Suomen Pohjoismainen hyvinvointivaltio halutaan muuttaa SSS-porvarihallituksen toimesta Itä-Euroopan Baltian maiden valtiomalliin. Linkissä http://www.yrittajat.fi/fi-FI/uutisarkisto/a/?groupId=72edb4e0-0160-4777-b71c-2d05627bd408&announcementId=20b84832-e853-44c3-810b-abda227829e2 olevasta artikkelista jokainen voi varmistaa. Stubb kertoo että tänne kartoitetaan ja suunnitellaan Viron pahoinvointivaltiomallia Ruotsin, Norjan, Tanskan, Hollannin, Saksan ym. Pohjois- ja Keski-Euroopan hyvinvointivaltioiden sijaan. Uskomaton agenda kokoomuksella ja varmaan myös keskustalla.
Stubbin missio kokoomusagenda: Baltianmaiden Suomi
GoodbyeHyvinvointi
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Stubb haluaa meidät Baltian maiden malliin
Viron veromallista selvyys ensi vuonna
Lainaukset: http://www.yrittajat.fi/fi-FI/uutisarkisto/a/?groupId=72edb4e0-0160-4777-b71c-2d05627bd408&announcementId=20b84832-e853-44c3-810b-abda227829e2
"Valtiovarainministeri Alexander Stubb vastasi kirjalliseen kysymykseen Viron yritysveromallin soveltamisesta Suomessa.
Viron yritysveromallin sopivuutta Suomeen selvitetään. Valtiovarainministeri Alexander Stubb (kok.) kertoo asiasta vastauksessaan kansanedustaja Simon Elolle (ps.). Elo teki aiheesta kirjallisen kysymyksen eduskunnassa.
Muun muassa Suomen Yrittäjät on ehdottanut veromallin selvittämistä Suomessa.
Valtioneuvoston koordinoimasta selvityksestä vastaavat Valtion taloudellinen tutkimuskeskus sekä Elinkeinoelämän tutkimuslaitos. Selvityksen arvioidaan valmistuvan kokonaisuudessaan vuoden 2016 lopussa.
Syyskuun alussa käynnistyneessä selvityshankkeessa tarkastellaan vaihtoehtoisia ratkaisumalleja, joilla yritysverotuksen kilpailukykyä voidaan parantaa.
– Viron yritysveromalli sisältyy näihin malleihin. On tärkeää, että eri mallien hyödyt ja mahdolliset haitat selvitetään huolellisesti, Stubb sanoo vastauksessaan kirjalliseen kysymykseen.
Vaikutuksia vaikea arvioida
Stubb totesi, että Viron harvinaista yritysveromallia on tutkittu vain vähän, ja vakuuttavaa arviota sen vaikutuksista ei vielä ole saatavilla.
– Suomen ja Viron verojärjestelmien, rahoitusmarkkinoiden ja kansantalouksien välisten erojen takia Viron yritysveromallin vaikutuksista 2000-luvun Virossa ei myöskään voida suoraviivaisesti päätellä sitä, millaisia vaikutuksia Viron yritysveromallilla olisi 2010- tai 2020-luvun Suomessa.
Viron yritysveromallissa yritys maksaa voitosta veroa vasta silloin, kun voitto jaetaan omistajille. Jakamattomasta voitosta veroa ei makseta. Voittoa jakava yritys maksaa jakamastaan voitosta esimerkiksi 20 prosentin tuloveron. Yrityksen omistajaa ei mallissa veroteta yrityksestä saadusta voitonjaosta.
Suomessa on käytössä tuloverojärjestelmä, jossa verotetaan ensin yritystä sen voitosta, ja tämän jälkeen omistajaa yrityksestä saadusta voitonjaosta.
Stubbin mukaan Suomen yritysverotusta voidaan pitää kilpailukykyisenä useimpiin verrokkimaihin nähden, sillä Suomi sijoittuu yritysverojärjestelmien kilpailukykymittauksissa tyypillisesti vain joitakin sijoja Viroa heikommin.
– Kataisen hallituksen kaudella yritysveroprosenttia alennettiin 26 prosentista 20 prosenttiin ja nykyisellään se on läntisen Euroopan alhaisimpia, Stubb toteaa.
Uudistuksia henkilöiden tuloverotukseen
Viron yritysveromallin käyttöönotto Suomessa edellyttäisi todennäköisesti laajoja uudistuksia myös henkilöiden tuloverotukseen. Virossa malli on osa laajempaa tasaveroon perustuvaa tuloverojärjestelmää, jossa myös ansiotulot kuuluvat tasaverotuksen piiriin.
– Ansiotuloverotuksen progressiota tulisi Suomessa keventää huomattavasti, jotta ei syntyisi merkittävää tulonmuuntokannustinta harjoittaa toimintaa yrityksen kautta, Stubb sanoo.
Viron yritysveromallin tulo Suomeen voi aiheuttaa myös negatiivisia vaikutuksia.
– Viron veromallin käyttöönotolla olisi myös miljardiluokan verotuloja vähentäviä vaikutuksia staattisesti arvioiden. Yhdistettynä sen rinnalla tehtävään ansiotuloverotuksen progression keventämiseen verotuloja vähentävät vaikutukset suurenisivat useisiin miljardeihin euroihin, Stubb listaa.
– Mallin käyttöönotto myös kasvattaisi tuloeroja merkittävästi, sillä mallista hyötyvät eniten suuria osinkoja ja muita suuria voitonjakoeriä saavat yritysten omistajat, Stubb jatkaa".
.
Alexander Stubb haluaa Suomeen Viron yritysten 0-verot ja tämän takia tekosyynä myös matalan tasaveron ansiotuloille veroprogression sijaan, kuten ylempää kirjoituksesta käy ilmi. Tällainen muutos liittäisi meidät yhteiskuntana Baltian maiden joukkoon Pohjoismaisten hyvinvointivaltioiden ja Keski-Euroopan hyvinvointidemokratioiden sijaan.
Tarkoittaisi myös tietenkin sitä että keskipalkat laskisivat jonnekin 600 €/kk tuntumaan, kuten Baltian maissa. Alexander Stubb ajaa siis Suomen hyvinvointivaltion ja hyvinvointipalveluiden alasajoa ja haikailee pahoinvointivaltiota, jossa normaali kansa tienaa keskimäärin 600 €/kk ja jossa julkiset palvelut ovat onnettomat. Samalla rikkaat ja varakkaat, yrittäjät ja pääomapiirit rikastuvat valtavasti. Keskiluokka poistuu, ja tilalla ovat rahvas ja hyväosaiset. Olisi kiva tietää ajaako Stubbin ja kokoomuksen lisäksi myös Juha Sipilä ja keskusta Viron mallia, sekä Suomen liittämistä Baltianmaiden yhteiskunta- ja talousmalliin?
"Suomessa on käytössä tuloverojärjestelmä, jossa verotetaan ensin yritystä sen voitosta, ja tämän jälkeen omistajaa yrityksestä saadusta voitonjaosta.
Stubbin mukaan Suomen yritysverotusta voidaan pitää kilpailukykyisenä useimpiin verrokkimaihin nähden, sillä Suomi sijoittuu yritysverojärjestelmien kilpailukykymittauksissa tyypillisesti vain joitakin sijoja Viroa heikommin.
– Kataisen hallituksen kaudella yritysveroprosenttia alennettiin 26 prosentista 20 prosenttiin ja nykyisellään se on läntisen Euroopan alhaisimpia, Stubb toteaa".
--
Uskomatonta että jo nyt läntisen Euroopan yhtä alhaisimmista yritysten yhteisöverojärjestelmää pitäisi edelleen alentaa. Varsinkin kun myös Suomen pääomaverotus on 5,5 miljardia euroa vuodessa alle EU-keskitason. Ja omaisuuteen kohdistuva verotus EU:n alhaisimpia. Sen sijaan työntekijöihin kohdistuva ansiotuloverotus on EU:n korkeimpia, kuten myös kulutusverotus mm. arvonlisäverotus.
Omistajiin kohdistuva verotus on siis Euroopan matalimpia jo nyt, kun taas työntekijöihin kohdistuvat verot Euroopan kärkeä, ja suomalaisten ostovoima Euroopan huonoimpia. Stubb, kokoomus ja EK (todennäköisesti myös Juha Sipilän keskustapuolue Matti Vanhanen ja Esko Aho taustapiruina) ajavat entisestään suurempia tuloeroja omistajien ja työntekijöiden tulojen välille. Kulutusverothan tasaveroina rankaisevat myös enemmän pienituloisia työntekijöitä, koska Suomen rikkaimmalle miehelle Antti Herlinille riittää yksi kännykkä, saman verran ruokaa jne. kuin pienituloisillekin. Tuloihin nähden köyhä maksaa siis huomattavasti enemmän tasaveroja.
Suomen verojuopa pääoma/varallisuusverojen ja ansiotulojen sekä kulutusverojen välillä saattavat olla nimenomaan se syy, miksi Suomen talouskasvu on EU:n heikointa. Ostovoima kutistuu kun suurin osa suomalaisista maksaa liikaa veroja pienistä ansiotuloistaan ja kulutusveroina, suuret omistajatulot taas päätyvät finanssisektorille mm. pankkien voitoiksi ja ulkomaille piiloon. Talouden rattaat hidastuvat ostovoiman puutteesta, joka huonontaa kotimaan pienten- ja keskisuurten yritysten toimintaa ja kannattavuutta.
SSS-porvarihallituksen ja EK:n kaavailut Vironmallista tulevat entisestään huonontamaan tätä kehitystä ja Suomen talouskasvua.
Neljä “ässää”: Sipilä, Soini, Stubb ja Saatana
Lainaukset: http://yle.fi/ylex/uutiset/nelja_assaa_sipila_soini_stubb_ja_saatana/3-8296814
"Suomalainen on saatu uskomaan, että suurin este hänen rikastumisensa tiellä on toinen suomalainen. Velkakellon tikitystä pelästynyt kansa äänesti kovan linjan leikkurimiehet laittamaan ne toiset, ahneet suomalaiset, kuriin.
“Työläinen! Kaksi vuotta sitten me annoimme sinulle tämän mitalin. Nyt on Suomessa lama ja se on sinun syytäsi. Sinä olet romahduttanut neuvostokaupan, sinä olet aiheuttanut satoja konkursseja ja sinä olet ajanut satoja tuhansia ihmisiä työttömiksi. Sinun syytäsi on devalvaatio, sinun syytäsi on inflaatio. Siksi me otamme tämän mitalin sinulta nyt pois.”
-
Lukekaa tuo kirjoitus, se on aivan uskomattoman osunut ajan kuvaus.