Eksytys nimeltään "tasa-arvoinen avioliittolaki"

Sateenkaariväki puolustelee samaa sukupuolta olevien ihmisten keskinäistä "avioliittoa" mm. tasa-arvolla. Kysymys kuuluukin nyt: Kuka on määritellyt sen, mikä tässä asiassa on tasa-arvoa ja mikä ei ja millä ehdoilla?
Vastaus: Homoaktivistit ovat itse omasta päästään määritelleet sen ja määritelleet sen sellaiseksi, että se vastaa heidän vääristyneitä seksuaali- ja avioliittokäsitteitään.
Kukaan ei ole kuitenkaan myöntänyt heille yksinoikeutta määritellä näitä asioita.
Heidän käsityksensä tasa-arvosta on tasa-arvon irvikuva. Se on tasa-arvoa itse saatanan ehdoilla.
Voimme myös esittää kysymyksen: Pitääkö kaiken pahuuden, vääryyden, epämoraalisuuden ja epäsiveellisyyden edes ollakaan tasa-arvoisessa asemassa siveellisen ja moraalisen elämän kanssa? Vastaus on tietenkin: EI!
Jos kuitenkin haluamme puhua tasa-arvosta tässä yhteydessä, niin oikeaa tasa-arvoa on se, missä toteutuu Jumalan tahto. Sen perusteella avioliitto on miehen ja naisen välinen liitto, eikä mikään muu yhdistelmä.
Tottakai homoseksualistit ovat tasa-arvoisia kaikkien muiden ihmisten kanssa. Emme yritäkään kumota sitä, mutta kukaan ihminen, olipa hetero tai homo, ei saa kaikissa asioissa elää omien "taipumustensa" mukaan. On sopeuduttava Jumalan asettamiin ehtoihin, vaikka ne olisivat ristiriidassa omien "taipumusten" kanssa.

10

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NäinMeillä

      "Vastaus: Homoaktivistit ovat itse omasta päästään määritelleet sen ja määritelleet sen sellaiseksi, että se vastaa heidän vääristyneitä seksuaali- ja avioliittokäsitteitään."

      Se kyllä vastaa myös valtaosan tavallisista ihmisitä käsitystä tasa-arvosta, halusit tätä tai et.

      "Pitääkö kaiken pahuuden, vääryyden, epämoraalisuuden ja epäsiveellisyyden edes ollakaan tasa-arvoisessa asemassa siveellisen ja moraalisen elämän kanssa? Vastaus on tietenkin: EI!"

      Eli käytännössä sinä vähät välität mistään ihmisten tasa-arvosta.

      "Jos kuitenkin haluamme puhua tasa-arvosta tässä yhteydessä, niin oikeaa tasa-arvoa on se, missä toteutuu Jumalan tahto. "

      Suomeksi sanottuna, sinä haluat olla se joka määrittää ihan oman tahtosi mukaan ihmisten oikeudet, eikä tasa-arvolla saa olla mitään yleistä määritelmää.

      "Tottakai homoseksualistit ovat tasa-arvoisia kaikkien muiden ihmisten kanssa."

      Juurihan sanoit että eivät saa olla. Älä väitä ensin toista ja sitten toista. Se on valehtelua.

      " Emme yritäkään kumota sitä, mutta kukaan ihminen, olipa hetero tai homo, ei saa kaikissa asioissa elää omien "taipumustensa" mukaan"

      Ei niin vaan rajat määrittää Suomen laki. Homous ei ole laitonta joten se ei ole peruste syrjiä ketään.

      " On sopeuduttava Jumalan asettamiin ehtoihin, vaikka ne olisivat ristiriidassa omien "taipumusten" kanssa."

      Jumala ei missään käske muuttaa kaikkia koskevia lakeja hänen tahtonsa mukaisiksi. Päivastoin, Jumala korostaa että hänen seuraamisensa ja tahtonsa totteleminen on jokaisen ihmisen oma henkilökohtainen valinta. On siis täysin uskonnollinen kysymys, elääkö jonkun uskonnon ohjeiden mukaan vai ei. Maallinen lainsäädäntö taas koskee kaikkia ihmisiä uskonnosta tai uskonnottomuudesta riippuen eikä sitä voida eikä sitä edes saa sitoa jonkun tietyn uskonnon käsityksiin.

      • Siinäpä se. Ei muuta sanottavaa.


    • Mark5 >>>Miksi linnunpöntöissä ei asusta homopareja?<<<
      Pääkaupunkiseudulla on melkoisen huutava asuntopula, mutta pönttö asunnot taitavat olla liian pieniä jopa kristityille hetero pariskunnille.

      Ihmettelen ja taas ihmettelen sinun jatkuvaa postausta homoteemasta.
      Mikäli muut oikeat kristityt kohdatessaan turuilla ja toreilla jauhavat teemasi niin heidän maailmansa on tosi ulalla.
      En osaa sanoa sitä kun kirkkokansa kokoontuu "herran huoneisiin" niin alkavatko saarnat aina homoasialla?
      Merkillistä jos kirkon pappi tai muu saarna henkilö ja hurskas yhteisö jauhavat vain sitä mitä sinäkin jatkuvasti teet.

      Eipä ole ihme kun ihmiset katoavat kirkoista.

    • jumalatonsatuolentoja

      "On sopeuduttava Jumalan asettamiin ehtoihin"

      Suomessa on uskonnon vapaus ja kenenkään ei tarvitse sopeutua sinun tai kenenkään muun keksimän mielikuvitusjumalan ehtoihin. Jokainen taikaseura voi jatkossakin vihkiä vain haluamiensa kriteerien mukaisesti, mutta tämä ei sinulle jostain syystä kelpaa vaan haluat juntata kaikki keksimäsi jumalan ehtojen alle. Valitan, tämä ei tule ikinä tapahtumaan.

      • Jaysus

        Uskonnonvapaus toteutuu Mark5:n kaltaisten mielestä vain silloin, kun noudatetaan Raamatun oppeja yhtämielisesti. Erimielisyys ja Raamatun sanan tottelemattomuus on puolestaan uskonnonvapauden halveksuntaa ja rikkomista.


    • KazuKa

      "Voimme myös esittää kysymyksen: Pitääkö kaiken pahuuden, vääryyden, epämoraalisuuden ja epäsiveellisyyden edes ollakaan tasa-arvoisessa asemassa siveellisen ja moraalisen elämän kanssa? Vastaus on tietenkin: EI!"

      Miksi olet omaa maailmankuvaasi vastaan?

    • Ihmettelijä_vain

      Miksi pippeli on niin tärkeä. Eikö toinen homo voisi leikata omansa pois?

      • käsipoikkisanojahve

        5. Moos. 25:11 "Jos kaksi miestä tappelee keskenään ja alakynnessä olevan vaimo yrittää auttaa miestään tarttumalla tämän vastustajaa sukupuolielimistä, 12 naista ei saa sääliä, vaan hänen kätensä on lyötävä ranteesta poikki.

        Niin leikkauttihan tämä paimentolaismiehen keksimä sadistinen jumalaolento paimentolaisämmältä käden poikki kikkeliin sattumisesta :D


    • Jaysus

      Ei ole tainnut Mark5 oikein sisäistää, että mitä se tasa-arvo oikeastaan tarkoittaa tässä yhteydessä. Tasa-arvo nimittäin tarkoittaa selkokielellä tasavertaisuutta. Vielä jos tarkennetaan niin se tarkoittaa sitä, että kukin on saman arvoinen ihmisenä mielipiteineen ja laillisine oikeuksineen ilman erittelyä kohdistuen sukupuoleen, ihon väriin, poliittiseen ja uskonnolliseen kantaan, sosiaaliseen asemaan, terveyden tilaan tai sen syvemmin lempiruokaan.

    • Ulppu

      Linnunpöntöille tasa-arvoinen avioliitto!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2111
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1389
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1326
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      370
      1233
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      20
      917
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      158
      810
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      786
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      712
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      706
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      655
    Aihe