Perkele,jos tulee 10 turvallisen maan kautta

Suomeen ei ole sotaa lähteny karkuun vaan on elintasopakolainen.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei sitä kaikilla pakoloisilla olisi tuohon edes varaa, täytyy olla tosi piinattu ja peloissaan ;-)

Äänestä

Eiköhän ne turvallisten maitten kautta tulevat palauteta mm. sellaiseenkin turvattomaan maahan, kuin Ruotsiin. Sitä ennen saavat kuitenkin loisia Suomessa 8-10 vuotta, mitä nykyisen ruuhkan vuoksi turvapaikkahakemusten käsittely saattaa kestää ja lisää tulee koko ajan.

Äänestä

Muistan kun Thaimaalainen vaimoni tuli suomeen.Oli helvetinmoinen paperisota,ja piti juosta maisraatit ja ulkomaalais poliisin virastot moneen kertaan.
Miten on mahdollista,että paperittomat muslimit pääsee kaikista rajoista läpi sanomalla taikasanan.Se ei ole enää sesam aukene,vaan pakolainen.
Sama sääntö kaikille tulee aasiasta tai afrikasta.Ensin viisumi kuntoon ja passi,sitten tervetuloa.Muuten ei.

Äänestä

Ja nehän ovat lähteneet turvapaikasta jossa ei ole tapetuksi tulemisen pelkoa ja ruokaa riittää. Voiko yhdestä turvapaikasta ottaa ritolat siksi, että siellä ei ole kivaa ja hakea uutta turvapaikkaa länsimaista?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


seonselvähomma kirjoitti:

Suomeen ei ole sotaa lähteny karkuun vaan on elintasopakolainen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu