Saapuessaan Haaparantaan on turvapaikanhakija kulkenut rekisteröitymättä jo noin yhdeksän maan kautta. Jos ei matkaa ole tarkoitus jatkaa Venäjälle, on kartasta helppo arvata Suomen olevan matkan pää. End of the row. Täällä jos missä sen rekisteröitymisen pitää viimeistään tapahtua.
Vai onko sittenkään?
Tornion reitin tökkiessä on vielä mahdollisuus jatkaa junalla Norjaan, Narvikiin.
Jäämeren rannan kalatehtailla voisi löytyä työtäkin, joka monelle pohjoissuomalaiselle on aika aikaa kelvannut.
Vai onko sittenkään?
Tornion reitin tökkiessä on vielä mahdollisuus jatkaa junalla Norjaan, Narvikiin.
Jäämeren rannan kalatehtailla voisi löytyä työtäkin, joka monelle pohjoissuomalaiselle on aika aikaa kelvannut.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Etelä-Euroopan maat päästävät mamut maahan ja toimivat käytävinä pohjoiseen.
Mitä tekee tällaisella unionilla, joka ei pysty suojaaman rajojaan?
Aikansahan se toimi rahansiirtoautomaattina suuntaan jos toiseenkin, mutta nyt kaikki raha taitaa suuntautua Saksaan.
Rikas öljymaa Norja voisi vastaanottaa enemmän pakolaisia. Sinne heitä on hakeutunut ilmeisesti vähemmän kun Suomeen. Miksi ihmeessä?
Todennälöisesti Suomikin on vain läpikulkumaa pyrittäessä Venäjälle. Esim. Viipurrissa on paljon töitä keskenjääneinä, kun tekijät ovat pitkissä sotaharjoituksissa. Venäjä tarvitsee nuoria raittiita miehiä.
eipä venäjä ota niitä sinne kummemin ne ei ole oiken haluttuja siellä
kyllä se ruotsi on alunperin ollut se kohde...suomi kohteeksi on vaihtunut vasta ruotsissa .......ilmeisesti palautussopimuksilla on jotain tekemistä asian kanssa kun suomesta ei saa karkoitettua mitenkään
Sitten on mahdollisuuksia, että kiinnostus lakkaisi, jos näkyisi mielenosoittajia ja ihmismuureja ym. sellaista. Mutta se on vain niin, että feministi-suvakki Ruotsi ja Saksa alkavat räyhätä. Taloussanomissa lukee, että SIpilä tilasi 100 000 kappaleen lastin Saksasta ja ne laivataan Helsinkiin viikossa. Törkeä jätkä ja lahnasen 100-200 000 sotalapsen puheet. Jesssus miten inhaa sakkia on kepussa, ilmankos sitä vahingoniloisesti puhittiin "imaami-yliopistosta". Näiden patruskojen uskovainen ja paskan nöyrä "nyhtänköljä-luonne" on kaiken takaperoisen alku ja juuri. Vittu, miten nöyrää Sipilän sakilta. Yöök.
http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2015/09/22/sipila-tapaa-merkelin-katso-suora-lahetys/201512279/12
"Merkel jakaa ohjeet ja Sipilä hattu kädessä, pää kumarassa myöntelee. Suomi ottaa 100 000 ja Saksan laivaston kuljetukset Helsingin satamaan alkaa viikon sisällä. "
Voi olla, että tuo on vain arvaus?
Ei niitä kalatehtaita ehkä enää ole kovin monta. Nekin on siirretty Peruun ja Chileen yms. Ei Norjassa ole muuta kuin rakennus- , hoito-, majoitus-, ruoka-, öljy-, maantien rakennus- ym. infran rakennus alan töitä. Norja on harvinaisen kuollut työstä. Oppilaitokset, asuminen, kulkeminen, ruoka yms. tarjoaa töytä. Osa on sitten jotain pyramiidin huipun töitä, kuten sairaalan lääkärit. Mamut tuskin tekevät mitään muuta kuin lapsia ja opiskelevat Norjassa. Kieli ei ole näin helppo oppia kuin suomen kieli.