Puolesta miljoonasta puuttuu enää 3000. Tätä kuuta on n. 15 päivää jäljellä, eli suunnilleen 200 eroa päivässä tarvittaisiin.
On kummallista, että eroluvut ovat nousseet näin korkealle tasolle pitkäksi aikaa. Eropiikit ovat aina aiemmin olleet piikkejä, joilla on piikin huippuun nähden matala mutta pitkä häntä.
Kovin vaikea ennustaa miten tämä jatkuu. En kovin hämmästy jos 500k tulee jo tämän kuun puolella, mutta ehkä ennemmin silti veikkaan lokakuun alkua.
On kummallista, että eroluvut ovat nousseet näin korkealle tasolle pitkäksi aikaa. Eropiikit ovat aina aiemmin olleet piikkejä, joilla on piikin huippuun nähden matala mutta pitkä häntä.
Kovin vaikea ennustaa miten tämä jatkuu. En kovin hämmästy jos 500k tulee jo tämän kuun puolella, mutta ehkä ennemmin silti veikkaan lokakuun alkua.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Määäkinen voisi ilmoittaa, että ensivuonna jokainen seurakunta nostaa kirkollisveroa 0,2 prosenttiyksikköä, jotta kirkkolla olisi paremmin varaa olla vieraanvarainen islamistien suhteen.
Vajaa kuukausi ja sitten Suomi on saanut ensimmäisen puoli miljoonaa järkiintynyttä suomalaista.
Älykäs ei erehdy mutta viisas on se joka myöntää erehtyneensä.
Suomessa asiat on laitettu aivan sekaisin,hallitus syyllistää veronmaksajia
ja samaan aikaan mamumiehiä saapuu ennätystahtiin täysihoitoon.
Naapurissa pienipalkkainen 2 lapsen yksinhuoltaja tekee lisätyönä siivous
keikkoja ja poimii marjoja myyntiin selviytyäkseen. Oikeesti ketuttaa kun
kantaväestöltä jopa lapsilta leikataan toimeentuloa,niiltäkin joilla on vähän.
Elämme mielenkiintoisia aikoja....
Toden totta, kuinkahan monta Breiviikkiä pulpahtaa otsikoihin??
Käyn tällä palstalla yleensä vain loppuvuonna, tai silloin kun erot keulivat kuten nyt. Alkuvuosi oli jopa tavallista hiljaisempi erojen suhteen, mutta nyt erot ovat hyvässä nousussa. Jos saadaan lisää uutisia kirkon ympärille, tai kun 500 000 eroa menee rikki, voi olla, että kirkon jättää vielä sellaisiakin henkilöitä mitkä eivät vielä muutama vuosi sitten harkinneet eroa kirkosta.
Nykytrendi tuntuu olevan se että erot keskittyvät entistä vuoden loppuun ja piikkeihin, ja siksi vuoden alkukuukausien eromäärät pysyvät hiljaisina vaikka koko vuoden eromäärät kasvavatkin.
Se on myös jännä että kirkkoon kuuluminen ei enää ole pelkästään uskon asia. Paljon "suvakki" ateisteja jää kirkkoon suvaitsemaan, mutta kovinkin uskovaisia eroaa kirkosta samasta syystä mistä edellämainitut ateistit jää kirkkoon. Lieköhän kirkossa enemmän ateisteja kuin kirkkoon kuulumattomissa.
"500k tässä kuussa?"
Kyllä.
http://www.eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/
497 666 eroa koossa eilisen jälkeen. Loppu kuulle tarvitaan keskimäärin 166,666 eroa päiväkohden, jotta päästää 500 000 eroon ennen lokakuuta. Se tekisi syyskulle n. 5600 eroa
Tiedote pitäisi tulla ulos maanantaina, koska silloin erotaan normaalisti eniten, lauantaisin vähiten. Jos ajoitus osuu kohdilleen niin ma 28.9. olisi oikein hyvä päivä.
Maanatai klo 16 on Sipilän SAK:lle asettama takaraja, esittä vaihtoehto hallituksen leikkauslistalle. Vie median huomion.
Tähän mennessä ollaan n. 1500 edellä keskiverto syyskuuta, koossa eiliseen mennessä n. 3300 eroa.
Missä tuota kokonaislukemaa voi seurata? Vanhassa versiossa oli vuosittaisten tolppien nokassa myös erolukema numeroina, saisiko sen ominaisuuden myös tähän nykyiseen versioon?
Tuolta voi itse summailla.
http://eroakirkosta.fi/static/tilastot/paivittaiset_erot.txt
Etusivulla http://www.eroakirkosta.fi/ on tuo (ilmeisesti) kerran vuorokaudessa päivittyvä: "Palvelun kautta on eronnut 498478 henkilöä. Eilen erosi 200.", johon voi lisätä päivän ennusteen tai jotain muuta jos haluaa.
Nyt näyttäisi siis puuttuvan 1522 eli esim 220 päivävauhdilla olisi viikon päästä 500 000 täynnä.
Nyt alkaa olla korkea aika hioa puolen miljoonan tiedotetta. Tiedotteella ei kannata sotkea hyvässä vedossa olevaa asuntokohua.
Nyt olisi tilaus muillekin uutisille kirkon tuhlailevasta rahankäytöstä, vähäisemmillekin esimerkeille olisi nyt otollinen ajankohta. Myös uutiset miten köyhien, lasten jne. palveluista on tingitty, osuisivat nyt otolliseen maaperään.
...ja se paljonko kirkko käyttää paljostaan suoraan hyväntekeväisyyteen.
Itse asiassa veikkaan että todennäköisemmin saa ihmisiä eroamaan jos kertoo kuinka paljon kirkko käyttää paljostaan "hyväntekeväisyyteen" "pakolaisten" hyväksi ja ulkomaanapuun.
Saattais hyvinkin osua tuo merkkipaalu, 500 000 eroa, samalle päivälle kuin aitoavioliittolaisten kansalaisaloitteen nimenkeruun päätöspäivä 29.9., onko se tiistai?
On ne kyllä sitkeitä siissejä ku keräävät kalkkiviivoille asti. Jos Tahdon 2013 olis ollut yhtä innokas niin 200 000 allekirjoitusta olis satu varmasti kasaan. Tuo keräyshän hiipui alkuunsa kun 100 000 nimeä tuli netissä kasaan jo ekana päivänä.
Paperisia allekirjoituksia tuli vain muutama tuhat koko keräyksessä, loput reilut 150k netissä.
Nythän puuttuu eilisen jälkeen 772, tämän päivän jälkeen varmaankin 622.
Neljälle päivälle tuo tekisi noin 150 päivässä. Melkein mahdoton ennustaa. Eilenkin tuli yhtäkkiä melkein pystysuora poikkeama käyrään, joka sitten toisaalta taittui kahden tunnin jälkeen. Ei mitenkään mahdoton.
Eikös 29.9. ole vielä keräyspäivä, eli 30.9. tiedetään tulos? Tosin jos AA on yhtään hereillä, se tiedottaa vielä viimeisen kerran ennenkuin aika loppuu.
Joo, 29. on vika nimienkeräypäivä.
Ei mulla tietty todisteita mut sellanen mutu-tuntuma, että aitoavioliittolaisilla, (on ne niin intomielistä ja kivasta porukkaa, jumalaisen hurmoksen vallassa), voi olla liian suuri kiusaus alentua kyseenalaisiin temppuihin keräystuloksen maksimoimiseksi.
Olis hyvä jos tarkastukseen voitaisiin paneutua tarkemmin kuin muutamalla pistokokeella.
"Olis hyvä jos tarkastukseen voitaisiin paneutua tarkemmin kuin muutamalla pistokokeella."
Yli 91 000 allekirjoituksessa tosin on aika paljon pelivaraa, jotta tuolla aloitetta kumoon saataisiin. Täytyy kuitenkin toivoa, että tämä aloite saa kunnolla mediahuomiota, niin tämä voi ruokkia kivasti kirkosta eroamista. Toivottavasti KD poliitikot ovat aktiivisesti äänessä, niin siitä kunnon hulapaloo voisi lähteä vyöryämään lumipallon tavoin eteenpäin.
Toivottavasti Päivi Räsänen kertoo mielipiteensä. Nykyinen KD:n puheenjohtaja ei kuulu kirkkoon. Kannanottoja on vaikea ennakoida.
Kyllä niillä varmasti on 50 000 ihan rehellisesti koossa, mutta olis se kiva narauttaa ne väärennyksistä. Kova hinku niillä on ollut saada mahdollisimman monta nimeä, ahkeria ovat, niin kuin tosiuskovaiset usein, kun muita pyrkivät syrjimään, vaivojaan säästämättä.
Jotenkin menee likasankojournalismin puolelle. Jos nyt onkin 91000 nimestä aitoja vain 90500, niin eipä se asiaa oikeasti miksikään muuta.
Kokonaan toinen kysymys on se, miten paperiset ilmoitukset oikeasti tarkistetaan. Netti on minusta tässä luotettavampi kuin paperi.
On muuten 500 vajaa. 499500 rikkoutui aamupäivällä.
Tämän päivän jälkeen 400 jäljellä, luulen. Keskiviikkoa veikkaan.
Ainakin ensimmäinen veikkaukseni meni aikä lähelle: 390 jäljellä, ja tänään tuskin tulee enää montaa.
Tiistain eroluku on yleensä liki maanantaita, jos ei satu erikoisempaa. Huomenna siis suunnilleen pystyy arvaamaan ehtiikö raja rikkoutua tiistain aikana.
Tiistaina tulloo
Taitaa jäädä keskiviikkoon mun mielestä. Tai siis jos ei mitään piristystä ennen sitä tule.
Kyllä ilman muuta. Tämän päivän jälkeen jää paljon yli 200, ja jos tänään eroaa noin 150, ei huomenna raja rikkoudu.
Paitsi tietysti kuten toteat, jos tulee jotain piristystä. Aika pirtsakkaa tämä meno nyt muutenkin on.
Ja sieltäkös se noste jo tulikin???
Käyrä kääntyy nousuun tuossa 20 ja 21 paikkeilla? Mutta miksi, missä uutista vaiko telkkarissa jotain?
Huomasin saman, mutta syytä en tiedä. Olisiko taas ollut Iltalehdessä jotain? Tai ehkä tasa-arvoisen avioliittolain vastustus?
Jotain lyhytaikaista se joka tapauksessa oli.