muissa telä pohjanmaalla on.
Miksei Lappajärvellä ole työväentaloa?
11
137
Vastaukset
- tässäsyy
Eihän täällä ole työläisiäkään. Suurinosa Lappajärveläisistä on jyväjemmarien kersoja jotka on perineet tonttinsa ja talonsa joten tavallisen köyhän työläisen elämästä ei juuri voi puhua.
- nurmelab
siis lappajärvikö on rikkaitten tai hyvinpärjäävien kunta?
- Nississäonrahaa
Kyllä,kaikki ovat joko varakkaita talollisia tai ökyrikkaita kettutarhaajia.Verosuunnittelussa käyttävät liikenneministerin veroparatiisiyhtiötä.Siksi Lappajärvi joutuu ottaman pakolaiskeskuksen saadakseen edes hieman tuloja kunnan kassaan.
- hidalggo
"Verosuunnittelussa käyttävät liikenneministerin veroparatiisiyhtiötä."
Miks ei niitä yhtiöitä voisi käyttää kuka vaan.älä kaehi.
- purvikassi
Karvalassa oli joskus ennen sotia työväentalo jonkin aikaa. Työväenyhdistyksen toiminta hiipui ja sitten talosta tuli vapaakirkollinen saarnahuone.
- keskellä
Lapuanliikkeen aikana työväentaloja naulattiin kiinni. Ovet ja ikkunat lautojen avulla tukkoon, ettei sisälle päässyt. Lappajärvellä puhkesi työväestön piirissä tosin hengellinen herätys, joka lopetti aktiivisen työväenliikkeen toiminnan, jolloin kiinni naulaamisilta vältyttiin.
- lavesta
Ei oo enää tuolla kommarikunnassa vimpelissäkään,ne on loikannu siellä kokoomuksen kelkkaan.
Sieltä on lähtenyt köyhä työkansa pois ,jäljelle jäänyt vain muutama talollinen ja muutama kettufarmari
- kokemuksenäänellä
Ja alueena aika höyhää aluetta kunta pärjää sen mukaan mitä saa valtionapua.
väki on hyvin maalaisliittolais hengistä ettei sillä kukaan uskalla tai viitsi antaa eriävää mielipidettä asiasta.Joku voi ajatella mitä se maalaisliitto henki on, se on että kaikki edut mitä työväellä on liikaa.Kyllä varmaan verenperintönä tullut "maalaisliittolainen"(Sipilän) arvot työpaikoilla saavat tänä päivänä aikaan identti kriisin, kun nälkäpalkalla vuokrafirman kautta töitä paiskii, ja näkee kuinka sitä on toisen luokan kansalainen (heittopussina) verrattuna vakinaiseen henkilökuntaan.
Niistä pohjalaisesta työväen talojen aikanaan harrastama kiihkoton aatesuunta, on ollut aivan muuta kuin Helsingin ja Tampereen alueiden työväen harjoittama "tropakanta"
Ei täältä lähdetty pyssyt seljässä tekemään kolhoosi suomea neuvostoliiton malliin.
- Tietoahaluava
Mikähän on sen talon kohtalo. Purettiinko se, kun sotien jälkeen rakennettiin uusi Nuorisoseuran talo?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä15011392- 288092
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565874Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1614704- 144648
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai324321Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas844183- 843477
- 803230
- 481741