Hammaslääkäri, suuhygienisti tai hammaslääkäriasema, joka teke jotain näistä hammasvälien kariekselle eli proksimaalikaries?
Suomesta tai ulkomailta? Ja kuinka monta potilasta hän on näillä menetelmillä hoitanut?
* Resiini-infiltraatio.
* Pysäytyshoito esim. suuhygienistin säännöllisellä puhdistuksella.
* Karieksen etenemisen seuranta mittarilla, joka kertoo numeroarvon, onko karies edennyt edellisen mittauksen jälkeen? Esim. jos 12kk sitten mittausarvo oli 3,3 ja nyt se on 3,3, karies on pysähtynyt.
Suomesta tai ulkomailta? Ja kuinka monta potilasta hän on näillä menetelmillä hoitanut?
* Resiini-infiltraatio.
* Pysäytyshoito esim. suuhygienistin säännöllisellä puhdistuksella.
* Karieksen etenemisen seuranta mittarilla, joka kertoo numeroarvon, onko karies edennyt edellisen mittauksen jälkeen? Esim. jos 12kk sitten mittausarvo oli 3,3 ja nyt se on 3,3, karies on pysähtynyt.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Suomen hammaslääkärit osaavat vain paikata, paikata ja paikata. Ja suuhygienistit ihmettelee kovasti, jos ehdottaa, että kävisin 1 kk välein ellen jopa useammin puhdistuksessa karieksen pysäytyshoitona. Suuhygienistien mukaan kerran vuodessa riittää.
http://www.hammaslaakarilehti.fi/etusivu/singleview/article/resiini-infiltraatiosta-apua-karieksen-hallintaan-1882015.html
"Seurantatutkimusten mukaan tekniikka on lupaava menetelmä karieksen hallinnassa. Esimerkiksi puolentoista vuoden seurannassa 4 % infiltroiduista ja 42 % kontrolloryhmän vaurioista eteni. Potilastyytyväisyys ja kliininen käytettävyys ovat myös saaneet hyviä arvioita tutkimuksissa".
Suomessa ei osata vielä?
Missä pääsee RESIINI-INFILTRAATIO-hoitoon, jos asuu Helsingissä?
https://www.karjalainen.fi/maakunta/280613
Teemu Saukkosen reiänalut pysäytettiin resiini-infiltraatio-tekniikalla, ilman poraamista – hammashoidon uusia menetelmiä tuli vuoden alusta Kela-korvauksen piiriin
8.5.2021 07:03
Joensuulaisella Teemu Saukkosella on ollut elämässään ajanjakso, jolloin hän ei käynyt hammaslääkärillä. Viime vuodet hän on kuitenkin vastannut kuuliaisesti hammaslääkärin tai suuhygienistin kutsuun. Suussa on ollut hammaskiven poiston ja reikien paikkaamisen tarvetta.
TILAAJILLE
Haluatko lukea koko artikkelin?
Digi 1. kk 1 €
Olen jo tilaaja
Katso muut tilaustarjoukset
https://drilling-no-thanks.com/en/dentist-finder/
Virolaisia hammaslääkäreitä ei ole tässä, vaikka sielläkin joku tekee Icon "paikkoja". UK:ssa jos hoitaisi hampaat, selviää englannin kielellä.
sdjfasdljfhslkjfh
Resiini-infiltraatio on vasta koe-asteella. Ei ole vielä siis kaupallisesti saatavilla ja käytettävissä. Sopii sitä paitsi vain paikkaamattomiin hampaisiin ja aika iso osa uusista rei'istä tulee vanhan paikan reunaan.
Pysäytyshoidon teet sinä itse! Hammasharja välien puhdistus fluori, lisäksi sopiva ruokavalio. Plakki on saatava pois hampailta. Tämä on tehtävä säännöllisesti kahdesti päivässä. Ei sitä voi kukaan muu tehdä, kerta kuussa ei riitä.
Diagnodent-laitteita, jotka paljastavat karieksen laserin avulla, on käytössä joillakin yksityisillä hammaslääkäriasemilla. Soveltuvat parhaiten paikkaamattoman hampaanpinnan reikiintymisen havaitsemiseen, etenkin purupinnoilla. Väleissä mittausarvot eivät ole niin luotettavia. Tämä rajoitus on hillinnyt laitteen suosiota, sillä tunnetusti aikuisilla purupinnat on jo paikattu ja uudet reiät tulevat väleihin. Ulko- ja sisäpinnoilta reiät näkee ilman laitteitakin, siis ihan silmin. Diagnocam ja muut suukameran tapaiset puolestaan näyttävät niin suuren suurennoksen hampaasta, että diagnoosin teko helpottuu. Ja taas, parhaiten toimivat paikkaamattomissa hampaissa.
Eli sorry vaan, mutta perinteinen toimii edelleen: pese hampaasi ja käy säännöllisesti tarkastuksissa, mieluiten samalla hammaslääkärillä, jotta tulee pitkäaikaisseurantaa ja jollain on kokonaiskuva tilanteestasi.
Koeasteella? Resiini-infiltraatioon eli karieksen pysäyttämiseen tarkoitettu
Icon tuli markkinoille Yhdysvalloissa kuusi ja puoli vuotta sitten. Oulun yliopistossa ilmeisesti tietävät siitä jotain. Muissa Suomen yliopistoissa ilmeisesti eivät tiedä niinkään paljoa. https://www.dmg-dental.com/products/prevention-and-caries-infiltration/caries-infiltration/
Suomessa mitään osata.
harja pesua vaan
Tarkoitatko hammasharjaa?
Vai vessaharjaa?
Ffluori auttaa
Pelkkä fluori ei YKSINÄÄN aina riitä, vaikka se hyvästä onkin
Fluorihammastahna yksinään auttaa, sanovat 1980-luvun opit.
2010-luvulla tiedetään, että tarvitaan sen LISÄKSI muitakin keinoja, kuten resiini-infiltraatio