Homoliitot ja tyhmien kysymysten kategoria

Jotkut homoliittojen kannattajat perustelevat kantaansa kysymyksellä: "Miksi homopari ei voisi olla avioliitto?"
Tämä kysymys kuuluu tyhmien kysymysten sarjaan. Yhtä hyvin voitaisiin kysyä: Miksi musta ei voi olla valkoinen? Miksi vasen ei voi olla oikea? Miksi lyhyt ei voi olla pitkä? Miksi lehmä ei voi olla hevonen? Miksi naista ei voitaisi kutsua mieheksi ja miestä naiseksi? Miksi yksi ei ole kaksi? Miksi homoa ei kutsuta heteroksi ja heteroa homoksi? Miksi ei voitaisi säätää laki, joka määräisi, että kaikki homot olisivat heteroja ja homokysymys ratkeaisi siten kertaheitolla?
Aivan samalla tavalla kuin on järjetöntä, sairasta ja luonnotonta muuttaa lainsäädännöllä musta valkoiseksi tai kaikki homot heteroiksi, on muuttaa homoliitto avioliitoksi.

16

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Todella yllättävä avaus sinulta Mark5. Kyllä avaus on todellista uutisarvoa jota ei ole juurikaan käsitelty.
      On hyvä että nostit kissan pöydälle.

    • ei.luotu

      Typerä ja virheellinen vertaus. Homot ovat ihan normaaleja ihmisiä jotka vain rakastavat samaa sukupuolta. Ja nyt vedät sitten virheellisen vertauksen homot <> heterot. Miksi et samalla vertaa muita ihmisen ominaisuuksia? Miksei esimerkiksi kaljut vs. pitkätukat?

      Eivätkä homot ole vaatimassa että heitä pitäisi alkaa pitämään heteroina. Mistä olet saanut tuollaisen idean? Ja on todellakin järkevää antaa kaikkille ihmisille samat oikeudet. Eikä ole tullut mitään hyvää syytä miksi homoille ei olisi annettu oikeutta mennä naimisiin.

      • homoliittoonhomoliitto

        Ei tietenkään pidä homojen mennä naimisiin, sehän on ihan selvä asia. Avioliitto on miehen ja naisen liitto homojen liitto on homoliitto. Yksinkertaista kuin mikäkin!


    • Taikauskonnoton

      Tää meni kyllä tämän keskustelufoorumin kaikkien aikojen typerimpien aloitusten top kymppiin.
      Onnea Mark5, olet ehkä ylittänyt jopa Kauhavan koprofoli Jyrin (ellet sitten ole sama henkilö).

    • KazuKa

      Miksi avioliiton määritelmää ei voi muuttaa kun se on muuttunut jo useasti?

      Nykyään raiskauksen uhria ei rangaista pakkonaittamalla tämän raiskaajansa kanssa, eri rotuiset saavat mennä naimisiin, eri uskontokuntaa olevat saavat mennä naimisiin, ketään ei voi pakottaa naimisiin, moniavioisuus on kielletty jne.

    • Jaysus

      Nopea analyysi aloituksesta: Mustilta oikeuksia pois, koska eivät ole valkoisia. Vasenkätisiä on rankaistava, koska eivät ole oikeakätisiä. Lyhyitä tulee kyykyttä, koska eivät ole pitkiä. Lehmää on väheksyttävä olentona, koska se ei ole hevonen. Naisilta oikeuksia pois, koska eivät ole miehiä. Niiltä joilta puuttuu yksi parillisesta luvusta silmiä tai raajoja tulee kyykyttää, koska eivät ole kokonaisia. Homot kyykkyyn, koska eivät ole heteroita.

      • homopropagandaa

        Kaikki muut luettelemasi toisistaan eroavat ihmiset ja eläimet ovat syntyneet sellaisiksi. Homogeeniä ei ole ja homo voi eheytyä vaikkei seta sitä suvaitseekaan. Sen sijaan lehmä ei voi muuttua hevoseksi eikä lyhyt pitkäksi. Käytä nyt järkeä, vertauksesi on ontuva.


      • Taikauskonnoton

      • Jaysus
        homopropagandaa kirjoitti:

        Kaikki muut luettelemasi toisistaan eroavat ihmiset ja eläimet ovat syntyneet sellaisiksi. Homogeeniä ei ole ja homo voi eheytyä vaikkei seta sitä suvaitseekaan. Sen sijaan lehmä ei voi muuttua hevoseksi eikä lyhyt pitkäksi. Käytä nyt järkeä, vertauksesi on ontuva.

        Pointtini olikin se, että vaikka jotkin ominaisuudet ovat ihmisillä epätoivottuja tai ovat ainakin aikanaan olleet, niin se ei tee heistä vähemmän ihmisiä tai pitäisi olla syy vähempiin oikeuksiin lain edessä.


    • a---a

      Jaakobin/Markvitosen kaltaiset seniilit ja impotentit änkyräfundikset ovat ehkä kaikkein surkuhupaisin uskovaisryhmä tässä maassa. Täynnä mustaa vihaa ja läpitunkematonta katkeruutta kaikkea kohtaan.

      • eivihaavaanvaroitus

        Puhutpas sinä suvaitsevaisesti hauskoilla nimityksillä! Ei uskovaiset vihaa vaan haluavat varoittaa ja muistuttaa siitä että vaikka piispat voivat siunata homoliiton niin Jumala ei sitä siunaa. Se ei ole vihaa vaan varoitus ettei usko valheisiin.


      • a----a
        eivihaavaanvaroitus kirjoitti:

        Puhutpas sinä suvaitsevaisesti hauskoilla nimityksillä! Ei uskovaiset vihaa vaan haluavat varoittaa ja muistuttaa siitä että vaikka piispat voivat siunata homoliiton niin Jumala ei sitä siunaa. Se ei ole vihaa vaan varoitus ettei usko valheisiin.

        Lässytät hevonpaskaa. Lopeta moinen.


    • nytpiikki

      Mark5 varoituksen sana. Se voi tarttua.

      https://www.youtube.com/watch?v=sdIEmhKTgtw

    • Taikauskonnoton

      Eivät ole samanlaisia kysymyksiä. Nämä ovat:

      "Miksi homopari ei voisi olla avioliitto?"

      Miksi musta ei voisi olla väri? Miksi vasen ei voisi olla suunta? Miksi lyhyt ei voisi ilmaista pituutta? Miksi lehmä ei voisi olla eläin? Miksi naista ei voitaisi kutsua ihmiseksi? Miksi yksi ei olisi luku? Miksi homoa ei kutsuta ihan vain ihmiseksi?

      Sen sijaan jos väite, että ainoastaan heteroliitto voi olla avioliitto, on samanlainen kuin seuraavat väitteet:
      Musta on ainoa oikea väri, lyhyt on ainoa oikea pituusilmaisu, Lehmä on ainoa eläin, mies on ainoa oikea ihminen, yksi on ainoa oikea luku, heterous on ainoa oikea seksuaalinen suuntaus.

      "on järjetöntä, sairasta ja luonnotonta ... muuttaa homoliitto avioliitoksi."

      Ai avioliittoa olla muuttamassa homoliitoksi. Tietenkään.

    • NäinMeillä

      "Miksi ei voitaisi säätää laki, joka määräisi, että kaikki homot olisivat heteroja ja homokysymys ratkeaisi siten kertaheitolla?"

      No tuossahan onkin juuri se vastaus omaan kysymykseesi. Laeilla voidaan muuttaa vain niitä asioita joihin lakiteknisesti on mahdollista vaikuttaa. Avioliitto voidaan täysin ongelmitta muuttaa lailla sellaiseksi että siinä voi olla myös kaksi samaa sukupuolta olevaa.
      Homoa taas ei voi muuttaa heteroksi lailla, kuten ei voi muuttaa vasenta oikeaksi koska ne ovat aina kaksi eri suuntaa, lehmää ei voi lailla muutta hevoseksi koska ne ovat aina kaksi eri eläintä.
      Avioliitto on taas juuri sellainen kuin laki sen määritää, ihan kuten nytkin on.

    • RevisSiittä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2121
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1399
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1366
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      370
      1233
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      21
      927
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      161
      819
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      796
    8. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      716
    9. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      712
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      665
    Aihe