50 sotilasta

Suomesta on lähtenyt 50 sotilasta Irakiin – kouluttavat kurdeja taistelemaan Isisiä vastaan. Samaan aikaan irakin upseerit ja reservi puskee tänne pakoon jättäen naiset ja lapset. Joku ei nyt tälläselle tälläselle maalaisjärjellä varustetulle suomalaiselle miehelle valkene tässä asiassa.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Aika hyvä kysymys ja kun tänne tulee irakin-armeijan kapteenejakin mutta olisko suomenvaltiolla ylimääräistä rahaa...
Kuka muuten tuonkin päätösen teki?

Äänestä

Irak ei tarvitse muuta kuin helvetinmoisen pommin joka posauttaa koko maan sileäksi, silleen päästään paskasta eroon.

Äänestä
  • Eikö USA hoida homman loppuun asti?

    Äänestä

Irakinkansahan vihassydämmestään jenkkejä lapsista-mummoon että pommejaan laittoi vaikka vapauttajina ottivat ensin Saddamin hallinnosta ja huomasivat varmaan että olivat vääräuskoisia ja siksi jenkit lähtikäpälämäkeen ja nyt tulevat tänne meidän ilkosemme ilosanomaa levittäen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


niinmetsd kirjoitti:

Suomesta on lähtenyt 50 sotilasta Irakiin – kouluttavat kurdeja taistelemaan Isisiä vastaan. Samaan aikaan irakin upseerit ja reservi puskee tänne pakoon jättäen naiset ja lapset. Joku ei nyt tälläselle tälläselle maalaisjärjellä varustetulle suomalaiselle miehelle valkene tässä asiassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu