1998 eduskuntakeskustelu

4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Päätös Suomen liittymisestä euroalueeseen tehtiin eduskunnassa keväällä 1998. Jäsenyydestä ei järjestetty kansanäänestystä, vaikka olisi todella pitänyt.
Paavo Lipponen ja Sauli Niinistö pitivät puheenvuoron, jossa keskustan varoitteluja ylimielisesti moitittiin.

http://www.mtv.fi/uutiset/talous/artikkeli/pimeaa-pelottelua-vai-valuvikoja-katso-kiihkea-eurokeskustelu-vuodelta-1998/2099348

Suomi on kärsinyt yhtenäisvaluutasta enemmän kuin muut.

On siis kyse euro-valuutasta eroamisesta ja syytä yhtyä allaolevaan kansalaisaloitteesen.

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1372

Äänestä
  • Eivät uskaltaneet järjestää äänestystä Eurosta, koska Eu:n liittyminenkin oli niin lähellä äänestyksessä. Silloin jo huomattiin mihin paskaan ne saivat houkuteltua tyhmät.

    Äänestä

Kansa ei vaella mielestäni ainoastaan pimeydessä siksi ,ettei tunne Jumalan Sanaa mitä siellä lukee, vaan myös Suomen kansa vaeltaa nykyään tekniikan pimeydessä sekä yksipuolisen median aiheuttamassa pimeydessä :)

Opetellaan tekniikan uusavuttoma nyt avaamaan nuo osoitteet edes kun tuo helppo linkkien availu on "tietosuojan ja tejijäoikeuksien " vuoksi estetty vai mikä lienee syynä.

Luulisi ,että ne mitä saa laittaa yleiseen jakoon voitaisiin nykytekniikan avulla pitää erillään jo alkuvaiheessa siitä materiaalista minkä palvelun, tiedon tuottaja ei halua antaa yhteiseen jakoon.
Tiedon, palvelun tuottajalla mielestäni tulisi olla vastuu, että tuotteessa selvästi lukee, ettei saa julkaista ja on jokin rekisteri koodeineen mihin tuote on kirjattu ja googlessakaan ym. mitä näitä nyt on ei tuote tule esiin, koska on alkuaan niin säädetty.

Äänestä
  • Niin, olipas todella " hieno"uudistus tuo ettei enää voi päästä linkkiosoitteella suoraan. Tulee kyllä väistämättä mieleen, että halutaan vaikeuttaa tietojen hakemista.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Olisittepa.uskoneet kirjoitti:

Tässä kaikille oikeaa asiaa.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13799451/kaikki-aanestamaan-eruosta-eroamisen-puolesta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu