Viisainta säästää sukupuolisuhde vasta avioliittoo

saku5673

Nykyään taitaa olla aika yleistä että harrastetaan avioliiton ulkopuolisia seksisuhteita...ne voi tuntua jännittäviltä ja mukavilta...mutta kyllä kun ihan
järkevästi ajattelee asiaa....niin kyllä se parasta ja järkevintä on säästää sukupuolisuhde vasta turvallisen avioliiton sisäpuolelle ja harjoittaa sitä
vain oman puolisonsa kanssa.Tähän on paljon perusteluja:
-sukupuolisuhde on niin läheinen suhde että se kuuluu vain avioliittoon,muutoin kun partneri lähtee pois ja syntynyt voimakas side katkeaa....jompikumpi tai molemmat särkevät sydämensä
-seksissä voi kumppani tulla raskaaksi....ja abortti on murha....ja jos tulee lapsi niin pitäis kyllä mennä naimisiin...mutta jos kumppani ei ookaan sopiva niin ei oo kyllä mukavaa,parempi ensin etsiä ja katsoa huolellisesti
-sukupuolitaudit,pahimpana AIDS
-jos harrastaa seksisuhteita monien kanssa niin se hajottaa psyykettä,ja ihminen ei pysy uskollisena
-jos on monien kanssa niin aivan takuulla tulee mustasukkaisuusongelmia
-yms.yms.



hillitse himosi,hallitse halusi
hetken hurmio,elämän turmio

4

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ggggggggöö

      Saku the ruma runkkari

    • sdfsdfsdf

      "sukupuolisuhde on niin läheinen suhde että se kuuluu vain avioliittoon,muutoin kun partneri lähtee pois ja syntynyt voimakas side katkeaa....jompikumpi tai molemmat särkevät sydämensä"

      No se on sinun mielipide, ei mikään järkevä peruste.

      "-seksissä voi kumppani tulla raskaaksi....ja abortti on murha....ja jos tulee lapsi niin pitäis kyllä mennä naimisiin...mutta jos kumppani ei ookaan sopiva niin ei oo kyllä mukavaa,parempi ensin etsiä ja katsoa huolellisesti"

      Juu ja autolla ajaessa voi kuolla tai viedä jonkun hengen, ei se silti tarkoita ettei autolla saisi tai kannattaisi ajaa. Jos ei halua raskaaksi, niin käyttää päätänsä ja ehkäisyä - ongelma ratkaistu. Abortti ei ole murha, mutta jos sen mieltää murhaksi niin sperman "tuhlaaminen" on kai sitten massamurha? Se, ettei odota avioliittoon ei tarkoita automaattisesti sitä, että nussitaan randomisti kaikkea liikkuvaa.

      "sukupuolitaudit,pahimpana AIDS"

      Kännissä aiheutettu autokolari. Kun ei sitä suttusinta jakorasiaa paljaalla vetele ja vähän käyttää päätänsä, niin ongelma on ratkaistu.

      "jos harrastaa seksisuhteita monien kanssa niin se hajottaa psyykettä,ja ihminen ei pysy uskollisena

      -jos on monien kanssa niin aivan takuulla tulee mustasukkaisuusongelmia"

      Perustuuko johonkin tutkimukseen, vai onko tieto peräisin Raamatusta?

    • Anelma88

      >-sukupuolisuhde on niin läheinen suhde että se kuuluu vain
      > avioliittoon,muutoin kun partneri lähtee pois ja syntynyt voimakas
      >side katkeaa....jompikumpi tai molemmat särkevät sydämensä

      Näin käy yhtä lailla avioliitossa.

      >seksissä voi kumppani tulla raskaaksi....ja abortti on murha....ja
      Seksissä voi kumppani tulla raskaaksi myös avioliitossa.

      >jos tulee lapsi niin pitäis kyllä mennä naimisiin...mutta jos
      Vanhemmuus edellyttää vastuuta, ei avioliittoa.

      >kumppani ei ookaan sopiva niin ei oo kyllä mukavaa,parempi
      >ensin etsiä ja katsoa huolellisesti

      Huonompi juttu jos vasta avioiduttua huomaa, että kumppani ei olekaan sopiva.

      >sukupuolitaudit,pahimpana AIDS
      Mitä tekemistä tällä on avoissaolon kanssa?

      >jos harrastaa seksisuhteita monien kanssa niin se hajottaa
      >psyykettä,ja ihminen ei pysy uskollisena
      Jos harrastaa seksisuhteita monien kanssa niin Kenelle heistä pitäisi pysyä uskollisena?

      >jos on monien kanssa niin aivan takuulla tulee mustasukkaisuusongelmia
      Jos tulee, niin yhtä lailla niitä tulee avioliitossakin.

    • vähän-lukuja

      Munkkilaisuudessahan huomattiin, että avioseksikin on vaarallista. Siksi pyrittiin "enkelielämään". Luther kipusi aikoinaan usean luostarin tarkastajaksi ja totesi sitten myöhemmin, että luostareissa harrastetaan sellaista siveettömyyttä, josta siviilissä ei ole edes kuultu.

      Vanhan seksuaalimoraalin aikana avioituneista tehtiin kyselytutkimus, olivatko olleet sukupuoliyhteydessä jo ennen avioitumista. Naisista 99 % ja miehistä 98 % kertoi olleensa. Siis VANHAN SEKSUAALIMORAALIN aikana avioituneet. Opetettiin, että seksiä ei saa harrastaa ennen aviota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      72
      1160
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      822
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      635
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      29
      608
    Aihe