Jotkut esittää: Jeesus ei juutalainen!

näiden esittäjien mielestä, ja näin ei Jeesus voi olla Messias.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Helvatan huono avaus !!
Opettele kirjoittamaan asiasi siten, miten olet sen pienissä aivoissasi miettinyt.

Äänestä

Ainakin tuhat kertaa olen lukenut tällä palstalla, ettei Jeesus kuulu juutalaisuuteen.

Tietenkään en itse näin ajattele ja ymmärrän, että Jeesus eniten ja parhaiten kuuluu Juutalaisuus-palstalle, sillä on Ensimmäinen ja Viimeinen, samoin Alku ja Loppu, ja nimenomaan juutalaisuudesta ainoastaan.

Tarkkana pitää olla, mitä aloituksessa kirjoitin "näiden esittäjien mielestä". Toki ymmärrän, että syy Jeesuksen sopimattomuuteen Messiaaksi johtuu juutalaisten mielestä siitä, ettei rauhaa tullut Israeliin, mutta eihän siellä sotaakaan ollut kuin vasta myöhemmin, kun juutalaiskapinoitsijat aloittivat toimintansa, ja tästä syystä myös Jerusalemin temppeli tuhottiin niin, ettei kiveä jäänyt kiven päälle, ja juutalaisen kansan pakkosiirtolaisuus alkoi ja kesti pitkään, lähes kaksi vuosituhatta, kun Nebukadnessarin toimesta vain sen 70 vuotta, ja tietysti syy tähän pidempään oli se, etteivät juutalaiset kansana ottaneet vastaan Messiaansa rauhaa vaan tahtoivat itse alkaa sitä järjestämään ja sen seuraukset tunnemme.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Olkoon.niin.sitten kirjoitti:

näiden esittäjien mielestä, ja näin ei Jeesus voi olla Messias.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu