88% suomalaisista haluaa rajat kiinni
Piikkilankaeste
57295
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 57
Vanhimmat
En tiedä oikeesti yhtäkään tuttua joka haluis pakolaisia tänne. Jopa ne jotka ennen huusivat rasismista ja olivat suvakkeja ovat nyt peloissaan huutamassa rajoja kiinni. Toisaalta huvittaa kuinka jotkut olikaan niin tyhmiä että puolustivat valhetta ja islamia:)
Tämä hallitus on epäpätevä ja vaarallinen. Täältä näet mikä on eniten vialla: https://sites.google.com/site/oikeisto/ En tiennyt että Sipilän toimien takia maailmanpankki varoittaa jo kutistuvasta taloudesta, mutta niin tuolla sanotaan.
Kaikki ihmiset, jotka tunnen ovat tätä mieltä.
Miksi poliitikot eivät kuuntele kansaa?
Viha vaan kasvaa, kun mitään ei tehdä, sitä sitten saa, mitä tilaa!
Minäkään en tunne ketään jonka kanssa olen keskustellut, joka ei haluaisi rajoja tiukkaan kontrolliin.
miksi päättäjät oimivat valtaväestön tahtoa vastaan? hyvä kysymys!
Niinpä, kansan tahto on selkeä !
Äänestys
Pitäisikö Suomen rajat pitää auki?
KYLLÄ 12%
EI 88%
ääniä 22604 kpl
Meni Suomessa toisin päin kuin Espanjassa.
KYLLÄ 78%
EI 22%
Kummankin maan kansalaiset ajattelevat omalla tavallaan. Toisessa maassa ollaan ainakin paljon tylympiä.
Silkkaa soopaa. Spanielit ovat läpeensä kyllästyneitä marokolaispakolaisiin. jo aikanaan kun edesmennyt Tony Halme aikanaan veti turpaan marokolaisvaraskööriä, hän sai selkääntaputuksia ja sankarin kohtelua kaikkialla espanjassa ollessaan.
sama ketä mulkkua sä äänestät niin homma ei muutu, varsinkin nyt kun päättäjien pitää nuolla saksan persettä. Soini osoitti jo et turha äänestää ketään. Suomen pitäisi erota EUsta mut sotä tuskin tapahtuu!
Joo, toivon, että EU hajoaa tähän pakolaissekoiluun, avoimiin rajoihin ja ääriliberalismiin tai itse asiassa olen varma, että EU hajoaa nimenomaan tähän alkaneeseen pakolaisvirtaan.
Vaikka hajoaisi, niin vahinkoa on jo tapahtunut kaikissa EU maissa.
Pinta alaa on, mutta makuusijoja vain 5 miljoonalle ja nyt on tulossa muutama kymmenentuhatta uutta petikaveria, no petaa heille vuode ja ruoki heidät sitten.
Ei ole todellista :D Jossakin aikaisemmassa keskustelussa joku jo vetosi tähän. Ajattelin silloin, että joku poikkeusyksilörassukka vain. Siis onko oikeasti täällä palstalla tavallistakin kuvitella jonkun nettikyselyn, johon voi vastata kuinka monta kertaa hyvänsä, kertovan jotain kansan mielipiteestä? Nettikyselyssä sanotaan näin, miksi hallitus ei toimi :D
Kyllä on hyysärireppana paniikissa, kun unelma romahtaa silmien edessä eikä voi tehdä sille yhtikäs mitään. Rasistikorttikaan ei aiheuta enää muuta kuin myötähäpeää sitä heiluttelevaa kohtaan.
Voi minun paniikkiani ja romahtavia unelmiani :D Ei jessus teidän kanssanne.
Ehkäpä sinun pitäisi voivotella romahtanutta mielenterveyttäsi...
Niin eli tulos voi olla vielä tiukempi. Tiedä vaikka joku mielisairas hyysäri on vastannut koko tuon 12 %.
Lopputulema on sama KAIKISSA gallupeissa, nettikyselyissä ja vastaavissa. Keskustelupalstoilla, kaikkialla.
Paitsi tietysti vasuri-intersektionaalien mielipuolisessa kuplassa.
"http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/orpo-verkkouutisissa-suomen-rajat-voitaisiin-sulkea-pakolaiskriisin-vuoksi/5320312
Miksi ne siis ovat vielä auki?"
No siksi, kun armeijalta ei pyydetä virka-apupyyntöä. Ei se tämän monimutkaisempaa ole.
Puolustusvoimien virka-apu
Puolustusvoimille on laissa säädetty erääksi tehtäväksi virka-avun antaminen muille viranomaisille. Virka-apua annetaan pääasiallisesti pelastusviranomaisille tai poliisille. Poliisille annettavasta virka-avusta on säädetty laissa puolustusvoimien virka-avusta poliisille (781/1980).
Puolustusvoimat antaa virka-apua poliisille silloin, kun poliisin omat voimavarat eivät riitä tai kun poliisilta puuttuu erityisvälineistöä tai -henkilöstöä tehtävän suorittamiseksi. Jälkimmäinen tilanne tulee useimmin vastaan räjähteiden raivaamisen yhteydessä. Virka-apua voidaan antaa
henkilön etsimiseksi ja kiinni ottamiseksi
paikan tai alueen eristämiseksi ja tutkimiseksi
liikenteen ohjaamiseksi
henkilöiden ja omaisuuden tilapäiseksi suojaamiseksi
räjähteiden raivaamiseksi
muuhun sellaiseen tehtävään, jonka suorittamiseksi tarvitaan puolustusvoimien erityishenkilöstöä tai -välineistöä.
muuhun "kansainvälistä erityissuojelua nauttivien henkilöiden" (mm. valtionpäämiehet) suojelemiseksi tarpeelliseen tehtävään
Poliisille annettavaa virka-apua pyytää poliisin yli- tai lääninjohto. Kiireellisessä tapauksessa virka-apua voi pyytää myös poliisin valtakunnallisen tai paikallisyksikön päällikkö tai päällystöön kuuluva, valmiudessa oleva johtohenkilö. Virka-apupyyntöön suostuu puolestaan Pääesikunta tai sotilasläänin, merivoimien, ilmavoimien tai maanpuolustusalueen esikunta. Kiireellisessä tapauksessa virka-avun antamisesta voi määrätä varuskunnan päällikkö, joukko-osaston komentaja tai sotilaslaitoksen päällikkö. Puolustusvoimat päättää virka-apuosaston koon ja varustuksen.
Tämä asia on täysin selvä. Jos Rajavartiosto, maahanmuuttoviranomaiset, ja poliisi eivät kykene hallitsemaan rikollisuutta, on heillä oikeus pyytää maan sisäisen turvallisuuden vuoksi virka-apua Suomenarmeijalta vaikkaikka minkälaisin aseistuksin.
Silloin pakolaistulva pysähtyisi laakista.
Armeijan anttetaan vain olla toimettomana. Kenenköhän kusipään ideä tämäkin armaijan toimettomana pitäminen onkaan? Poliitikkojen.
Tässä oli mainos Arabian jDeitti.com sivustosta.Siellä olisi sellaisia "pakolaisia"jotka kyllä minulle kelpaisi asutettavaksi makuu kamariini.
Ovelasti muotoiltu kysymys: "pitäisikö rajat pitää auki?"
Ihmisethän ovat mieluummin kyllä kuin ei- ihmisiä. Silti 88% on sitä mieltä että rajat kiinni. Tuo kysely paljastaa. Punaviherhippien todellisen kannatuksen. Läheskään kaikki edes vihreiden ja vasureiden äänestäjistä haluaa tämän hulluuden jatkuvan.
vdvvvd
Miksköhän mun koneelle ei tuo linkki näy?
nuolella siniseks ja avaa uudessa ikkunassa, on ilmeisesti linkitys estetty.
... tulevaisuudessa myös ”kiihottaminen kansanryhmää vastaan” on järjestäytynyttä rikollisuutta! Oikeusministeriö kertoi eilisessä tiedotteessaan:
88% suomalaisista kuuluu järjestäytyneeseen rikollisryhmän seuraava askel on hallituksen laki, jossa ammattiyhdistysliikkeet kriminalisoidaan
http://mvlehti.net/2015/09/23/maahanmuuttovastaisuus-nyt-jarjestaytynytta-rikollisuutta/
poliitikoilla on kautta historian ollut tarve nuolla ulkomaalaisten persettä ja piiskata omaa kansaa, tälläkään hetkellä ei ole varaa ottaa lisää pakolaisia mutta niitä otetaan koska poliitikkojen halu miellyttää ulkomaalaisia on niin voimakas.
Koko ongelmaa ei olisi jos suomi olisi toiminut heti alussa järkevästi ja pysäyttänyt porukan rajalle. Sieltä sitten eteenpäin vain oikeat pakolaiset, lapset, lapsiperheet jne. Nyt parhailla paikoilla on tuhansia aikuisia miehiä.
Oli täysin älyvapaa idea antaa lappaa porukkaa niin paljon kun sitä tulee. Sitten kun rajat on vastassa ja paikat täynnä, kärsijöinä on oikeat avun tarvitsijat.
Ahneella on paskanen loppu tässäkin.
Itsenäisen valtion tunnusmerkkejä on rajavalvonta. Miksi Suomessa länsiraja vuotaa mutta ei itäraja? Julkisen sektorimme henkilömäärä on mitoitettu 30 miljoonalle ihmiselle mutta aina ne valittavat resurssipulaa ja rahapulaa myös rajavalvonnassa.
Laittakaa myös itärajakin avoimeksi tasapuolisuuden nimissä niin säästyy rahaa pakkomamutukseen.
Päättäjät valittavat että emme pysty puolustamaan Suomea ihmissalakuljettajilta ja elintasopakolaisilta resurssipulan vuoksi.
Maahanmuuttajia voisi laittaa rajavalvontaan sillä onhan heillä sotakokemustakin ja heillä olisi hyödyllistä tekemistä?
Se on jokaisen eläkeläisen, vähäosaisen, lapsiperheen ja rehellistä työtä tekävän etu että laittomat maahantulijat ja elintasopakolaiset käännytetään rajalta pois.
Suomen päättäjät vaan ahnehtivat lisää ja lisää mamuja.
Ei muutkaan maat noudaata eu:n ohjeistuksia, ei pidä suomenkaan, joten rajat kiinni. Orpo ollut koulussa hinttimäinen hikipinko, sen näkee.
Sipilä ja Stubb hyysäreitä, mutta että soinikin.
Jos 88% haluaa rajat kiinni, niin miksei niitä kiinni. Miten pienen klikin annetaan tuhota Suomi, jonka itsenäisyys perustuu kymmeniin tuhansiin kuolleiden veteraanien ponnistuksiin. Itse sanoisin, että on kyseessä puhdas vallankaappaus.
Epäpätevät viranomaiset ja poliitikot vaihtoon.
Veronmaksajat kuitenkin maksavat koko lystin.
Hävettää sodassa taistelleiden veteraanien takia - uhrasivatko nuoruutensa ja henkensä turhaan? Onko kalliisti ostettu itsenäisyys tuhottu?
Nykyään maassa vallitsevassa "demokratiassa" tehdään yleensä aina päinvastoin kuin kansa haluaa.
RAJAT KIINN EIKÄ RUOKAILUKAAN PAKOLAISKESKUKSISSA OLE PAKOLLISTA SILLÄ TOISEEN SUUNTAAN RAJAT PYSYVÄT AUKI
RAJAT KIINNI !
NYT SAAATANASTI POSTIA ETTÄ NE MENEE KIINNI - ORPO PIRU MUKA JO LUPAILI JOTAIN.
[email protected]
Pöpilä-maanpetturi on täysin sekaisin, sekö tässä jarruttaa ?
Vatuloikaa jo tuo paska helvettiin !
KEPU PETTÄÄ AINA !
Tilanne on menossa siihen että kantiksia pitää heittää omista kodeistaan
talven selkään.Syyskuussa 11 000 tulijaa,jos sama tahti jatkuu,niin lokakuun
jälkeen tuskin löytyy isommin tiloja,ja mahtaako löytyä innokkaita vastaanottajiakaan.
Suomalaiset ei halua pakolaisia suomeen. Ovat vain kuluerä. Aiheuttavat häiriöitä.
Tämä ihmeellinen maanpetturi- 12% -joukko, joka haluaa matuja,
tulee EDES laittaa maksamaan kaikki matu-kustannukset.
KAIKKI matu-kiustannukset !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Suomi on suomalaisten kotimaa.
Suomi on kaikkien kotimaa.
Mutta se jäljelle jäävä 12% ,joka päättää,haluu pitää rajat auki.Suomalaista demokratiaa.
suomesahan aina vähemmistö saa enenmiston oikeudet ja sama toisinpäin.
Irakilaiset huijaa meitä.
Kansanäänestys asiasta !
JA SITTEN AITAA JA RAUTAA RAJALLE !!!!!
RAJAT KIINNI !!!
https://www.youtube.com/watch?v=rNJ05NfM-4Y
hänonnahjus
20.8.2017 2:52
Pääministeri Sipilä järjesti kriisikokouksen Kempeleen raiskauksesta
Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) tuomitsee Kempeleen raiskauksen ja haluaa selvittää mahdollisimman pian, pitääkö lakeja muuttaa. Sipilä kutsui tiistaina koolle hätäkokouksen, jossa ovat mukana oikeusministeri ja sisäministeri.
Politiikka24.11.2015 klo 15:10päivitetty 24.11.2015 klo 17:01
...
Paljon on tapahtunut tuon jälkeen, mutta mitään tolkkua ja rotia ei Suomen elämään ole tullut. Lakeja ei ole näiltä osin muutettu eikä niitä ole uusia tehty raiskausten, väkivallan ja tappojen varalle. Sen sijaan on ollut puhetta, että SUomeen pitäisi ottaa lisää tappajia täysihoitoon.
Tumput suorassa kansalle on toitotettu , että mitään syytä huoleen ei Suomessa ole.
Mites nyt tänään suu pannaan ?
Ennen pitkää saattuu taas jotain.
Nyt ne palautukset heti käyntiin, saman tien !
Uusia ei maahamme oteta !
Uusi pääministeri ja koko hallitus !
Eikö tämä jo ala olla kriisin paikka ? Vai mikä se sitten olisi ? Eikö vittu mikään ole ?
Uskaltaako se mulkku nössö edes lukea kansalaisten viestejä ?
Ikävää vaan on, että seuraava oletettu hallituskokoonpano on vielä hirveämpi Suomen ja suomalaisten kannalta. Vihervasurit ovat viimeinen naula tämän maan arkkuun.
Tendenssi on kaikkialla sama, mokutusta haluaa rajoittaa lähes jokainen suomalainen - mutta silti jostain syystä kansa äänestää kaikenmaailman Kokoomuksia ja Vihreitä, jotka sitä mokutusta toteuttavat.. :P
Sitä saa mitä tilaa.
Nykyinen hallitus ei toimi kansalaisten parhaaksi se on jo nähty yrittävät vaan syyttää kansaa kaikesta mihin ne ei edes liity.
Orpon perheen kassakone raksuttaa sulosointuja: mitä me nyt tästäkin tragediasta tienaamme.
Joten turha uskoa Orpo Pojan skeidaa rajojen sulkemsista. Muijansa toimii juristina pakolaisten etujen ajajana.
http://www.is.fi/kotimaa/art-2000001198554.html
Orpo, Sipilä ja Risikko syylliset
Koska kaikki eduskunnassa, YLE:ssä, Helsingin Sanomissa, maakuntalehdissä, kaupungin- ja kunnanvaltuustoissa ja -hallituksissa kuuluvat siihen 12 prosenttiin.
Kasi kasi (88) prosenttijengiläiset, eli natsit haluavat sulkea rajat.
Sieg Heil vaan teille urpot.
Ei suvakki-idiootit osaa erottaa rajojen sulkua tai rajatarkastuksen aloittamista keskenään.Noilla tyhjillä pääkuorilla se on mahdotonta.