http://www.adventistreview.org/church-news/story3247-pacific-islanders-destroy-church-and-tell-adventists-to-leave
sunnuntainpyhittäjät vainoavat sapatinpyhittäjiä.
sunnuntainpyhittäjät vainoavat sapatinpyhittäjiä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Maailmanlaajuinen vaino on alkanut. Nyt heti kaikki poteroihin!
Minäkin olen aivan varma siitä, että beduiinien nuotiolla kasaama satukirja profetoi juuri tuon tapahtuman, kun se kirjoittaa kristittyjen tulevaisuuden kauheista vainoista (juurikin Saturnuksen päivän pyhittäjien vainoista), joissa lahkeet tutisevat, pasuunat pauhaavat, enkelit suhaavat ympäriinsä ja vanha sarvipää, viimeinen vihtahousu törkkää talikkoa ahteriin.
Joten nyt voimme lakata kuvittelemasta beduiinien satuja beduiinien saduiksi, eli raamattu on todellakin totta. Hallelujaa, tule Jesse James tule.
Naispastoreiden juutalaiskirkko koittaa levittyä uusille alueille ja saa kunnolla silmäänsä. Tämä on oikein!
Adventistit ovat menneet hajottamaan yhtenäistä heimoa. Vanhoissa kulttuureissa heimo seuraa aina johtajaa. Keskiajalla kokonaiset pakanaheimot kääntyivät kristinuskoon heti, kun johtaja oli kääntynyt.
Tässä tapauksessa johtaja ja heimo ovat anglikaaneja. Miksi he eivät saisi olla anglikaaneja?
Pointti on USKONNONVAPAUS. Anglikaanit tässä hyökkäävät ihmisten perusoikeuksia vastaan.
Pitääkö niiden adventistien tuppautua maihin ja alueille, joilla jo on kristillinen seurakunta ja ängetä käännyttämään kristittyjä omiin oppeihinsa?
Niinpä.
Tämähän se juuri on: adventistit eivät tunnusta muiden seurakuntien jäseniä Jumalan omiksi. Siksi he yrittävät käännyttää kaikki adventismiin. Kun Ellenin hourujen mukaan vain adventistit vaeltavat sillä taivaaseen johtavalla tiellä.
Muistankin omalta ajaltani,kun eräät adventistit puhuivat muista kristityistä, että adventistien on kehotettava kristittyjä "tekemään käytännölliset johtopäätökset" uskosta Kristukseen (eli noudattamaan sitä, mitä adventismi noudatettavaksi vaatii). Kristittyjen kristillinen usko ei siis ole riittävää eikä siinä ole "käytännöllisiä johtopäätöksiä uskosta".
Kyllähän se tälläkin palstalla ainakin nimimerkin 1234567--- ja Timo Flinkin kirjoituksista käy ilmi, mitä adventismi on mieltä kristityistä: joka ei elä adventismin vaatimusten ja oppien mukaan "ei voi olla Hänen (siis Jumalan) omansa".
Onneksi me kristityt emme ole adventismin armoilla, vaan oman Herramme Jeesuksen seuraajina saamme turvata täysin uskon luottamuksella Vapahtajamme lunastukseen ja lupauksiin Hänen armonsa riittävyydestä jokaiselle, joka siihen haluaa turvautua. Adventismia ei ole koskaan tarvittu eikä tarvita edelleenkään yhtään mihinkään. Sen ainoa funktio on eksyttää; siis valvokaa, ettette joutuisi sen pauloihin!
Toimivat näin vieläkin ja ainakin omalla paikkakunnallani adventistit hymyilevät edestä ja iskevät puukkoa selkään heti kun mahdollista. ellenismi onkin mielestäni yksi pieni kärpäsen paska jolla ei ole mitään merkitystä.
Kyllä pitää. Se on USKONNONVAPAUTTA.
Uskosi ei tosiaankaan riitä mihinkään. Siinä sanot totuuden.
Ehdottomasti pitää, koska anglikaanit edustavat babylonin huorauskontoa, josta ihmiset pitää pelastaa pois. Samoin on Suomessa lut. kat. ort. ja muiden vapaiden suuntien kanssa. Kaikki Babylonin huorakirkkoja.
Haluaisin nähdä sen päivän kun kärpäsen paskan kokoinen moderni ellenismi haastaa katolisen kirkon.
Tervehdys, AdvHarhat:
"Onneksi me kristityt emme ole adventismin armoilla, vaan oman Herramme Jeesuksen seuraajina saamme turvata täysin uskon luottamuksella Vapahtajamme lunastukseen ja lupauksiin Hänen armonsa riittävyydestä jokaiselle, joka siihen haluaa turvautua. Adventismia ei ole koskaan tarvittu eikä tarvita edelleenkään yhtään mihinkään. Sen ainoa funktio on eksyttää; siis valvokaa, ettette joutuisi sen pauloihin!"
Niinpä. Meillä kaikilla on Raamatussa, Jumalan Sanassa, annettuna riittävä ja kokonainen evankeliumi pelastuksen tieksi. Sitä evankeliumia on saarnattu seurakuntien toimesta miltei kaikkialla, Suomessa varsinkin jo kauan. Emme tarvitse mitään Raamattuun perustumattomia profetioita, näkyjen näkijöitä emmekä Raamatun kanssa ristiriidassa olevia erikoisoppeja. Raamattu riittää.
Suomessa jokaisella paikkakunnalla on ainakin yksi kristillinen seurakunta, jonne voi mennä rakentumaan, tai sitten voi jäädä kaikkien kirkkokuntien jäsenyyden ulkopuolelle ja muulla tavalla etsiä uskovien yhteyttä.
Sinä olet eksyksissä ja täysin pimentynyt.
Ei minua ainakaan adventistit ole käännyttäneet omiin oppeihinsa, ihan raamattua lukemalla löysin adventtiseurakunnan hengelliseksi kodikseni, olin helluntaikirkon opetuksessa kylläkin uskoon tuloni jälkeen parisen vuotta, mutta en voinut hyväksyä heidän opetustaan koska se meni monessa kohden yli raamatun.
Entisenä luterilaisena huomasin että luterilainen ja adventtioppi olivat lähes samaa , rauhallinen uskonto jossa ei alettu puhua kielillä vaikka kesken papin puheen, ja kaatuilua ei ollut, minä en hyväksy sellaista Jumalan palvelua.järki pitää olla mukana kaikessa.
Kuka haluaisi amerikkalaisia rikollisia ja huijareita omaan naapurustoonsa?
Niin, nythän kovasti keskustellaan toisestakin vaihtoehdosta: kuka haluaisi Irakilaisia pakolaisia sankoin joukoin omaan naapurustoonsa ?
Jos nyt katson mitä esimerkiksi Lutonissa Englanninmaalla on tilanne, niin sanoisin että kyllä minun mielestäni adventistit ovat erittäin paljon tervetulleempi vaihtoehto kuin Lutonin malli.
Suosittelenkin että A-kirkko pyrkisi perustamaan seurakunnan tuonne Lutoniin - siellä olisi ihan oikea tarve... :)
Kyse on kuule PAIKALLISISTA adventisteista. Mutta ole sinä vain rikollinen ja huijari ihan niin paljon kuin haluat.
Eikös jokaisella uskovalla pitäisi olla vapaus viedä Jumalan sanaa mihin vain maailman kolkkaan, ei siinä pitäisi olla mitään kateutta että nyt tuo toinen vie minun lampaani omaan karsinaansa, eihän Jeesuskaan ole jaettu eikös kaikki palvele samaa Jumalaa, miksi sitten on kateutta niin paljon noin kutsuttujenkin uskovaisten keskuudessa. kateus ei ainakaan ole Jumalasta, se on siitä ihmisten villitsijästä lähtöisin.
Ja jokainen Raamattua lukeva ihminen kyllä löytää hengellisen kodin ja pysyy siinä ei kenenkään tarvitse olla huolissaan että lammas laumasta katoaa muualle. sillä Jeesus sanoo: Minun lampaani kuulevat minun ääntäni, ja minä tunnen ne ja ne seuraavat minua. Ja minä annan heille iankaikkisen elämän, ja he eivät ikinä huku,eikä kukaan ryöstä heitä minun Isäni kädestä. Joh.10:27,28.
Anneelina... Niin, ei varmaan kellään kristityllä ole mitään sitä vastaan, että JUMALAN SANAA saarnataan maan ääriin asti. Mutta adventismin erityisopit kun EIVÄT ole Jumalan sanaa, vaan adventistiteologien kehittelemiä ihmisoppikonstruktioita - perustuen eri henkilöiden harhanäkyihin eikä Raamattuun!!! Tässä pointti.
Muistanpa apostoli Paavalin sanoneen, että hän pitää kunnianaan olla julistamatta Kristuksen nimeä siellä, missä Kristusta on jo saarnattu eikä siten änkeä niille seuduille, vaan Paavali meni julistamaan evankeliumia sinne, missä Kristusta ei vielä oltu saarnattu. Adventistit eivät menettele tuolla tavalla, vaan käy niin että kristitty saarnaa kristitylle ja koettaa saada omaan järjestöönsä uusia käännynnäisiä.
Jos adventistit ja muut menisivät niille alueille, missä seurakuntaa ja Kristusta ei vielä ole niin kuinka nopeasti lähetystyö saataisiinkaan valmiiksi. Nykyisellään aikaa ja energiaa menee siihen, kun joku uskonsuunta änkeää valmiiksi kristillisille seuduille toisia kristittyjä käännyttämään (= tyrkyttämään omia erikoisoppejaan, joita ei tarvita). Ja sitten alkavat kovat vänkäykset opeista ja säännöistä, sen sijaan että mentäisiin voittamaan uskosta osattomien sieluja.
Juuri näin. Sen 500 000 dollaria olisi myös voinut käyttää viisaammin kuin perseellä pyyhittävään lehtiseen jota läheteltiin ihmisten koteihin yhdysvalloissa paavin vierailun vuoksi. Älykääpiöiden toimintaa.
Miten paljon hyvää olisikaan voitu tehdä puolella miljoonalla dollarilla.
Todella paljon. Katsottiin kuitenkin viisaammaksi kohdistaa sen käyttö heikkolaatuiseen paskapaperiin.
Valehtele mitä valehtelet.
Sillä tehtiin hyvää. Te vain olette uppiniskaisia Jumalan vastustajia.
Mitä minä olen täällä kuullut niin Adventtikirkkoja on Salomon Islandilla ollut kauemmin kuin näitä toisia kirkkoja. Medotisti kirkko on ehkä ollut yhtä kauan kuin adventtikirkko ja nämä muut suurkirkolliset ovat tulleet perässä, että taitaakin olla että kalastus on ollut toisin päin, ja jossain vaiheessa se on muuttunut kateudeksi.
Täältä on joka vuosi menty rakentamaan ja korjaamaan kirkkoja ja muutakin avustusta lähettävät Salomon Islandiin koska siellä on puutetta kaikesta.
Heimopäällikköhän on ollut laupias kun on hajotuttanut vain adventistien kirkon. Minä en välttämättä olisi hänen saappaissaan ollut yhtä laupias jos adventistit olisivat tuleet minun tontilleni.
Sinä oletkin isästä perkeleestä.