Jari Tervo haukkui taas suomalaisia!

YLE:n svekokirjoittaja Jari Tervo kolumnissaan taas haukkui suomalaisia. Nyt hän oli piilottanut sanomansa mamukeskusteluun. Kuulemma maahanmuuttoon kriittisesti suhtautuvat SUOMALAISET ovat rasisteja ja luku- ja kirjoitustaidottomia VATIPÄITÄ!?

Tervo listasi kaikki ne "hyvät" asiat, joita me vatipäät vastustamme. Ja mukanahan piti tietysti olla PKKORUOTSI! ;-)

Tervo on siviiliammatiltaan svekotoimittaja. Mikä sopii hänelle ammatiksi, koska on jo valmiiksi luonteeltaan ylimielinen öykkäri.
20<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

JT kirjoittaa, että hölmöjen suomalaisten mielestä pakkoruotsi on paha asia!? Huhhuh!

Voisiko Jari perustella, miten pakkoruotsi olisi hyvä asia? No ei tietenkään perustele, sillä se ei kuulu svekotapoihin.

Äänestä

Luuleeko joku vielä,että Jari Tervo saisi olla tässä ruotsalaisten ohjelmassa,ellei hän näin tekisi.
Ehkäpä saanut myös apurahoja näiltä "säätiöiltä",nänhän näistä kirjailineroista on tullut ruotsioppiin sitoutuneita.
Juha Itkonenkin,jota sentään pidin jonkinlaisena kirjailijana toisin kuin Tervoa alkoi
puhua suomalaisia vastaan ja sai samalla paikan Ylen ohjelmassa.
Näin se toimii tehokkaasti tuo vaikuttaminen ruotsalaisissa piireissä.Rahan mahti on taivaallinen,siinä voi luopua vaikka mistä periaatteista.

Äänestä
  • Karmeaa......

    Äänestä

Nämä Tervon kirjoitukset on aina voinut jättää omaan arvoonsa.

Äänestä

niin se haukkuu kaikkia muitakin.riippuen siitä millaisessa kännissä sattuu olemaan.

Äänestä

JT on luonteeltaan hyvin ylimielinen ja itsekeskeinen. Sellaistahan kutsutaan kansan suussa ÖYKKÄRIKSI. Tulee muuten jostain syystä svekosurut mieleen...

Äänestä

Tervo on fiksu kaveri jonka juttuja kannattaa lukea ajatuksella.
Jos jutun punainen lanka ei aukea, niin kilauta kaverille.
Ehkä hän ymmärtää ja osaa opastaa sinua .

Äänestä

Kyllä kai useimmille on valjennut, että Jari Tervo on RKP:n hovinarri.

Äänestä

"Jos jutun punainen lanka ei aukea, niin kilauta kaverille."

Saitko säätiörahaa hurreilta, Tervo?

-Sain.

Äänestä
  • Terho on huippuälykäs fenno. Tavis fennolle tietekin liian älykäs. Siksipä tavisfennon on haukuttava Tervoa svekoksi.

    Äänestä

  • Tavisveko kirjoitti:

    Terho on huippuälykäs fenno. Tavis fennolle tietekin liian älykäs. Siksipä tavisfennon on haukuttava Tervoa svekoksi.

    Kyllä vaikka minkälaisesta juntista tulee älykäs kun alkaa vannoa
    ruotsalaisuuden nimiin.
    Kaksi täydellistä junttia siinä ohjelmassa,joille tuo alapää on yhtä
    jännittävä kuin murkkupojille.

    Äänestä

  • Tavisveko kirjoitti:

    Terho on huippuälykäs fenno. Tavis fennolle tietekin liian älykäs. Siksipä tavisfennon on haukuttava Tervoa svekoksi.

    Oli Hitler ja Stalinkin huppuälykkäitä omalla alallaan!

    Tajusit kai pointin?

    Äänestä

  • EN....TÄH,,,TÄH

    Äänestä

Poromies saa palkkansa verovaroista, puree ruokkivaa kättä.

Äänestä

Ongelma ei ole Tervo, vaan se, että fennoa ei saa haukkua.

Äänestä
  • Poronnussijoiden räksytys on yhtä tyhjää kuin sinunkin.

    Äänestä

Tervoa on pissattu silmään, kuten Paavo Lipposta.
Paavo ajaa pakkoruotsia, kun luuli pääsevänsä ruotsalaisten tuella EU presidentiksi. Ei tullut, edes Suomen presidenttiä. Tuli katkera ukko.

Tervo kuvittelee pääsevänsä Nobel ehdokkaaksi. Suomalaiset lopettavat lukemasta Jarin kirjoja. Tulee katkera ukko.

Äänestä
  • Neffen fantasiat karkasivat taas käsistä: Kun neffe sanoo, että Tervon kirjojen luku loppuu, niin neffen fantasioissa todella käy niin.

    Äänestä

Saisinko minäkin rahaa suru-säätiöiltä, jos alkaisin julkisesti kannattaa perustuslakia ja mollata kusipäitä? Eikös ne lahjo kaikkia?

Äänestä
  • Sä läsmi saat KELALTA.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


svekotoimittaja kirjoitti:

YLE:n svekokirjoittaja Jari Tervo kolumnissaan taas haukkui suomalaisia. Nyt hän oli piilottanut sanomansa mamukeskusteluun. Kuulemma maahanmuuttoon kriittisesti suhtautuvat SUOMALAISET ovat rasisteja ja luku- ja kirjoitustaidottomia VATIPÄITÄ!?

Tervo listasi kaikki ne "hyvät" asiat, joita me vatipäät vastustamme. Ja mukanahan piti tietysti olla PKKORUOTSI! ;-)

Tervo on siviiliammatiltaan svekotoimittaja. Mikä sopii hänelle ammatiksi, koska on jo valmiiksi luonteeltaan ylimielinen öykkäri.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu