sakramentti ja avioero

Miksi ortodoksinen kirkko, joka hyväksyy avioeron ja uudet puolisot, kutsuu avioliittoa sakramentiksi? Mitä tällainen sakramentti merkitsee?

Eikä tarvitse vetää hernettä nenään, tiedän ettei muillakaan kristityillä seurakunnilla ole toimivaa sakramentaalista avioliittoa. Tämä on kaikille vaikea asia.
576
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ja mistäs tuota tietää, onko se ensimmäinenkään "puoliso" yläkerran Herran tarkoittama puoliso. Saahan tuota ihminen (pappi) vihkiä, mutta onko se Jumalan tahto, jotta jotkut ovat kimpassa???Eikö ole ennemmin Jumalan pilkkaa vetää itse Jumalakin mukaan hommaan, johon ei siunausta ole.Tai on, mutta ihmisen siunaus. Kerran kyllä luin Sana-lehdestä jännän jutun. Suomalaisnainen oli toistuvasti nähnyt unta afrikkalaismiehestä ja ihnetteli kukahan mies mahtaa olla, kun arjessa ei ole häntä nähnyt eikä muistuta ketään telkkarissakaan näkemäänsä. Noh, toisaalla (olikohan Sambiassa...) afrikkalaismiestä oli vuosia vaivannut tunne, jotta Suomeen pitäisi mennä. Kovasti ihmetteli tunnetta kun ei tuntenut Suomesta ketään eikä ollut siellä käynyt. Lopulta miehen oli pakko ostaa matkalippu Suomeen. Miehen kävellessä (olikohan Helsingissä) kadulla, käveli tämä nainen vastaan ja heti tunnisti miehen unen mieheksi. Alkoi juttelemaan ja menivät sitten myöhemmin naimisiin. Joskus 1990-luvun lopulla juttu oli tosiaan Sana-lehdessä.

Äänestä

Ortodoksisen käsityksen mukaan vain kahden ortodoksin avioliitto on sakramentti.

Äänestä

Ja kun kirkossa vihitty ortodoksipuolisosi ottaa eron ja nai ortodoksiystävänne, niin mitä sarkamenttisi merkitsee?

Äänestä
  • olettaen siis, että olisit ortodoksi.

    Äänestä

Minkään uskontokunnan ei tuli kutsua avioliittoa sakramentiksi koska se ei sitä ole koskaan ollut.Tämäkin on ihmisten omaa tulkintaa jota ei alkuseurakunnassa ole ollut koskaan olemassa.

Perehtykäämme avioliiton historiaan.

Esimerkiksi naimisissaolevien pappien munat on hyvin usein ruustinnojen käsilaukussa ja ne otetaan esille korkeintaan lauantaina saunan jälkeen.Tästä syystä meillä on omistushaluisia ruustinnoja ja erittäin onnettomia pappeja jotka eivät työssään jaksa.Heiltä on mennyt sananmukaisesti kyvyt.

Rahvaan kyllä täytyy pärjät vaikka millaisessa kiirastulessa ymmärrystä ei tule toruja vain.Pappeja säälitään kun heillä on perheessä haasteita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Zxcvvb kirjoitti:

Miksi ortodoksinen kirkko, joka hyväksyy avioeron ja uudet puolisot, kutsuu avioliittoa sakramentiksi? Mitä tällainen sakramentti merkitsee?

Eikä tarvitse vetää hernettä nenään, tiedän ettei muillakaan kristityillä seurakunnilla ole toimivaa sakramentaalista avioliittoa. Tämä on kaikille vaikea asia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu