"Vapaaehtoinen pelastuspalvelu etsii 27-vuotiasta Nela Utkinaa sunnuntaina Nuuksiossa. Viikonloppuna Nuuksion metsissä liikkuu myös noin 500 partiolaista.
Utkinaa on etsitty Nuuksiosta useiden päivien ajan toistaiseksi tuloksetta. Utkinaa on etsitty hänen omaistensa, poliisin sekä torstai-iltana rajavartiolaitoksen helikopterin avulla. Sunnuntaina Vapaaehtoinen pelastuspalvelu (Vapepa) käynnistää omat etsintänsä.
– Arviolta etsintöihin osallistuu noin 50 vapaaehtoista. Väkeä voi ottaa satakin, se ei välttämättä ole yhtään sen tehokkaampaa. Usein harkittu joukko ja harkitut tehtävät tuottavat parempaa tulosta, Vapepan valmiuspäällikkö Jarmo Hollstein kertoo MTV Uutisille"
Tänään etsinnän aloittaa ähveepii akentti yhden miehen armeija joka kuulee hiljaisuuden ja näkee pimeyden
http://www.teamvasemmisto.fi/attachments/Image/Kauppinen-Jari.jpg?template=generic
hänen ansiosta tutkimukset ovat vierähtäneet eteenpäin sen verran että on tullut tieto että tyttö on joutunut kiimaisten elintasopakolaisten seksihalujen kohteeksi
Utkinaa on etsitty Nuuksiosta useiden päivien ajan toistaiseksi tuloksetta. Utkinaa on etsitty hänen omaistensa, poliisin sekä torstai-iltana rajavartiolaitoksen helikopterin avulla. Sunnuntaina Vapaaehtoinen pelastuspalvelu (Vapepa) käynnistää omat etsintänsä.
– Arviolta etsintöihin osallistuu noin 50 vapaaehtoista. Väkeä voi ottaa satakin, se ei välttämättä ole yhtään sen tehokkaampaa. Usein harkittu joukko ja harkitut tehtävät tuottavat parempaa tulosta, Vapepan valmiuspäällikkö Jarmo Hollstein kertoo MTV Uutisille"
Tänään etsinnän aloittaa ähveepii akentti yhden miehen armeija joka kuulee hiljaisuuden ja näkee pimeyden
http://www.teamvasemmisto.fi/attachments/Image/Kauppinen-Jari.jpg?template=generic
hänen ansiosta tutkimukset ovat vierähtäneet eteenpäin sen verran että on tullut tieto että tyttö on joutunut kiimaisten elintasopakolaisten seksihalujen kohteeksi
Vastaukset 29
Vanhimmat
Joutuiko tyttö tosiaan elintasopakolaisten lauman syötäväksi
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/kadonneen-nelan-tyonantaja-yllattyi-stressipuheista-mikaan-ei-ole-viitannut-siihen/5313788
Ähveepii on edennyt tutkimuksissa:
Nela lähti baanalle arkiolo aviomiehen kanssa oli alkanut tylsiä muutama pakoloinne houkutteli mukaan dramaattisin seurauksin jatko tradegia ja salaiset kansiot
Pääsiköhän rikastuttamaan kokoelmaa? http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015092120395723_ul.shtml
Ähveepiillä on myös toinen haara
Tyttö halusi ottaa hatkat ja jättää pojan motiivina kosto poika olisi liian hyvä näyttelijä jos olisi itse tehnyt karmean teon saattoi tehdä pojan ryssäkaverit
partavauvat löysivät yksinään harhailevan kaunottaren houkuttelivat mukaansa ja jatko sensuroitu
Muuttiko Nela katoamisensa jälkeen sukunimensä Utkinasta Sagletovaksi, kun uudempaa versiota alettiin viljellä lehdissä?
Olen varma että kun tsekin hengetön ruumis löydetään jonkun pakolaiskeskuksen roskiksesta niin valtamedia ei asiasta kerro mitään
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015093020445121_uu.shtml
Kadonneen tshekkinaisen etsinnät Pitkän Saarijärven vesistön alueella Espoon Nuuksiossa lopetettiin keskiviikkona.
LUE MYÖS
Nelan etsinnät jatkuvat tänään Nuuksiossa - kohteena tuttu vesistö
Etsinnöissä oli apuna Rajavartiolaitoksen henkilöstöä ja kalustoa.
Google-mainokset
Tuulilasinvaihto Helsinki
Hinnat alk. 175€, 10 vuoden takuun. Saat sijaisauton maksutta!
windglass.fi/Kysy_Tarjousta
Ennätyshalpaa sähköä
Sähkön hinta vain 4,45 c/kWh. Nyt lisäksi 50 € nettietu. Tutustu!
www.fortum.fi/vakaatarjous
Uusia etsintöjä nyt tutkitulla alueella ei ole poliisin mukaan ainakaan toistaiseksi suunnitteilla.
Tshekki Nela Saglenova katosi pääkaupunkiseudulla 9. syyskuuta. Maanantaina Nuuksiossa oli mukana sukeltaja, mutta mitään ei tällöinkään löytynyt.
Poliisikoiran saama vainu, viimeiset havainnot naisesta ja matkapuhelimen tukiasematiedot ovat viitanneet siihen, että hän voisi olla Nuuksiossa.
Se siellä vedessä on. Tyypillistä suomalaista varovaista tiedottamista, annetaan kuvat ja paikkatiedot viikkoja myöhässä, hävettää olla suomalainen. Se on niin jonkassa kun olla ja vain voi. Samalla tavalla löytyi Kesti, mutta koira kertoi paikan niin vielä kuukausia mietittii muuta, kun omaisset eivät tunteneet tyttärensä vaatteita sun muuta. Factaa on se ,että se on kuollut, factaa on myös se että se kuoli samana päivänä. Oliko se hukkuminen,itsemurha vai mikä, mutta nostakaa nyt ylös enne jäitä urpot. Ei se rinkka selässä siellä meinaan kellu, kyllä menee pohjamutiin kun kivi.
Kysyin kaverin isältä kun olivat saaneet isoisän ylös jäistä,että:Mikä jäi kaduttamaan?..Vastaus oli, että kun en hommannut parempia sukeltajia.
Vapepa, eli vapaaehtoinen pelastuspalvelu on SPR:n koordinoima, kouluttama ja osin johtamakin organisaatio ja lisäksi SPR tuo jokaiselle vapepan keikalle ensiapupäivystäjänsä antamaan ensiavun etsittävälle henkilölle. Vapepa on osa SPR:n kotimaan apua ja te vihaatte Punaista Ristiä. Itsekin toimin vapepassa etsijänä ja olen vapepassa nimenomaan Punaisen Ristin jäsenenä. Vapepa saa ensiapukoulutuksensa täysin SPR:ltä.
Ai niin, se teidän salaliittoteorianne SPR:stä. Kyllä, valtio tosiaan maksaa vapepan ja SPR:n kulut tässä kohtaa, eli te veronmaksajat maksatte. Ettekä te kukaan mahda sille mitään, että vapepa auttaa teidän rahoillanne, eikä teidän kuulukaan voida sille mitään. Minäkin saan vapepan tehtävissä kilometrikorvaukset valtion kassasta, teiltä. Vapepan/SPR:n vapaaehtoiset eivät vapaaehtoistöissään tuota verottajalle mitään ja sehän teitä rasisteja harmittaa.
Entä jos tyttö on lähtenyt kotiin?
Sitten hän on lähtenyt kotiin. Ei sille mitään voi. Todennäköisempää on, että tyttö hukkui järveen josta häntä on etsittykin jo.
Tämä ulkomaalaisen aikuisen naisen etsiminen jo ällistyttää verrattuna miten on panostettu suomalaisten katoamisiin esim. tamperelaisteinin katoaminen vuosikymmen sitten! Pintaa vähän raapastiin teinit on teinejä -tyyliin.
Nela-mimmi on lähtenyt takaisin oikeaan kotimaahansa. Uusi rkas siellä odotti?!
Antakaa aikuisen naisen mennä ja olkaa hukkaamatta veroeuroja tyhjiin etsintöihin voi nääs tulla ihan oikeita katoamisia etsittäväksi.
Etsinnöistä päättää viranomainen eli poliisi. Vapepa tekee sen minkä poliisi toimeksi antaa. Jos poliisi on katsonut kerran hyväksi käyttää vapepaa niin silloin vapepa toimii niin kauan alueella kuin poliisi sitä tarvitsee.
Ei ole lähtenyt maasta eikös matkustustamiseen liittyvät asiakirjat jääneet kotiin
Mihin Suomen rajojen ylittämiseen tänne ja tuonne enää mitään asiakirjoja tarvitaan?! Sen kun menee! Kait sentään mediasta olet lukenut miten täällä rajojen sallitaan vuotaa.
Venäjän SVR totesi naisen olevan vakoilija ja kaappasivat tämän . Naista aivopestään moskovassa.
Epäilen hänen miestään katoamisen taustalta. Hyvin suunniteltu, sanoisin.
Poliisi on korostanut, että katoamiseen ei epäillä liittyvän rikosta. Miksi tavallinen luontoon katoaminen olisi yhtäkkiä rikos?
Miksi aviomies oli kutsunut porukan kotiin, kun alkoi soitella illalla työpaikalle?
Olisiko alibin rakentamista?
Kannattaisi sukeltaa jo tänään ja tehdä perusteellinen koko järven seulominen kunnon miehityksellä huomenna tulee myrsky ja sukeltaminen voi vaikeutua
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015093020442734_uu.shtml
Se on outoa, että tytöllä oli kuvien perusteella ihan kunnon retkeilyvaatteet ja asiallinen rinkka varmastikin luontoreisuun oikein pakattuna. Miten hän päättyi järveen lopulta? Missä vaiheessa on tapahtunut jotakin niin katastrofaalista, että nuori nainen on päätynyt veteen ja hukkunut?
köhö köh partavauvat pyysi piknikille siksi retkeilyvaatteet ja rinkka
Se on ihan puhdas fakta että joku kirkkonummen partavauvoista on tuon naisen tappanut ja polkaissut turpeeseen.
Joku sen on listinyt. Sehän oli jo käynyt miehensä kanssa monta kertaa aiemminkin Nuuksiossa, joten tuskin oli mikään "Nuuksio-amatööri."
Murhaaja on joko aviomies tai pakolainen. Tai voihan se olla joku muukin. Epäilen kyllä että joku random-murhaaja menee etsimään uhreja jostain korvesta.
Ähveepii on pistänyt jo kansioihin tämän tapauksen tarkoittaa sitä että
ähveepii jatkaa casea undercover ja odottaa milloin tekijä itse tulee esiin
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1445131579710.html
Nela Utkinan aviomies jatkaa etsintöjä yksin: ”Uskon, että Nela on jonkun luona”
Ähveepii insider on profiloinut daamin taustahistoriasta alkaen ja luonteestaan johtuen hän olisi jo ilmoittautunut Sergeille mutta miksi Sergei nostaa koko ajan päätään pensaasta onko jotain kerrottavaa vielä jotain salattavaa?
partavauva tai vastaava joutilas asialla..
selviää kyllä, vaikka yritettäis mielellään vaijeta..