Poistatin tänään Mirenan järkyttävien sivuvaikutusten takia 8 kk:n jälkeen. Painonnousu on sivuvaikutuksista ehkä lievin, mutta sitäkin ehti kertyä 7 kiloa. Sain ohjeen aloittaa minipillerit jo samana päivänä, ja mietin, mitenkähän sekaisin kroppa mahtaakaan näistä eri hormoneista mennä, ja onkohan mulla toivettakaan saada hormoniturvotusta pois.. Kokemuksia?
Mirenasta minipillereihin - tippuuko paino?
1
82
Vastaukset
- dfghgjdghkhgkghl
Entäpä, jos olisit laitattanut vain kuparikierukan, se on hormoniton? Nykyään niitä on pienikokoisia synnyttämättömille. On niissäkin haittansa (vuodot, kivut), mutta eivät sisällä hormoneja.
Eiköhän painonnousu ole yksilöllistä. Itse en huomannut mitään erityisempää lihomista keltarauhasvalmisteilla, joita eri muodossaan käytin pitkään. Nyt olen tosin ollut yli 10 v ilman hormoneja. Välissä käytin kuparikierukkaa. Painan hieman vähemmän kuin nuorena aikuisena, vaikka olen lähellä vaihdevuosi-ikää. Painossa ja ruokahalussa on pieniä vaihteluita hormonikierron mukaan.
Myös parisuhde itsessään voi lihottaa, eli kaikesta ei kannata syyttää hormoneja. On todettu, että ihminen syö enemmän seurassa kuin yksin, yleisesti ottaen. Ja jos lenkin sijaan on telkkuilta ja pizzaa, niin helpostihan sitä lihoo huomaamattaan. Ylipainoa kertyy jo yhdellä ylimääräisellä suklaakonvehdilla/pv, se ei edellytä välttämättä mässäilyä. Eli painonhallinta edellyttää syömisten hallintaa, kohtuullista asketismia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2604596Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit432776Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061604Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 551334
- 931245
- 471119
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2081116