Tästä asiasta on turha tyytyä puhumaan vain Jeesus-foorumilla, onhan kuitenkin kyseessä erittäin tärkeä k-uskolle keskeinen pointti.
Johanneksen evankeliumissa sanotaan 1. luvussa kohdassa 18 että
"Jumalaa ei ole kukaan koskaan nähnyt."
Jos ei ole, niin miten Jeesus voisi olla Jumala?
(Mutta miten muuten on nykyään luterilaisuudessa, onko Jeesus siinä Jumala? En ole aivan pysynyt kärryillä kun en ole ev.lut. itse.)
Johanneksen evankeliumissa sanotaan 1. luvussa kohdassa 18 että
"Jumalaa ei ole kukaan koskaan nähnyt."
Jos ei ole, niin miten Jeesus voisi olla Jumala?
(Mutta miten muuten on nykyään luterilaisuudessa, onko Jeesus siinä Jumala? En ole aivan pysynyt kärryillä kun en ole ev.lut. itse.)
Vastaukset 22
Vanhimmat
Jeesus oli ns. valaistunut. Hän oli kulkenut sen tien jolla me vasta olemme menossa sinnepäin. Esimerkki hän oli. Hän ei ollut enempää jumala kuin kukaan muukaan ihminen täällä. Meissä kaikissa on se sama jumaluus jonka Jeesus oli löytänyt.
...kelpaa minullekin.
Jos joku on valaistunut niin mä taas olen valottunut.
HEH HEH HEH ... Onneksi en ole uskis ....
Kerrankin olet 100% oikeassa.
Vitsi vitsi...
Ja siten Raamatun vastainen uskonto. Kolminaisuusoppi keksittiin tyhjästä 200-luvulla tarkoituksena poisselittää kristinuskon polyteismi. Lopullisesti kolminaisuusoppi hyväksyttiin vasta 300-luvun loppupuolella. Kukaan rehellinen kristitty ei voi väittää, että kolminaisuusoppi perustuisi Raamattuun tai olisi edes ollut tiedossa alkuseurakunnassa.
Ei kukaan rehellinen kristitty väitä kolminaisuus opista yhtään mitään. Rehelliset kristityt myös tietävät, että raamatun tekivät nuo roomalaiset eikä alkukristityt, eikä varsinkaan Kristus. Kristus itse kutsui Luojaa Isäkseen ja kaikkien ihmisten Isäksi, paljouden ja kaikkeuden Isäksi.
Siis kristinusko perustuu Kristuksen opetuksille ja hänen todistukselleen ja vain hänen kertomalleen ilosanomalle. Eli, Hän todisti meidän ihmisten Isästä, taivaasta, viimeisestä tuomiosta,
joka on tuleva sekä ikuisesta kadotuksesta, joka on myös tuleva heille, jotka eivät kunnioita Isää.
Jeesuksella ei tainnut olla esittää viimeisestä tuomiosta edes indiisiotodisteita.
Hänhän oli itse elävänä todisteena viimeisestä tuomiosta ja sen tulemisesta viimein koko ihmiskunnan osaksi tietyn hetken/ajan jälkeen ja tuolle hetkelle/ajalle hän antoi kolme lukua. Ja suurin osa kristityistä tietää tuon luvun olevan kolme kertaa kuusisataakuusikymmentäkuusi. = 1998.
Siis, taitaa olla juhlat tulossa lähivuosina.
ei taida olla viellä syntynytkään jos näitä kirjoituksia tarkastelee.
Niin just, varsinkin kun lukee sinun kirjoituksiasi.
Jokainen ohikulkijakin huomaa ettet ole kovin rehellinen etkä myöskään ole hyvä valehtelamaan.
Jumala on Henki. Siksi Jumalaa (Henkenä) ei ole kukaan nähnyt - siis ihmissilmin. Toisaalta Raamatussa sanotaan mm. Mooseksesta että hän näki Jeesuksen jo tuhansia vuosia ennen kuin Hän syntyi ihmisenä Vapahtajaksi maan päälle. Tästä "näkemisestä" mainitaan asiayhteydessä mm. "koska hän ikäänkuin näki sen, joka on näkymätön, hän kesti".
Jeesuksessa Kristuksessa otti Jumala ihmisen muodon. Apostolisen seurakunnan todistus oli "me katselimme Hänen kirkkauttaan, sitä kirkkautta, joka Ainoalla Pojalla on Isältä" (vapaa lainaus).
Jeesus oli ja on Jumala.
Tuolla Arvot ja etiikka palstalla on aloitus PIMEÄÄ VALOA, jossa on kuvaus kahden henkilön todellisista kokemuksista. Nämä henkilöt uskoivat mm. siihen että Jeesus oli UFO-olento, hän oli yksi valaistuneista guruista jne.
Ja kuinkas sitten kävikään?
>Raamatussa sanotaan mm. Mooseksesta että hän näki Jeesuksen jo tuhansia vuosia ennen kuin Hän syntyi ihmisenä Vapahtajaksi maan päälle.
Missähän kohdin Raamattua?
Itse pidän VT:ta osin myyttikokoelmana, osin historiankirjana. Profeettojen kirjat on jälkikäteen voitu tulkita aivan miten sattuu sopimaan tähän Jeesus on Jumala -skenaarioon, ja UT kokonaisuudessaan voi olla eräänlaista viisauskirjallisuutta, jonka keskushahmo Jeesus ei välttämättä ole ollut edes olemassa. Tai sitten hän oli erittäin itsensä oivaltanut ihminen, jumaltietoisuuteen kohonnut.
keltanokka näissä asioissa, lue kunnolla! Jeesus antaa ymmärtää, että hän ei ole yksin Jumala vaan hänellä on Isä taivaassa ne kuitenkin on yhtä, jolla poikaa ei ole, ei ole isää, myös raamattu ilmoittaa Pyhä Henki on Jumala. Niinkuin ihmisissä on kolme: ruumis,sielu ja henki, niinkuin on sanottu Jumala loi Ihmisen, hänen kuvan kaltaisiksi jos muistan oikein. Kuitenkin mikä erottaa meistä Jumalasta on me olemme luotuja ja Jumala on aina ollut ja ikuinen. Jeesus on Jumala sille on annettu kaikki valta isältä, kaikki tulevat notkistumaan sen edessä. Raamattu on täynnä esimerkkejä Jeesus on JUMALA Isän kanssa suurella kirjaimilla piste.
Riivatut tunsivat hänet koska hän on korkeimman poika, ei voi olla näin niinkuin sanoit, että hän oivalsi tämän "mä olen kova jätkä tai mähän olen Jumala" ei, ei se niin ole, vaan niinku kirjoitettu on Jeesus aina siteraa vanhaa testamenttia koska koko raamattu on ennaltakirjoitettu, Jumala tiesi mitä tuleman piti. Voisin kertoa sulle vaikka, että Jumala tietää kuka olet, hän pystyy näkemään kaikki ihmiset maan päällä tällä hetkellä silmänräpäyksessä, tämä ei ole omasta päästä niinkuin sanoin LUE KUNNOLLA! tietenkin lähellä alkukieliä muuten olet hakoteillä.
ovat hienoja kirjoituksia, kun niitä oppii vaan tulkitsemaan itsellään Raamatulla.
meidän ei ole edes lupa uskoa enempää kuin Kristus Jeesus on sanonut, ja Jh.17:3 kerrotaan hänen sanoneen: "Mutta tämä on iankaikkinen elämä, että he tuntevat sinut, JOKA YKSIN OLET TOTINEN JUMALA, ja hänet, jonka sinä olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen."
Jeesus todisti, että Isä on YKSINKIN Jumala, jota todennäköisesti Poika ja Pyhä Henki eivät ole eikä kukaan muu ilman Isää, koska Jeesus todisti, että "Isä on suurempi kaikkia", ja "Isä on minua suurempi."
Ja Joh.10:34,35, Jeesus sanoi Isän kutsuvan jumaliksi niitä, joille Jumalan sana tuli " -ja Raamattu ei voi raueta tyhjiin."
Lisäksi Raamattu kutsuu meitä Jeesuksen veljiksi, Heb.2:10; "Sillä hänen, jonka tähden kaikki on ja jonka kautta kaikki on, sopi, saattaessaan paljon lapsia kirkkauteen, kärsimysten kautta, tehdä heidän pelastuksensa päämies täydelliseksi."
Väittämään: Jeesus ei ole jumala, raamattu ei kelpaa todisteeksi.
sinuakaan, Nasse, todistajaksi pyytää! Pitävät sentäs Raamattua luotettavampana kuin Sinua. Katsoitko Newton-ohjelman tv;stä? Jos katsoit, niin mitä pidit?
Olin urakoimassa muita juttuja ja tuo vähän jäi.
Kannattaisko katsoa? Mitä ajatuksia se sinussa herätti?
valehtelee ensimmäisissä lauseissaan ei kelpaa todistamaan mitään mutta mainitaan myös joissakin lähteissä Jeesuksen veli, kenenkäs poika tämä veli oli sillä "velipuolesta" ei kyllä puhuta mitään?
ehdottomasti katsoa. Se perustunee Newtonin muistiinpanoihin ja hänen aikansa dokumentoituihin asiakirjoihin. Ja dokumentti-ohjelman nimisenä ne sen esittivätkin. Saattaa tulla lähipäivinä Prisman uusintana.
näkyy olevan.
Mulla on toi telkku.com ja sioeltä merkattu prismat suosikeiksi.