Syksyn antimet

Tänään on mennyt sipulia. Olen suikaloinut sipulia joka paikkaan. Ei mene sitten niin paljon suolaa, kun on raikasta ja makoisaa sipulia jokapaikassa antamassa hyvää mieltä. Parasta oli sipulimustaherukkajogurtti. Sitten oli n-kurkiaisen vihannesparaati, joka on kuin perunamuusi, mutta valmistettu muistakin kasviksista ja n-kurkiaisen salaisesta mausteseoksesta.
Ravintoa ja hyvää on myös kukkakaalit sopivasti höyrystettyinä. Samoin broccoli selliripohjailla kastikkeella. Laittoipa siihen sitten palsternakkaa (jota toki kannattaa laittaa) tai sitten ei.
Ja voisulaan voi sitten lisätä sipulia, tai keitinkananmuna slaisseja pienellä ropsauksella suolaa.

8

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PoisMene

      Mee pois läski vittu kuulikkoooo??!????

    • MB-76

      Sipulihan on halpa raaka-aine, joten sitä kyllä kannattaa sotkea jokaiseen ruokaan. Ennen vanhaan naiset syöttivät miehilleen sipulia, jos halusivat seksiä! Itse syön terveysvaikutusten takia ja toimii vasta-aineena ikääntymisen tuomia ongelmia vastaan. Mieli on kyllä selvästi piristynyt. Varsinkin näinä aikoina ilmapiiri on mollivoittoinen lähes kaikilla? Itse haluan jo irti tästä apatiasta. Liikunta on kanssa hyvä, mutta nyt jäänyt vähemmälle huomiolle, kun ei jaksa töitten jälkeen aina lähteä. Nyt kuitenkin lähden. Ilmeisesti Kurkiainenkin on alkanut syömään rehuja?

      • Liikunta, vapaa-aika, ravinto ja stressittömyys alkavat olemaan jo sellaisia arvoja, että kohta niille säädetään erillinen vero. Työkin on tärkeä, koska sen avulla voidaan hankkia elintarvikevirtoja. Mutta työnlaatu on myös tärkeä. Onko ihminen ihminen, vai onko ihminen kulloisenkin johtamisopin mukainen tuloksentekijä? Onko ihminen luova tekijä asioissa, joka käyttää kapasiteetistään max. 70%, että tarvittaessa voi puristaa? Vai mennäänkö viimeisillä voimilla? No nuo ovat "filosofiaa" ja niillä ei monesti ole mitään merkitystä.
        N-kurkiainen on aina syönyt sipulia, valkosipulia,. sellereriä, ja palsternakkaa, chiliä, paprikaa jne.. Paistinpuolella on mennyt mikrotetut pehmytperunat paistettuina. Ja juomapuolella lähes kaikki marjat. Valitettavasti luonto loi n-kurkiaisen siten, että vadelmat ei oikein putoa (koska niitäkin kuitenkin on olemassa). Myös useimmat mausteet ja yrtit kuuluvat niihin hankintoihin, joita alelaarista tehdään. Juomapuolella n-kurkiaisen lemppareihin on jo pitkään kuuluneet erilaiset inkiväärijuomat. Joista voitaneen todeta, että aikojen niukkuus yhdistettynä ravintovajeeseen on ajanut n-kurkiaisen esin. vihreän todella vahvavan inkivääriteen käyttäjäksi.


      • HienoAsia

        Eikös n-kurkiainen enää käytä energiajuomia, ES ym. eikä sulle taida enää lihiksetkään maistua? Onneksi olkoon, olet saanut ravintopuolen isolla harppauksella paaaljon terveellisemmäksi!


      • HienoAsia kirjoitti:

        Eikös n-kurkiainen enää käytä energiajuomia, ES ym. eikä sulle taida enää lihiksetkään maistua? Onneksi olkoon, olet saanut ravintopuolen isolla harppauksella paaaljon terveellisemmäksi!

        Alelaari on aina yllätystenlaari. Selkeät perusmaut ovat parhaita. Poislukien tietysti sokeri kaikessa muussa paitsi mehussa ripseenä. Niin se on koko iän mennyt. Kokonaisina kappaleina olevat ravintoaineet ovat hyviä. Ja niistä voi saada sen makuelämyksen, joka niihin on tarkoitettukin. Esillepanoa ravintoaineille voi tehdä, mutta on oltava tarkkana, että raaka-aineen oikea luonne korostuu tai tulee enemmän tai uudella tavalla esille.
        Jokaisella on oma tapansa valmistaa ravintoa. Ja mikäpä kukaan toinen siihen on sanomaan. Oikeat määrät turvalliseksi todettuja elintarvikkeita on parasta ravinto-oppia.
        Ja ongelmat siinä johtuvat siitä, että aina ei ole varaa ostaa sitä oikeaa ravintoa. Ylipainon suurin syy on se, ettei ole varaa ostaa, tai pysty hankkimaan sellaista ravintoa, joka parhaiten tukee kunkin päivän askareita. Silloin ihmiset saattavat monesti mennä Plan B:n mukaan ja käyttää toiseksi parasta ravintoa. Niin se vain on, ikävä kyllä. Koska terveellisellä ravinnolla on niin monia erilaisia ihmisen elintoimintojen kannalta tärkeitä funktioita. Että elintarvikeoikeudemukaisuus tulisi olla lakiin kirjattuna. Ja kaikkein tärkein asia ihmisten elämässä. Niin monesta joutuu luopumaan, kun ravinto ei kanna.


      • RöihinVaan

        Mene röihin läski!!!!11


    • buuu1

      Kiva siin yrittää pienellä tuolla sinnitellä ja sit joutuu lukemaan paskakurjen sekoiluja.

      • Nasse_setä_on_vihainen

        Mitäs ryyppäät kaikki rahasi! Sen kun luet nälissäsi ja lasket pikkuhilkut josko "korjaavaa". Oma vika pikku sika!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3471
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      21
      2372
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1965
    4. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1881
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1858
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1582
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1450
    8. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1427
    9. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1394
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1334
    Aihe