Homoliitot ja tyhmien kysymysten kategoria

Jotkut homoliittojen kannattajat perustelevat kantaansa kysymyksellä: "Miksi homopari ei voisi olla avioliitto?"
Tämä kysymys kuuluu tyhmien kysymysten sarjaan. Yhtä hyvin voitaisiin kysyä: Miksi musta ei voi olla valkoinen? Miksi vasen ei voi olla oikea? Miksi lyhyt ei voi olla pitkä? Miksi lehmä ei voi olla hevonen? Miksi naista ei voitaisi kutsua mieheksi ja miestä naiseksi? Miksi yksi ei ole kaksi? Miksi homoa ei kutsuta heteroksi ja heteroa homoksi? Miksi ei voitaisi säätää laki, joka määräisi, että kaikki homot olisivat heteroja ja homokysymys ratkeaisi siten kertaheitolla?
Aivan samalla tavalla kuin on järjetöntä, sairasta ja luonnotonta muuttaa lainsäädännöllä musta valkoiseksi tai kaikki homot heteroiksi, on muuttaa homoliitto avioliitoksi.

16

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Todella yllättävä avaus sinulta Mark5. Kyllä avaus on todellista uutisarvoa jota ei ole juurikaan käsitelty.
      On hyvä että nostit kissan pöydälle.

    • ei.luotu

      Typerä ja virheellinen vertaus. Homot ovat ihan normaaleja ihmisiä jotka vain rakastavat samaa sukupuolta. Ja nyt vedät sitten virheellisen vertauksen homot <> heterot. Miksi et samalla vertaa muita ihmisen ominaisuuksia? Miksei esimerkiksi kaljut vs. pitkätukat?

      Eivätkä homot ole vaatimassa että heitä pitäisi alkaa pitämään heteroina. Mistä olet saanut tuollaisen idean? Ja on todellakin järkevää antaa kaikkille ihmisille samat oikeudet. Eikä ole tullut mitään hyvää syytä miksi homoille ei olisi annettu oikeutta mennä naimisiin.

      • homoliittoonhomoliitto

        Ei tietenkään pidä homojen mennä naimisiin, sehän on ihan selvä asia. Avioliitto on miehen ja naisen liitto homojen liitto on homoliitto. Yksinkertaista kuin mikäkin!


    • Taikauskonnoton

      Tää meni kyllä tämän keskustelufoorumin kaikkien aikojen typerimpien aloitusten top kymppiin.
      Onnea Mark5, olet ehkä ylittänyt jopa Kauhavan koprofoli Jyrin (ellet sitten ole sama henkilö).

    • KazuKa

      Miksi avioliiton määritelmää ei voi muuttaa kun se on muuttunut jo useasti?

      Nykyään raiskauksen uhria ei rangaista pakkonaittamalla tämän raiskaajansa kanssa, eri rotuiset saavat mennä naimisiin, eri uskontokuntaa olevat saavat mennä naimisiin, ketään ei voi pakottaa naimisiin, moniavioisuus on kielletty jne.

    • Jaysus

      Nopea analyysi aloituksesta: Mustilta oikeuksia pois, koska eivät ole valkoisia. Vasenkätisiä on rankaistava, koska eivät ole oikeakätisiä. Lyhyitä tulee kyykyttä, koska eivät ole pitkiä. Lehmää on väheksyttävä olentona, koska se ei ole hevonen. Naisilta oikeuksia pois, koska eivät ole miehiä. Niiltä joilta puuttuu yksi parillisesta luvusta silmiä tai raajoja tulee kyykyttää, koska eivät ole kokonaisia. Homot kyykkyyn, koska eivät ole heteroita.

      • homopropagandaa

        Kaikki muut luettelemasi toisistaan eroavat ihmiset ja eläimet ovat syntyneet sellaisiksi. Homogeeniä ei ole ja homo voi eheytyä vaikkei seta sitä suvaitseekaan. Sen sijaan lehmä ei voi muuttua hevoseksi eikä lyhyt pitkäksi. Käytä nyt järkeä, vertauksesi on ontuva.


      • Taikauskonnoton

      • Jaysus
        homopropagandaa kirjoitti:

        Kaikki muut luettelemasi toisistaan eroavat ihmiset ja eläimet ovat syntyneet sellaisiksi. Homogeeniä ei ole ja homo voi eheytyä vaikkei seta sitä suvaitseekaan. Sen sijaan lehmä ei voi muuttua hevoseksi eikä lyhyt pitkäksi. Käytä nyt järkeä, vertauksesi on ontuva.

        Pointtini olikin se, että vaikka jotkin ominaisuudet ovat ihmisillä epätoivottuja tai ovat ainakin aikanaan olleet, niin se ei tee heistä vähemmän ihmisiä tai pitäisi olla syy vähempiin oikeuksiin lain edessä.


    • a---a

      Jaakobin/Markvitosen kaltaiset seniilit ja impotentit änkyräfundikset ovat ehkä kaikkein surkuhupaisin uskovaisryhmä tässä maassa. Täynnä mustaa vihaa ja läpitunkematonta katkeruutta kaikkea kohtaan.

      • eivihaavaanvaroitus

        Puhutpas sinä suvaitsevaisesti hauskoilla nimityksillä! Ei uskovaiset vihaa vaan haluavat varoittaa ja muistuttaa siitä että vaikka piispat voivat siunata homoliiton niin Jumala ei sitä siunaa. Se ei ole vihaa vaan varoitus ettei usko valheisiin.


      • a----a
        eivihaavaanvaroitus kirjoitti:

        Puhutpas sinä suvaitsevaisesti hauskoilla nimityksillä! Ei uskovaiset vihaa vaan haluavat varoittaa ja muistuttaa siitä että vaikka piispat voivat siunata homoliiton niin Jumala ei sitä siunaa. Se ei ole vihaa vaan varoitus ettei usko valheisiin.

        Lässytät hevonpaskaa. Lopeta moinen.


    • nytpiikki

      Mark5 varoituksen sana. Se voi tarttua.

      https://www.youtube.com/watch?v=sdIEmhKTgtw

    • Taikauskonnoton

      Eivät ole samanlaisia kysymyksiä. Nämä ovat:

      "Miksi homopari ei voisi olla avioliitto?"

      Miksi musta ei voisi olla väri? Miksi vasen ei voisi olla suunta? Miksi lyhyt ei voisi ilmaista pituutta? Miksi lehmä ei voisi olla eläin? Miksi naista ei voitaisi kutsua ihmiseksi? Miksi yksi ei olisi luku? Miksi homoa ei kutsuta ihan vain ihmiseksi?

      Sen sijaan jos väite, että ainoastaan heteroliitto voi olla avioliitto, on samanlainen kuin seuraavat väitteet:
      Musta on ainoa oikea väri, lyhyt on ainoa oikea pituusilmaisu, Lehmä on ainoa eläin, mies on ainoa oikea ihminen, yksi on ainoa oikea luku, heterous on ainoa oikea seksuaalinen suuntaus.

      "on järjetöntä, sairasta ja luonnotonta ... muuttaa homoliitto avioliitoksi."

      Ai avioliittoa olla muuttamassa homoliitoksi. Tietenkään.

    • NäinMeillä

      "Miksi ei voitaisi säätää laki, joka määräisi, että kaikki homot olisivat heteroja ja homokysymys ratkeaisi siten kertaheitolla?"

      No tuossahan onkin juuri se vastaus omaan kysymykseesi. Laeilla voidaan muuttaa vain niitä asioita joihin lakiteknisesti on mahdollista vaikuttaa. Avioliitto voidaan täysin ongelmitta muuttaa lailla sellaiseksi että siinä voi olla myös kaksi samaa sukupuolta olevaa.
      Homoa taas ei voi muuttaa heteroksi lailla, kuten ei voi muuttaa vasenta oikeaksi koska ne ovat aina kaksi eri suuntaa, lehmää ei voi lailla muutta hevoseksi koska ne ovat aina kaksi eri eläintä.
      Avioliitto on taas juuri sellainen kuin laki sen määritää, ihan kuten nytkin on.

    • RevisSiittä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      391
      4346
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      1655
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      135
      1474
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      72
      1220
    5. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      72
      1037
    6. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      15
      1036
    7. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      12
      967
    8. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      930
    9. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      60
      915
    10. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      65
      911
    Aihe