maksaa 2€/kpl. Mut sä oot niin nätti, että annan sulle munat ihan ilmaseks", poika sanoi. Niinpä Maija hyppäsi pyörän selkään ja poika lähti ajamaan kohti perheensä sukutilaa.
Pian he olivatkin perillä. He ajoivat pihaan, jossa oli kyltti. Kyltissä luki näin: " MEILTÄ SAAT MUNAA HALVALLA! " Poika ohjasi Maijan kanalaan. Sieltä poika keräsi korin täyteen munia ja antoi ne Maijalle. Maija kiitti poikaa ja sanoi: "Tuu iltapäivällä meille syömään keksejä." "Totta kai tuun, kun vaikutat niin kivalta tyypiltä", poika sanoi.
Kotona Maija rupesi heti leipomaan keksejä ja sai ne nopeasti valmiiksi. Parin tunnin päästä ovikello soi ja siellä oli se poika. Maija tervehti poikaa ja kutsui hänet keittiöön. Sitten he alkoivat syömään keksejä.
Kun he olivat syöneet jonkin aikaa keksejä, Maija pussasi poikaa ja sanoi: "Mun nimi on Maija." Ja poika sanoi: "Mä oon Erno." LOL
Keksinovelli :3
MöllerMullerrr
3
131
Vastaukset
Lämminhenkinen ja kiltti tarina. Kielioppikin yllättävän hyvää täkäläiseksi.
En vaadi jatkoa, sillä kertomukset ovat tuokiokuvia. Kauniita, katoavia... Sitä eivät jotkut äkykääpiöt tajua.Luin aluksi "Seksinovelli :3"
- yrjökuudessadas
Helvetillistä PASKAA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 62988
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla321923- 61802
- 55693
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k96613- 25602
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai46591- 57590
- 79564
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,14558