Maa täynnä Irakilaisia ja lisää tulee.

Miksi Ruotsi palauttaa heidät? Selvisihän se miksi ne tänne ryntää täysihoitoon.
Miksi Ruotsilla ja Irakilla on palautussopimus? Onko suomen viranomaiset todellakin aivan kyvyttömiä ja ammattitaidottomia? Jossakin vaiheessa stopin on tultava tähän kansanvaellukseen parempien elinolojen takia.

Tää porukka on kai sitä puuttuvaa työvoimaa, kun pressakin hyyssää ja Wahlroosi käskee pistää heidät hetimiten töihin. Vai onko EK ne tilannut tänne, kun tulevat niin hyvin ohjeistettuna?

Luulin, että tänne tulee syyriasta ihmisiä sotaa pakoon.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Suvaitkaa! Suvaitkaa! Kädet ilmaan Ihanaa!

Äänestä
  • No omasta mielestäni Syyrialaiset tarttis apua ja heille voisi turvapaikan antaa,mutta sitä en ymmärrä kuinka somaleja otetaan lisää ja heitä on jo ennestään reippaasti sekä Afgaaneja ja Burmalaisia.Missään näissä edellä mainituissa maissa ei ole akuutti tilannetta muualla kuin syyriassa!

    Äänestä

  • Somalialaisia olisi syytä ryhtyä palauttamaan muihin afrikanvaltioihin. Jos somalia on jotenkin vaikea ja jos sitä ei pysty ketkään rakentamaan kunnolliseksi vaikka rahaa laittavat ykssun toinen. Monin erikeräysten tavoin on autettu ja autetaan ympäri maailmaa.

    Äänestä

jo shoppailemassa. Eräs oli ihan komeakin. Varmaan Kela laittanut heille rahaa.

Äänestä

Uutisten mukaan osa irakilaisista on jo palaamassa takaisin Irakiin...

Äänestä
  • Suomi on luvannut ottaa kiintiöpakolaisia 2400, mutta nyt tule noita luvattomia ja paperittomia monikertainen määrää Suomeen. Eikö nyt olisi ja aika herätä ja laittaa rajat kiinni. ??????? Että silleen.

    Äänestä


  • höpöhöpö kirjoitti:

    Suomi on luvannut ottaa kiintiöpakolaisia 2400, mutta nyt tule noita luvattomia ja paperittomia monikertainen määrää Suomeen. Eikö nyt olisi ja aika herätä ja laittaa rajat kiinni. ??????? Että silleen.

    Jos samaa rataa jatkuu, niin voimme olla varmoja, että Suomeen saadaan pian oma Breivik.

    Äänestä

Turha on Sipilän ulista valtion rahapulaa. Hyvin näyttää rahaa valtiolla olevan. Kymmeniätuhansia tulossa täysihoitoon loikoilemaan päivärahoille. Miljardeja näyttää olevan ihan tuhlattavaksi saakka. Virossa, Latviassa, Puolassa, Unkarissa, Serbiassa yms. on oikea rahapula. Sinne ei jää kukaan.

Äänestä
  • Jep. Ja suomalaiset vanhukset joutuvat maksamaan siitä että pääsevät ala-arvoiseen hoitoon makoilemaan. Hinnat on jopa törkeitä. Terveille pakolais ukoille taas lyödään rahaa näppiin keskuksessa makoilusta.

    Suvaitsemisiin.

    Äänestä

Kun tulisivatkin edes töihin, mutta kun ne ei osaa kieltä eikä mitään muutakaan. Eikä Suomessa tarvi tehä töitä, jos ei taho (yhteiskunta kustantaa).

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


orgmummeli kirjoitti:

Miksi Ruotsi palauttaa heidät? Selvisihän se miksi ne tänne ryntää täysihoitoon.
Miksi Ruotsilla ja Irakilla on palautussopimus? Onko suomen viranomaiset todellakin aivan kyvyttömiä ja ammattitaidottomia? Jossakin vaiheessa stopin on tultava tähän kansanvaellukseen parempien elinolojen takia.

Tää porukka on kai sitä puuttuvaa työvoimaa, kun pressakin hyyssää ja Wahlroosi käskee pistää heidät hetimiten töihin. Vai onko EK ne tilannut tänne, kun tulevat niin hyvin ohjeistettuna?

Luulin, että tänne tulee syyriasta ihmisiä sotaa pakoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu