Homoliitot ja tyhmien kysymysten kategoria

Jotkut homoliittojen kannattajat perustelevat kantaansa kysymyksellä: "Miksi homopari ei voisi olla avioliitto?"
Tämä kysymys kuuluu tyhmien kysymysten sarjaan. Yhtä hyvin voitaisiin kysyä: Miksi musta ei voi olla valkoinen? Miksi vasen ei voi olla oikea? Miksi lyhyt ei voi olla pitkä? Miksi lehmä ei voi olla hevonen? Miksi naista ei voitaisi kutsua mieheksi ja miestä naiseksi? Miksi yksi ei ole kaksi? Miksi homoa ei kutsuta heteroksi ja heteroa homoksi? Miksi ei voitaisi säätää laki, joka määräisi, että kaikki homot olisivat heteroja ja homokysymys ratkeaisi siten kertaheitolla?
Aivan samalla tavalla kuin on järjetöntä, sairasta ja luonnotonta muuttaa lainsäädännöllä musta valkoiseksi tai kaikki homot heteroiksi, on muuttaa homoliitto avioliitoksi.

16

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Todella yllättävä avaus sinulta Mark5. Kyllä avaus on todellista uutisarvoa jota ei ole juurikaan käsitelty.
      On hyvä että nostit kissan pöydälle.

    • ei.luotu

      Typerä ja virheellinen vertaus. Homot ovat ihan normaaleja ihmisiä jotka vain rakastavat samaa sukupuolta. Ja nyt vedät sitten virheellisen vertauksen homot <> heterot. Miksi et samalla vertaa muita ihmisen ominaisuuksia? Miksei esimerkiksi kaljut vs. pitkätukat?

      Eivätkä homot ole vaatimassa että heitä pitäisi alkaa pitämään heteroina. Mistä olet saanut tuollaisen idean? Ja on todellakin järkevää antaa kaikkille ihmisille samat oikeudet. Eikä ole tullut mitään hyvää syytä miksi homoille ei olisi annettu oikeutta mennä naimisiin.

      • homoliittoonhomoliitto

        Ei tietenkään pidä homojen mennä naimisiin, sehän on ihan selvä asia. Avioliitto on miehen ja naisen liitto homojen liitto on homoliitto. Yksinkertaista kuin mikäkin!


    • Taikauskonnoton

      Tää meni kyllä tämän keskustelufoorumin kaikkien aikojen typerimpien aloitusten top kymppiin.
      Onnea Mark5, olet ehkä ylittänyt jopa Kauhavan koprofoli Jyrin (ellet sitten ole sama henkilö).

    • KazuKa

      Miksi avioliiton määritelmää ei voi muuttaa kun se on muuttunut jo useasti?

      Nykyään raiskauksen uhria ei rangaista pakkonaittamalla tämän raiskaajansa kanssa, eri rotuiset saavat mennä naimisiin, eri uskontokuntaa olevat saavat mennä naimisiin, ketään ei voi pakottaa naimisiin, moniavioisuus on kielletty jne.

    • Jaysus

      Nopea analyysi aloituksesta: Mustilta oikeuksia pois, koska eivät ole valkoisia. Vasenkätisiä on rankaistava, koska eivät ole oikeakätisiä. Lyhyitä tulee kyykyttä, koska eivät ole pitkiä. Lehmää on väheksyttävä olentona, koska se ei ole hevonen. Naisilta oikeuksia pois, koska eivät ole miehiä. Niiltä joilta puuttuu yksi parillisesta luvusta silmiä tai raajoja tulee kyykyttää, koska eivät ole kokonaisia. Homot kyykkyyn, koska eivät ole heteroita.

      • homopropagandaa

        Kaikki muut luettelemasi toisistaan eroavat ihmiset ja eläimet ovat syntyneet sellaisiksi. Homogeeniä ei ole ja homo voi eheytyä vaikkei seta sitä suvaitseekaan. Sen sijaan lehmä ei voi muuttua hevoseksi eikä lyhyt pitkäksi. Käytä nyt järkeä, vertauksesi on ontuva.


      • Taikauskonnoton

      • Jaysus
        homopropagandaa kirjoitti:

        Kaikki muut luettelemasi toisistaan eroavat ihmiset ja eläimet ovat syntyneet sellaisiksi. Homogeeniä ei ole ja homo voi eheytyä vaikkei seta sitä suvaitseekaan. Sen sijaan lehmä ei voi muuttua hevoseksi eikä lyhyt pitkäksi. Käytä nyt järkeä, vertauksesi on ontuva.

        Pointtini olikin se, että vaikka jotkin ominaisuudet ovat ihmisillä epätoivottuja tai ovat ainakin aikanaan olleet, niin se ei tee heistä vähemmän ihmisiä tai pitäisi olla syy vähempiin oikeuksiin lain edessä.


    • a---a

      Jaakobin/Markvitosen kaltaiset seniilit ja impotentit änkyräfundikset ovat ehkä kaikkein surkuhupaisin uskovaisryhmä tässä maassa. Täynnä mustaa vihaa ja läpitunkematonta katkeruutta kaikkea kohtaan.

      • eivihaavaanvaroitus

        Puhutpas sinä suvaitsevaisesti hauskoilla nimityksillä! Ei uskovaiset vihaa vaan haluavat varoittaa ja muistuttaa siitä että vaikka piispat voivat siunata homoliiton niin Jumala ei sitä siunaa. Se ei ole vihaa vaan varoitus ettei usko valheisiin.


      • a----a
        eivihaavaanvaroitus kirjoitti:

        Puhutpas sinä suvaitsevaisesti hauskoilla nimityksillä! Ei uskovaiset vihaa vaan haluavat varoittaa ja muistuttaa siitä että vaikka piispat voivat siunata homoliiton niin Jumala ei sitä siunaa. Se ei ole vihaa vaan varoitus ettei usko valheisiin.

        Lässytät hevonpaskaa. Lopeta moinen.


    • nytpiikki

      Mark5 varoituksen sana. Se voi tarttua.

      https://www.youtube.com/watch?v=sdIEmhKTgtw

    • Taikauskonnoton

      Eivät ole samanlaisia kysymyksiä. Nämä ovat:

      "Miksi homopari ei voisi olla avioliitto?"

      Miksi musta ei voisi olla väri? Miksi vasen ei voisi olla suunta? Miksi lyhyt ei voisi ilmaista pituutta? Miksi lehmä ei voisi olla eläin? Miksi naista ei voitaisi kutsua ihmiseksi? Miksi yksi ei olisi luku? Miksi homoa ei kutsuta ihan vain ihmiseksi?

      Sen sijaan jos väite, että ainoastaan heteroliitto voi olla avioliitto, on samanlainen kuin seuraavat väitteet:
      Musta on ainoa oikea väri, lyhyt on ainoa oikea pituusilmaisu, Lehmä on ainoa eläin, mies on ainoa oikea ihminen, yksi on ainoa oikea luku, heterous on ainoa oikea seksuaalinen suuntaus.

      "on järjetöntä, sairasta ja luonnotonta ... muuttaa homoliitto avioliitoksi."

      Ai avioliittoa olla muuttamassa homoliitoksi. Tietenkään.

    • NäinMeillä

      "Miksi ei voitaisi säätää laki, joka määräisi, että kaikki homot olisivat heteroja ja homokysymys ratkeaisi siten kertaheitolla?"

      No tuossahan onkin juuri se vastaus omaan kysymykseesi. Laeilla voidaan muuttaa vain niitä asioita joihin lakiteknisesti on mahdollista vaikuttaa. Avioliitto voidaan täysin ongelmitta muuttaa lailla sellaiseksi että siinä voi olla myös kaksi samaa sukupuolta olevaa.
      Homoa taas ei voi muuttaa heteroksi lailla, kuten ei voi muuttaa vasenta oikeaksi koska ne ovat aina kaksi eri suuntaa, lehmää ei voi lailla muutta hevoseksi koska ne ovat aina kaksi eri eläintä.
      Avioliitto on taas juuri sellainen kuin laki sen määritää, ihan kuten nytkin on.

    • RevisSiittä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      361
      7847
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      107
      5549
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      111
      4643
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      27
      4440
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      157
      4349
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3957
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      157
      3839
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3727
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      37
      3647
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3471
    Aihe