Miksei Lappajärvellä ole työväentaloa?

Ttimon

muissa telä pohjanmaalla on.

11

128

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tässäsyy

      Eihän täällä ole työläisiäkään. Suurinosa Lappajärveläisistä on jyväjemmarien kersoja jotka on perineet tonttinsa ja talonsa joten tavallisen köyhän työläisen elämästä ei juuri voi puhua.

      • nurmelab

        siis lappajärvikö on rikkaitten tai hyvinpärjäävien kunta?


    • Nississäonrahaa

      Kyllä,kaikki ovat joko varakkaita talollisia tai ökyrikkaita kettutarhaajia.Verosuunnittelussa käyttävät liikenneministerin veroparatiisiyhtiötä.Siksi Lappajärvi joutuu ottaman pakolaiskeskuksen saadakseen edes hieman tuloja kunnan kassaan.

      • hidalggo

        "Verosuunnittelussa käyttävät liikenneministerin veroparatiisiyhtiötä."

        Miks ei niitä yhtiöitä voisi käyttää kuka vaan.älä kaehi.


    • purvikassi

      Karvalassa oli joskus ennen sotia työväentalo jonkin aikaa. Työväenyhdistyksen toiminta hiipui ja sitten talosta tuli vapaakirkollinen saarnahuone.

      • keskellä

        Lapuanliikkeen aikana työväentaloja naulattiin kiinni. Ovet ja ikkunat lautojen avulla tukkoon, ettei sisälle päässyt. Lappajärvellä puhkesi työväestön piirissä tosin hengellinen herätys, joka lopetti aktiivisen työväenliikkeen toiminnan, jolloin kiinni naulaamisilta vältyttiin.


    • lavesta

      Ei oo enää tuolla kommarikunnassa vimpelissäkään,ne on loikannu siellä kokoomuksen kelkkaan.

    • Sieltä on lähtenyt köyhä työkansa pois ,jäljelle jäänyt vain muutama talollinen ja muutama kettufarmari

    • kokemuksenäänellä

      Ja alueena aika höyhää aluetta kunta pärjää sen mukaan mitä saa valtionapua.
      väki on hyvin maalaisliittolais hengistä ettei sillä kukaan uskalla tai viitsi antaa eriävää mielipidettä asiasta.Joku voi ajatella mitä se maalaisliitto henki on, se on että kaikki edut mitä työväellä on liikaa.

      • Kyllä varmaan verenperintönä tullut "maalaisliittolainen"(Sipilän) arvot työpaikoilla saavat tänä päivänä aikaan identti kriisin, kun nälkäpalkalla vuokrafirman kautta töitä paiskii, ja näkee kuinka sitä on toisen luokan kansalainen (heittopussina) verrattuna vakinaiseen henkilökuntaan.
        Niistä pohjalaisesta työväen talojen aikanaan harrastama kiihkoton aatesuunta, on ollut aivan muuta kuin Helsingin ja Tampereen alueiden työväen harjoittama "tropakanta"
        Ei täältä lähdetty pyssyt seljässä tekemään kolhoosi suomea neuvostoliiton malliin.


    • Tietoahaluava

      Mikähän on sen talon kohtalo. Purettiinko se, kun sotien jälkeen rakennettiin uusi Nuorisoseuran talo?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7423
    2. 79
      4954
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4829
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4238
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      3018
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2669
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2561
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2219
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2201
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1830
    Aihe