Pakolaiset ja ruikuttajakansa Suomi

Karjalan evakkoja oli kymmenisen prosenttia kansasta, nykyään se tarkoittaisi puolta miljoonaa ihmistä. Sodan jälkeen Suomi oli köyhä maa mutta evakot hoidettiin. Nyt Suomi on rikas maa mutta aivan paniikissa kun muutama kymmenen tuhatta ihmistä tulee. Ei voi kuin hävetä tällaisen surkean ruikuttajakansa puolesta, hävetkää jos osaatte.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei olisi aikoinaan pitänyt allekirjoittaa kansainvälisiä sopimuksia joissa lupautuu auttamaan pakolaisia jos siihen ei ole haluja. Suomalaiset luulivat että pakolaiset hoitaa aina joku muu, ei hoida, nyt on Suomen vuoro.

Äänestä

Toivottavasti pakolaisia tulee ainakin sata tuhatta, mieluiten kaksi sataa tuhatta. Siihen vielä perheenyhdistämiset, satoja tuhansia uussuomalaisia. Aivan oikein tälle munattomalle paskaporukalle.

Mitä tapahtui Pohjois ja Etelä-Amerikan intiaaneille kun he eivät pysäyttäneet holtitonta maahanmuuttoa?!

Äänestä

Aloittaja häpeää itse evakot oli suomalaisia ei ulkolaisia.He menettivät maansa te saitte pitää onnella.Suomi olisi voinut päästää puskaliittolaiset
suoraan ruotsiin.Ruotsin pitäisi olla kiitollisia siitä.

Äänestä

Vittuako sinä molopää vertaat oman maan kansalaisia jotka muuttivat rajojen sisällä joihinkin ulkomaalaisiin pakolaisiin? Oletko vähän yksinkertainen? Viipuri oli Suomen toiseksi suurin kaupunki ja Karjala toiseksi suurin talousalue. Nykyään se on Pirkanmaa.
Eli sama asia olisi nykään, jos Tamperelaiset muuttaisivat Helsinkiin.
Viipurin ja Helsingin välimatkakin oli suunnilleen sama 200km.

Äänestä
  • Suomalaiset ovat tehneet kansainvälisiä sopimuksia joiden mukaan pakolaisia pitää auttaa. Kuviteltiin että se koskee kaikkia muita paitsi meitä. Väärin luultu, nyt on Suomen vuoro kantaa vastuunsa. Esim. Ruotsi on vuosikymmeniä ottanut paljon enemmän pakolaisia kuin Suomi. Aivan oikein että pakolaiset tulevat tänne Ruotsin kautta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tosi.on kirjoitti:

Karjalan evakkoja oli kymmenisen prosenttia kansasta, nykyään se tarkoittaisi puolta miljoonaa ihmistä. Sodan jälkeen Suomi oli köyhä maa mutta evakot hoidettiin. Nyt Suomi on rikas maa mutta aivan paniikissa kun muutama kymmenen tuhatta ihmistä tulee. Ei voi kuin hävetä tällaisen surkean ruikuttajakansa puolesta, hävetkää jos osaatte.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu