On väärin maamme eliitiltä tuoda tänne heidän kamujaan muista maista ja maksattaa kansalla viulut.
He eivät ole pakolaisia. Sinisilmäisiä taas huijataan valtavaan varojen siirtoon. He ovat hyvinvoivia ihmisiä jotka eivät halua nähdä vaivaa rakentaa omaa maataan, vaan haluavat tulla valmiin pöydän ääreen.
Syyllistämällä ja hurskauteen vetoamalla ihmiset saadaan kokemaan olevansa hyviä ihmisiä auttaessaan, todellisuudessa auttaessaan rikollisuutta. Ihmisten silmät halutaan kääntää muualle, koska liikaa valheita alkaisi muuten paljastumaan.
TÄTÄKÖ EI SAISI PALJASTAA.? Ihmiset hiljennetään rasismin nimissä. Se on uusi keino huijata ihmisiä ja sitä ei saa paljastaa.
VAADIN. On perustettava rahasto pakolaisia varten. Siihen laittavat rahaa ne jotka haluavat auttaa pakolaisia. Pakolaiset saavat olla täällä niin kauan kuin rahaa riittää ja heidät asutetaan niille seuduille mistä raha tulee.
He eivät ole pakolaisia. Sinisilmäisiä taas huijataan valtavaan varojen siirtoon. He ovat hyvinvoivia ihmisiä jotka eivät halua nähdä vaivaa rakentaa omaa maataan, vaan haluavat tulla valmiin pöydän ääreen.
Syyllistämällä ja hurskauteen vetoamalla ihmiset saadaan kokemaan olevansa hyviä ihmisiä auttaessaan, todellisuudessa auttaessaan rikollisuutta. Ihmisten silmät halutaan kääntää muualle, koska liikaa valheita alkaisi muuten paljastumaan.
TÄTÄKÖ EI SAISI PALJASTAA.? Ihmiset hiljennetään rasismin nimissä. Se on uusi keino huijata ihmisiä ja sitä ei saa paljastaa.
VAADIN. On perustettava rahasto pakolaisia varten. Siihen laittavat rahaa ne jotka haluavat auttaa pakolaisia. Pakolaiset saavat olla täällä niin kauan kuin rahaa riittää ja heidät asutetaan niille seuduille mistä raha tulee.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Tämä on ainut toimiva ratkaisu. Kertokaa toimivampi jos olette eri mieltä.
HALOO
He eivät ajattele kuten me. Suomalainen ajattelee heidän jäävän meille kiitollisuudenvelkaa ja siten olevan kiltisti.
No way. He ajattelevat toisin, lähes päinvastoin. Heille on, kuten Etelä-Amerikkalaisillekin, ylpeyden aihe kun he onnistuvat puijaamaan muita, koska se osoittaa heidän olevan muiden yläpuolella. Heidän kansallinen itsetuntonsa vahvistuu siitä.
Erityisen tärkeää heille on pystyä näyttelemään toisille jotain muuta kuin mitä ovat. Siksi he ovat siinä niin päteviä täältä katsottuna.
HERÄTYS
Suomalainen rehellisyys on aivan erilaista kuin monessa etelän maassa. Jenkkejä ei pystytä huijaamaan kuten Suomalaisia, he ovat läksynsä oppineet.
Rahasto mamujen palauttamiseksi kotiinsa perustettava heti (bussi/junalippu rajalle). Laitan heti satasen tuohon rahastoon.
Minä myös
Kirjeeni JUHA SIPILÄLLE
Kerropa Juha Sipiä miksi maamme on joutunut nykyiseen tilaan. Jos et sitä kerro tai tiedä, niin miten luulet löytäväsi oikean lääkkeen sairauteen. Nyt yrität parannella vain oireita ettei sairaus paljastuisi.
Miksi et uskalla ottaa rahaa sieltä missä sitä on.? Miksi yrität ryövätä sieltä missä on tiukkaa.
Rahaa on paljon piilossa ja ne on sinne vääryydellä hankittu, yhteiskunnan vääristyneisyys on saanut sen aikaiseksi.
Maamme pyörii AJONEUVOVERON periaatteella, eli niiltä ryövätään eniten jotkan saastuttavat vähiten ja eniten saastuttavat maksavat vähiten.
Myöskään LIIKENTEEN todellisiin ongelmiin ei puututa. Sieltä saisi loputtomasti rahaa niiltä joilla on pakkomielle toimia väärin.
Maamme on hyvin koristeltu valheen pesä. Kiitos päättäjien.
Kaksi syytä miksi ei voi ...
Maakunnissa, missä on eniten vanhempia ja saastuttavampia autoja, asuu enemmässä osin keskustaa kannattavia ihmisiä, eikä keskusta rankaise omiaan. Sen sijaan isoissa kaupungeissa ja pääkaupunkiseudulla, missä autokanta on uudempaa ja joissa keskustapuolue on vähemmistössä, voidaan autokantaa hyvin verottaa suuremmalla kädellä.
Liikenteen isoihin ongelmiin valtateillä yms. maakuntien alueilla ei puututa tai hoideta kerralla kuntoon, koska sinne voidaan silloin "perustellusti" vaatia aina lisärahaa teiden korjauskustannuksiin. Ja näyttää siten keskustan omalle äänestäjäkunnalle, että heidän edustajat tekevät tärkeää työtä eduskunnassa vaatimalla rahaa teiden hoitamiseen.
Vai mistä "todellisista ongelmista" sä oikein kirjoitat? Avaisitko hieman ...?
Oletko ihan pihalla vai jopa neegeri?
se on suvakkiämmä joka sanoo haluavansa ottaa matuja kotiinsa muttei halua itse asua vastaanottokeskuksen lähellä, koska HALUAA KULKEA KADULLA RAUHASSA. tyypillinen suvakki, puhuu paljon paskaa muttei ite halua olla vastuussa mistään
Minähän asun jo vastaanottokeskuksen "lähellä", lähimmälle on jotain 10km matkaa. Ja kyllä mä tosiaankin ajattelin tarjoan muutamalle tummalle miehelle mahdollisuutta asustella mun luona jonkun aikaa, kun täällä mun luona on sen verran tilaa. Mutta en mä halua muuttaa jonkun vastaanottokeskuksen välittömään läheisyyteen. Enkä mennä sinne töihin. Mitä mä siellä muutenkaan tekisin, viihdyttäisin?
Koettakaa nyt vastarannankiisket sopeutua, lisää pakolaisia on tulossa ja vastaanotto täällä toimii. :)
Asuntojen vuokraaja poliitikot pian rikkaita kun mamuille valtio vuokraa asunnot, oikeuslaitos porukat rikastuu kun mamujen asioita oikeudessa ,työnantajat saa ilmaistyövoimaa, punainenristi kerää tavaraa ja nyt myy suomalaisille köyhille jotta mamut saa uutta. jne.. eli vähäosaisia suomalaisia vaan kusetetaan ,
1.
Oikeudenmukaisuuden vaatimus.
Miten kerjäämme väkivaltaa :
Mitä täytyy tapahtua, jotta kansan sokeus, silmien sulkeminen alkaa pelottaa enemmän kuin silmien avaaminen ja näkeminen `? Milloin tämä hiljennetty kansa avaa silmansä, uhmaamaan -älä huomaa- käskyä ? Voi tätä eksyksiin johdettua kansaa.
Onko maamme asiat johdettu niin väärin, että todellisiin ongelmiin puuttuminen alkaisi tuhoamaan maamme valheellisia kulmakivia, näennäisen hyvinvoinnin kulmakiviä ?
Talouden ylä-ja alamäkiä tarvitaan tiettyjen tahojen lihottamiseksi ja muun kansan kyykyttämiseksi. Ensin annetaan tiettyjen tahojen kiertää lakia lihottaen itseään, vasta sitten kerätään kansan silmissä pisteitä, kun huomataan porsaanreikä ja tehdään toimia sen tukkimiseksi. Taas annetaan tiettyjen tahojen keksiä uusi tapa kiertää lakia ...ja sama kierre jatkuu.
Maamme positiivisuuden kupla on perustunut "jenkkien" matkimiseen ja "anteeks et oon olemassa"- mitättömyyteen, sokeuteen nähdä asioita, todellisten asioiden hiljentämiseen, jotta tietyt tahot eivät saisi oikeaa palautetta.
"Huippuosaajia tarvitaan ulkomailta" kerrotaan kansalle. Vaan Eipä tarvita. Niiden avulla vain tehdään talouden ylä- ja alamäet ja pidetään yllä ja piilotetaan sairautta, jonka ei haluta paljastuvan.
2.
Mihin yhteiskunta kannustaa :
Tämä kansa on johdettu toimimaan kuin mies joka luki "Vahvaitsetunto"-oppaita ja harjoitteli toimimaan niiden mukaan ja välttämään toimia jotka osoittaisivat heikkoa itsetuntoa.
Yksilön elämä muotoutuu hiljalleen vaatimusten mukaiseksi. Hyvän nimissä ohjaillaan ihmisiä 7 päivää viikossa elämäntapaan. Siitä seuraa oireilua. Siihen taas tarvitaan lääkettä. Jatkossa lääketehtaiden talous al´kaa tukeutua sairauden piilottamiseen jonka syynä on väärä elämäntapa. Ja kierre jatkuu, eli entisten sairauksien piilottamiseen tarvitaan uutta sairautta.
Kun psykologia huomasi ettei pysty auttamaan potilaitaan se päätti johdattaa mahdollisimman monet positiivisuuden vankilaan, niin ainakin näyttäisi hyvältä.
Tai
Kuten ne jotka syövät mutta eivät ravitakseen itseään vaan täytääkseen vatsansa, puudutusaineeksi
Tai
Niitä jotka syövät tietyllä tavalla, vain jotta ihmiset heitä katselisivat.
3.
Nuoret :
Monet nuoret on saatu ulkoaohjautuvuuteen, positiivisuuden ansaan jossa mitä vaan saadaan myytyä kunhan myyjä nostattaa tietyt fiiliset, olkoon sisältö mitä tahansa.
Päämäärä näyttää olevan saada nuori sukupolvi toimimaan robotin lailla, reagoimaan joka piippaukseen mutta ei todellisten vaarojen uhatessa, aivot toimimaan systeemin hyväksi, ei suojelemaan elämää.
Mitä enemmän eksyksissä itsestään, sen vähemmän arvostaa itseään, ja sitä enemmän tarvitsee idoleita joiden elämää elää. Se tuottaa tuskaa jota täytyy puuduttaa huumeilla, alkolla, tupakalla ja eläen jonkun toisen elämää johon tarvitaan polttoaineeksi fiiliksiä.
Fiilisten avulla monet piilottavat masennuksen oireet nuoruudessa. Myöhemmin vanhuuden pahat päivät tulevat ja silloin he ovat lääketehtaiden orjia. Monet nuoret on saatu niin syvälle ansoihin etteivät ainoastaan ole niihin koukussa vaan jopa puolustavat niitä.
Ylihuolehtimalla avuttomuuteen tukahdutetut, omista askelistaan eksytetyt nuoret löytävät pelastajansa ylihuolehtijoista ettei tarvi ottaa vastuuta askelistaan vaan voi edelleen paeta matkimiseen.
Tietyt tahot pelkäävät nuorten eheytymistä, pääsyä vankiloistaan. Se veisi heiltä otteen ja vaikutusvallan nuoriin ja paljastaisi heidän oman eksyneisyytensä jota ovat piilotelleet.
Ne lapset joille on annettu ymmärtää, että kiire on tärkeämpi kuin lapsi, uhraavat myöhemmin itsensä kiireen alttarilla, eivät koe arvoa, paitsi kalliissa autossa, tms. Pitkästyminen valtaa mielen ellei ole fiilisten tarjontaa ympärillä.
Nuoret hyväksytään kunhan matkivat sukuaan tai muotia tai idoleitaan, etteivät huomaisi. Jotkut kehittävät epäaitouttaan huippuunsa, jotta muilla olisi mitä matkia ja noidankehä pyörisi. Siten tietyt tahot turvaavat miljoonansa ja pitävät yllä luulojaan etteivät paljastuisi.
Tässä maassa on liikaa niitä joilla on varaa maksaa terapeutilleen suuria summia, jottei tämä kertoisi heille totuutta vaan kertoo vain maksajan haluamaa palautetta, jolla pidetään yllä valheellisia luuloja ja kuvitelmia itsestään.
Onko siis pelko ainut mahdollisuus saada asiat kuntoon niiden osalta jotka eivät piittaa oikean toiminnan tuomasta siunauksesta vaan johtavat kansaa harhaan tiettyjen tahojen ahneuden alttarilla.
Sairas yhteiskunta oireilee aina jotenkin. Nuorten oireilun syitä etsitään nuorista. Kuitenkin nuoret saattavat oireilla varsin oikein yhteiskuntamme ongelmiin. Ne, jotka eivät kohdista nousevaa vihaa itseensä, purkavat sen muihin. Syyttömät kärsivät silloin, kun nuori ei löydä vihalleen oikeaa kohdetta.
Mistä viha saa alkunsa? Hyvän kasvatuksen nimissä lapseen siirretty viha on kaiken alku. Pommin tästä tekee ympäristön taidokkaasti koristeltu vääryys, joka ei kestä totuuden kipinää.
Viha kasvaa, kun jotkut lakipykälillä kikkailevat saavat aikaan käsittämättömiä oikeuden päätöksiä. Oikeuteen mennään, kun ei haluta totuutta vaan rahan ja suhteiden suomaa valtaa.
Viha kasvaa, kun nuoria syytetään liikenteessä, jotta väärät ihmiset mutta ne todelliset syylliset eivät joutuisi vastuuseen.
Viha kasvaa, kun kansaa neuvotaan kuluttamaan lisää laman poistumisen nimissä. Todellisuudessa siksi, että vanha sairaus säilyisi ja jotkut turvaisivat ylenpalttiset tulonsa.
Viha kasvaa, kun rahalla ja suhteilla vaikutetaan oikeuslaitoksen päätöksiin. Silloin "köyhän" ainut vaihtoehto on väkivalta.
Päästäkseen edustamaan, saa valehdella ja luvata kuut ja tähdet taivaalta joutumatta vastuuseen; näennäisdemokratiaa.
Suita tukitaan syyttämällä rasistisiksi. Rasistisuutta ei täällä ole, viha johtuu heidän omasta käytöksestään. Joskus tosin syytonkin voi saada "rasismia", koska tuntomerkit täsmäävät.
4.
Koristeltu rappio :
Ollaan hurskaasti huolissaan tiettyjen tahojen jäämisestä yhteikunnan ulkopuolelle; todellisuudessa kilpailutuksen oravanpyörän ulkopuolelle, jota pyörittämällä tietyt tahot pitävät yllä yhteiskunnan väärityneisyyttä ja sen suomaa sairautta joista ovat riippuvaisia. Rahakirstujen vartijat ovat väärien tahojen juoksupoikia.
Hyvän ja helppouden nimissä ihmisistä ollaan tekemässä laskunmaksaja-automaatteja pystymättä tarkastamaan laskujen oikeellisuutta. Vastuu omaisuuden katoamisissa työnnetään laskujen maksajalle vaikkapa puutteellisen tietokoneen suojauksen nimissä.
Tämä kansa on johdettu ansaan jossa vanhoja sairauksia lääkitään uusilla sairauksilla. Entistä kehittyneempiä selityksiä ja valheita tarvitaan vanhojen vääryyksien peittämiseksi.
Tämä valtakunta tuhoaa itseään. Se ajaa ihmisiä oravanpyöriin jotka saavat rikkomaan sääntöjä voimatta enää puuttua vääryyteen.
Kiireisimpiä ihmisiä näyttävät olevan ne, jotka eniten käyttävät "kiireiden poistajia". He käyttävät voitetun ajan väärin ja luisuvat entistä syvemmälle kiireen oravanpyörään.
"Autoveron uudistuksen tavoitteena on kanusstaa hankkimaan vähemmän polttoainetta kuluttavia autoja".(AKE)
Todellisuudessa se, että tietyt tahot saisivat ajaa paljon ja halvemmalla, suurilla ja paljon kuluttavilla autoillaan. Seuraava alkel on saada köyhät pois tieltä jotta tietyt tahot saisivat ajaa ruuhkattomilla, yhteisin varoin rakennetuilla teillä.
Liikenteessä tietyt tahot eivät ehdi keskittyä olennaiseen vaan on yritettävä tehdä montaa asiaa yhtä aikaa. Liikenteen vaarantamisen annetaan jatkua niin kauan kunnes se tulee tavaksi ja osaksi aikatauluja jota ilman ei lopulta enää ehdi.
Ettei todelliset ongelmat paljastuisi, auttavat pakolaiset sekoittamaan kuviot eli auttavat päättäjiä saamaan ihmisten huomion muualle.
PAKOLAISRAHASTO ON HYVÄ IDEA! Siten nähdään mitkä ovat todelliset kulut ja voidaan hallita kuluja
Juuri niin, silloin ne sinisilmäiset jotka hurskastelevat HYVÄ IHMINEN kuvitelmillaan saadaan näyttämään todelliset tahtonsa kun joutuvat siitä maksamaan.
5.
Syyn ja seurauksen laki :
Liikenne on elementti joka peilaa ja muokkaa koko yhteiskuntaa. Todellisiin ongelmiin ei haluta puutuua, koska silloin muitakin yhteiskunnan valheita paljastuisi.
Väärin ajamisen seuraukset on tehtävä niin kalliiksi, että sillä maksetaan kuluja jotka nyt maksatetaan kaikilla yhteisesti. Väärintekijän elämä on tehtävä niin vaikeaksi, että on vähemmän tuskallista elää oikein kuin seurata pakkomielteitään ja vääriä periaatteitaan.
Järjestelmä on rakennettu niin ettei millään normaalilla vaikuttamistavalla pysty vaikuttamaan sen vihaa kasvattavaan epäoikeudenmukaisuuteen. Väärintekijät puolustavat vääryyksiään isolla rahalla, syyttävät vääryyksien paljastajia.
Tietyt tahot kerjäävät toimillaan oikeudenmukaisuusjärjestöä hoitelemaan kulisseihin kätkettyjä vääryyden tekijöitä.
Kannatetaan!
Taas yksi hiljennetty.
Asioista selvillä oleva ihminen kertoi radiossa miten maahanmuuton tarkoitus on soluttautua maahan ja näytellä kunnon ihmistä jotta saavat mainetta ja luottamusta maan kansalaisten keskuudessa ja pääsee vaikuttamaan maan asioihin.
Sitten kongi kumahtaa, käsky käy ja heidän on aika toimia ja laittaa maan asiat siinä määrin sekaisin, että heidän oma ideologiansa saa valtaa.
Tuon paljastaja on hiljennetty mutta kenen toimesta. ? Kuka tässä maassa on todellinen maanpetturi.?
Haluaisin tietää, mikä oli tuo ohjelman nimi ja miltä kanavalta se tuli ja milloin?
Mitä tarkoitat, että" tuon paljastaja on hiljennetty". Pystyykö tuota ohjelmaa löytämään mistään arkistosta. Kiitos vastauksesta jo etukäteen!
Haluaisin myös löytää sen mutta siitä on jo jokunen vuosi aikaa. Se vain jäi vahvahti mieleen jostain syystä. Muistaakseni äänitin sen ohjelman mutten ole löytänyt sitä satojen C-kasettien joukosta.
Myöhemmin soitin johonkin ohjelmaan ja kysyin mitä tehdään ja kuka maksaa, jos jonain päivänä pakolaisia tulee tuhansia.......miljoonia. Olivat "hyvin ymmärtäväisiä" että joo joo tai no ehkä nyt ei niin käy......ja nyt ollaan tässä. Otan kohta itselleni profeetan arvonimen.
Ihan arvaus mutta olisi Olavi Mäenpää:
https://www.youtube.com/watch?v=2M0HeIYQ4gw
"VAADIN. On perustettava rahasto pakolaisia varten."
EU:lla on jo kolme rahastoa pakolaisia varten, tuskin niitä lisää tarvitsee perustaa. Viime vuonna niissä oli pätäkkää muistaakseni 18 miljardia.
Tässä on nyt kyse siitä, että jotkut vimmassaan haluavat olla hyviä ihmisiä ja sinisilmäisesti auttaa niitä tulevat tänne vain tietystä syystä.
Raha otetaan kaikkien pussista eli myös niiden jotka ymmärtävät vaaran.
RAHASTO toisi esiin hyvyyden ihmisten todelliset halut auttaa ja olla kunnollisia ja maatamme olemaan entistä sinisilmäisempi.
Euroopan rahastot ovat väärien ihmisen käsissä ja niitä käytetään väärin.
HUOMAATTEKO
miten ristiriitaiseksi maamme on saatu.? Sitä toivoo juuri nuo maahanmuuttajat. Ristiriitainen maa ei kestä ja se on helppo sekoittaa ja nujertaa.
Siksi ainut vastaus ristiriitaisuuteen on RAHASTO The rahasto. Silloin sinisilmäiset saavat leikkiä hyvää auttajaa ja myös maksaa siitä.
Aloittajan oivallus on käyttökelpoinen, maksakoot ne jotka tekosillaan ja tervetulotoivotuksillaan ovat edistämässä tätä kestämätöntä "jalanviljaa"!!
Asiasta toiseen, tästä hallitsemattomasta muuttoaallosta hyötyy liian moni taho. Vastaanottotilojen vuokraajat ja ylläpitäjät, myös lakimies rosvot ottavat omansa monisyisen prosessin sotkujen keskellä.
Se onkin ammattikunta, joka nuohoaa joka käänteessä tolkuttoman ylisuuria korvauksia kaikesta mihin ahneet näppinsä saa iskettyä.
Voisi puhua jopa yhteiskunnan ja valtioelinten suosimasta korruptiosta, lakirosvot nettoaa verovaroistakin valtaisia summia vuosittain.
Riisto ja koronkiskonta on heidän erikoisosaamistaan. Ottavat osansa varmasti näissä turvapaikka jupinoissakin.
Niin, myös talojen omistajat ottavat osansa siitä potista joka taas otetaan jokaisen taskusta. Tämän kansan huomio on taas kerran saatava jonnekin ettei se huomaisi ja alkaisi puhaltaa yhteen hiileen jolloin päättäjille tulisi kuumat oltavat.