Karjalan evakkoja ei ruotsinkielisiin kuntiin

Kielimuuri ym. syyt estivät karjalaiset muuton ruotsinkielisiin kuntiin. Vennamon Veikko oli majoitusmestari joka junaili karjalaiset kylmiin korpiin. Presuthan on vennamon opetuslapsia. Stubbi ruotsinkielinen. Sipilä ökyisäntä ja vit tumainen ominen pehtooreineen. Ahvenanmaa pakolaisia nolla. Kauniainen pakolaisia nolla. Westend pakolaisia nolla. Puhetta tulee kuin sudelta paskaa, et silleen.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mitä nämä karjalaiset tähän pakolaisaisaan kuuluu? Viipuri oli Suomen toiseksi suurin kaupunki ja 240 km Helsingistä. Sama asia olisi nykyään vaikkapa jos Helsingin seudun asukkaat muuttaisivat Tampereen seudulle. Ihmisten muuttaminen maan rajojen sisällä ei todellakaan ole verrattavissa ulkomaalaisiin pakolaisiin.

Stubbin suku on muuten myös Karjalasta, vaikka ruotsinkielinen onkin.

Äänestä
  • Kyllä olen, myöskin ilm. ainut joka nämä asiat tietää.

    Äänestä

  • historiaaaaa kirjoitti:

    Kyllä olen, myöskin ilm. ainut joka nämä asiat tietää.

    Todennäköisesti ilman karjalaisia sotilaita puhuisit venäjää.

    Äänestä

  • Ei kuulu, mutta kuuluu YLEn ja Helsingin-Sanomien mamu-uutisointiin. Kumpikin ottanut asian keppihevosekseen.

    Äänestä

  • "Ihmisten muuttaminen maan rajojen sisällä ei todellakaan ole verrattavissa ulkomaalaisiin pakolaisiin."

    Ei todellakaan ole. Evakot olisi pitänyt sijoittaa parhaisiin paikkoihin ja mamut voi sijoittaa huoletta käsivarteen.

    Äänestä

RKP on ollut hallituksessa se joka on ajanut mamuille samat edut kuin kantaväestölle, kantaväestön kustannuksella tietysti.

Äänestä

Ruotsinkieliset eivät antaneet tuumaakaan omista tiluksistaan karjalaisille kuten suomenkieliset,lähinnä pohjalaiset tekivät.
Sellaista suvaitsevaisuutta ja inhimillisyyttä jo silloin..

Äänestä

Suomalaiset sekoo mamujen edessä. Harkinta ja maalaisjärjen käyttö on unohtunut. ollaa niin innoissaan että saadaan muutamia satojatuhansia vetelehtimään keskuksiin. Nuoret miehet ilman naista on vaarallinen yhtälö pissiksille. Vit tua pitää jostain saada. Femakot esiin ja jakaa pesää, niin EU,ssakin tykätään että on hyvinvointia pakolaisille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


muistissaon kirjoitti:

Kielimuuri ym. syyt estivät karjalaiset muuton ruotsinkielisiin kuntiin. Vennamon Veikko oli majoitusmestari joka junaili karjalaiset kylmiin korpiin. Presuthan on vennamon opetuslapsia. Stubbi ruotsinkielinen. Sipilä ökyisäntä ja vit tumainen ominen pehtooreineen. Ahvenanmaa pakolaisia nolla. Kauniainen pakolaisia nolla. Westend pakolaisia nolla. Puhetta tulee kuin sudelta paskaa, et silleen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu