Lapsella voi olla vain yksi isä ja yksi äiti!

Kaksi isää ei ole äiti, eikä kaksi äitiä voi olla isä.
Avioliitto on miehen ja naisen välinen liitto, eikä mikään muu yhdistelmä.

16

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Kaksi isää ei ole äiti, eikä kaksi äitiä voi olla isä."

      Miksi tarvitsisi olla, kaksi isää on kaksi isää, kaksi äitiä on kaksi äitiä, aivan kuten yksinhuoltajuudessa lapsella vain yksi vanhempi joka on joko isä tai äiti. Ja monella heteroparin lapsella on kaksi isää tai kaksi äitiä, biologinen isä tai äiti ja sitten enemmän käytännössä niiden isän tai äidin tehtäviä hoitava ihminen.

      "Avioliitto on miehen ja naisen välinen liitto, eikä mikään muu yhdistelmä."

      Esitä yksikin hyvä perutelu sille miksei voisi olla? Isyyteen ja äitiyteen ja niiden tärkeyteen lapsen kannalta on turha vedota lapsien hankkiminen ei vaadi mitenkään avioliittoa ja täten monilla homopareilla on jo valmiiksi lapsia ilmankin sukupuolineutraalia avioliittolakia.

      Ja toisaalta on myös monia homopareja jotka eivät lapsia tule edes koskaan lapsia hankkimaan vaikka eläisivätkin avioliitossa, joten heidän avioliittoja ei myös myöskään vastustaa siltä pohjalta että lapsi tarvitsee isää ja äitiä elämäänsä eikä kaksi isää tai kaksi äitiä muka jotenkin kelpaa tai riitä.

      • "Miksi tarvitsisi olla, kaksi isää on kaksi isää, kaksi äitiä on kaksi äitiä, aivan kuten yksinhuoltajuudessa lapsella vain yksi vanhempi joka on joko isä tai äiti. Ja monella heteroparin lapsella on kaksi isää tai kaksi äitiä, biologinen isä tai äiti ja sitten enemmän käytännössä niiden isän tai äidin tehtäviä hoitava ihminen."

        Perhemuotoja voi olla erilaisia, mutta avioliittomuotoja ei. Avioliitto on aina miehen ja naisen välinen liitto, eikä mikään muu yhdistelmä.

        ("Avioliitto on miehen ja naisen välinen liitto, eikä mikään muu yhdistelmä.")

        "Esitä yksikin hyvä perutelu sille miksei voisi olla?"

        Kysymys kuuluu samaan kategoriaan kuin kysymykset: Miksi musta ei voi olla valkoinen? Miksi punainen väri ei voi olla sininen väri? Miksi kaunis ei voi olla ruma? Miksi neliö ei voi olla pyöreä? jne.


        " Isyyteen ja äitiyteen ja niiden tärkeyteen lapsen kannalta on turha vedota lapsien hankkiminen ei vaadi mitenkään avioliittoa ja täten monilla homopareilla on jo valmiiksi lapsia ilmankin sukupuolineutraalia avioliittolakia. "

        Kysymys on siitä, miten lapsi kokee isyyden ja äitiyden. Hänen kokemuksensa vääristyy homoliitoissa, joissa on joko kaksi isää, mutta ei yhtään äitiä tai kaksi äitiä, mutta ei yhtään isää. Siitä voi tulla hänelle elinikäinen trauma

        "Ja toisaalta on myös monia homopareja jotka eivät lapsia tule edes koskaan lapsia hankkimaan vaikka eläisivätkin avioliitossa, joten heidän avioliittoja ei myös myöskään vastustaa siltä pohjalta että lapsi tarvitsee isää ja äitiä elämäänsä eikä kaksi isää tai kaksi äitiä muka jotenkin kelpaa tai riitä"

        Mutta koska kyse on kahden samaa sukupuolta olevan "liitosta", kyse ei voi olla avioliitosta, sillä avioliitto on miehen ja naisen välinen liitto, eikä mikään muu yhdistelmä, riippumatta siitä, kuuluuko perheeseen lapsia vai ei.


    • asdfasdfad

      Se nyt on herttaisen yhdentekevää mitä sinä tästä asiasta olet mieltä. Eduskunta säätää lait ja sille sinä et voi yhtään mitään vaikka pierisit verta.

      • "Se nyt on herttaisen yhdentekevää mitä sinä tästä asiasta olet mieltä. Eduskunta säätää lait ja sille sinä et voi yhtään mitään vaikka pierisit verta."

        Korkein laki on Taivaassa ja siellä on myös korkein Tuomari. On parempi olla sopusoinnussa sen lain kanssa kuin eduskunnan säätämän lain kanssa.


      • ihanvapaastijaakoppi

        Voit halutessasi noudattaa ihan minkä vain paimentolaismiehen keksimän mielikuvitusjumalan lakeja. Minä aion noudattaa Eduskunnan säätämiä.


      • atei.sti

        Taivaat ja jeesukset ovat korviesi välissä!


    • Jaysus

      Muistetaan nyt kuitenkin, että Jeesuksella oli kaksi isää.

    • Taikauskonnoton

      Oletko myös sitä mieltä, että kaikki orpolapset ja hylätyt pitäisi jälkiabortoida? Ajatteles, heillä ei ole yhtään äitiä tai isää, ja pahimmassa tapauksessa joutuvat lastenkotiin, jossa on monta hoitotätiä ja ehkä hoitosetiäkin.

      • agsdfgsdfg

        Ja pahimmillaan joutuvat jonkun pedofiilipapin ylläpitämään sarjaraiskauslaitokseen. Mutta tämä on Jaakobille ihan ok.


      • "Oletko myös sitä mieltä, että kaikki orpolapset ja hylätyt pitäisi jälkiabortoida? Ajatteles, heillä ei ole yhtään äitiä tai isää, ja pahimmassa tapauksessa joutuvat lastenkotiin, jossa on monta hoitotätiä ja ehkä hoitosetiäkin"
        Tietenkin on tapauksia, jollaoin lapsi kannatta adoptoida, mutta siinä tulee katsoa mikä on lapsen etu. Hänen tulee päästä kotiin, jossa hänellä on mahdollisuus saada terve isän ja äidin malli.


      • terveisiätaivaaseen

        Tämä sulkee näköjään automattisesti kaikki uskovat pois. Olet nimittäin itse loistava esimerkki siitä mitä uskonnollinen pahoinpitely tekee lapselle.


    • kuinkas

      On se kumma, kun halutaan tietoisesti sotkea itsestäänselvyyksiä. Hoitotädit ja -isät / huoltajan tehtäviä hoitava aikuinen on aivan eri asia kuin samaa sukupuolta olevat sukupuoli-irstautta harrastavat yksilöt. Avioliittoa ei voi olla muuten, kuin miehen ja naisen välillä. Kaikki muut versiot ovat väkisin sepitettyjä. Vaikka kuin lääppisi samaa sukupuolta olevan kanssa, ei se tee aamenista huolimatta siitä avioliittoa. Kysymyksessä on vain luonnoton sukupuolivietin kuittaus jonkun kanssa.

      • asdfgasdfg

        Et sinä ole mikään määrittelemään mikä on tai ei ole luonnollista.


      • TotuusSattuu

        Sitäpaitsi avioliitto ei ole mitenkään luonnollinen asia vaan täysin ihmisen oma keksintö. Millään eläimellä ei tiettävästi esiinny avioliittoja.
        Avioliitto voidaan siis määrittää aivan juuri sellaiseksi kuin halutaan eikä se ole sen enempää tai vähempää luonnollinen kuin mikään muukaan.
        Kirkko toki saa arvottaa erilaiset parit juuri niin kuin itse ikivanhojen oppiensa mukaan haluaa mutta tämä on kirkon asia, ei valtion. Valtion tehtävä on olla tasapuolinen ja ikivanhojen taikauskojen yläpuolella.


      • TotuusSattuu kirjoitti:

        Sitäpaitsi avioliitto ei ole mitenkään luonnollinen asia vaan täysin ihmisen oma keksintö. Millään eläimellä ei tiettävästi esiinny avioliittoja.
        Avioliitto voidaan siis määrittää aivan juuri sellaiseksi kuin halutaan eikä se ole sen enempää tai vähempää luonnollinen kuin mikään muukaan.
        Kirkko toki saa arvottaa erilaiset parit juuri niin kuin itse ikivanhojen oppiensa mukaan haluaa mutta tämä on kirkon asia, ei valtion. Valtion tehtävä on olla tasapuolinen ja ikivanhojen taikauskojen yläpuolella.

        "Sitäpaitsi avioliitto ei ole mitenkään luonnollinen asia vaan täysin ihmisen oma keksintö. Millään eläimellä ei tiettävästi esiinny avioliittoja."

        Avioliitto ei ole ihmisen keksintö. Se näkyy siinä, että avioliitto on käytössä myös eläimillä, vaikka emme kutsukaan sitä sillä nimellä. Selvimmin se ehkä näkyy linnuilla. Koira ja naaras muodostavat parin, rakentavat pesä (kodin). Sinne syntyvät poikaset, joita "isä" ja "äiti" kasvattavat. Siellä ei tunneta "homoliittoja."
        Tämän perusteella tiedämme, että avioliitto ei ole ihmisen keksintöä, vaan Jumalan. Hän sääti avioliiton niin miehen ja naisen väliseksi liitoksi, kuten lintujenkin "avioliiton" koiraan ja naaraan väliseksi liitoksi. Sen sijaan ajatus "homoavioliitosta" on kokonaan ihmisen keksintö ja siksi luonnon- ja luomistyön vastainen vääristymä.

        "Avioliitto voidaan siis määrittää aivan juuri sellaiseksi kuin halutaan eikä se ole sen enempää tai vähempää luonnollinen kuin mikään muukaan"

        Edellä olleen kommenttini perusteella avioliittoa ei voida määritellä millään muulla tavalla kuin että se on miehen ja naisen välinen liitto.
        Jos joku väittää avioliiton olevan ihmisen keksintö, olisi kiva kuulla sen ihmisen nimi, joka keksi avioliiton ja minä vuonna tuo keksintö tehtiin. Muuten sillä väitteellä ei ole mitään katetta.


      • etviitsisisekoilla

        "Avioliitto ei ole ihmisen keksintö"

        Avioliitto on täysin ihmisen keksintö. Eläimet eivät avioliittoja solmi, eivätkä ota avioeroja ... uskottomuudestakaan ei seuraa mitään :)

        "ei ole ihmisen keksintöä, vaan Jumalan"

        jumala on mielikuvitusolento. avioliitto on ihmisen keksimä ja säätämä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      201
      6156
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      168
      5726
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      248
      4270
    4. 233
      3589
    5. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      14
      3462
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      134
      3416
    7. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      59
      3376
    8. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      128
      3239
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      21
      2966
    10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      2
      2419
    Aihe