Mutta miksi? Osa ihmiskunnasta on lempattu tuosta vaan!
Pelastavaa ilmoitusta pantattiin tuhansia vuosia
ihme.juttu
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kysymyksessä on ns. Valitut. Riittää, kun Valitut pelastetaan, muista ei niin väliä. Kaikkein selvimmin ajatus ilmenee Jehovan todistajien opetuksissa, kun he puhuvat Harmageddonista, joka ei suinkaan ole suuri taistelu, vaan selektiivinen tuho, jossa muut kuin Valitut tuhotaan.
Idea Valituista on yhtä vanha kuin ihmiskunta. Klaanien muodostuminen ja olemassaolon kamppailu on aina laittanut väestöryhmät kilpailutilanteeseen.
Puhutaan oikeasta opista ja miten se pelastaa, mutta taustalla on lopultakin heimojen omaksumista kulttuurisista piirteistä. Mihin heimoon sinä kuulut?
Jehovan todistajat eivät ole kristittyjä !
Jehovan todistajat on vain pyramiidi huijaus, jossa pyramiidin yläpää kerää rahaa ja kunniaa, ja alapää tekee kaikki työt ja kerää sitä mammonaa yläpäälle !
Lukisit enemmän Raamattua hyvä aloittaja !
1. Piet. 4:6 Sillä sitä varten kuolleillekin on julistettu evankeliumi, että he tosin olisivat tuomitut lihassa niinkuin ihmiset, mutta että heillä hengessä olisi elämä, niinkuin Jumala elää.
Tuohan on skitsofreniaa sairastaneen Paavalin kirjoittamaa hölynpölyä.
Miksi sairaan ja taikauskoisen ihmisen sepittämiä harhaisia tekstejä pitäisi lukea?
On sinulla ihme juttu. Evankeliumia levitettiin Aasiaan asti heti ensimmäisellä vuosisadalla.
Asia ei lisälukemalla muuksi muutu. Suurin osa ihmiskunnasta on ollut pimennossa ja pitkään. Amerikka löydettiin 1400-luvulla, Australia vasta 1700-luvulla.
Kyllä se muuttuu, jos vain lukisit ensin kunnolla ja ajatuksella !
1. Piet. 4:5 Mutta heidän on tehtävä tili hänelle, joka on valmis tuomitsemaan eläviä ja kuolleita.
6 Sillä sitä varten kuolleillekin on julistettu evankeliumi, että he tosin olisivat tuomitut lihassa niinkuin ihmiset, mutta että heillä hengessä olisi elämä, niinkuin Jumala elää.
Ilm. 20:13 Ja meri antoi ne kuolleet, jotka siinä olivat, ja Kuolema ja Tuonela antoivat ne kuolleet, jotka niissä olivat, ja heidät tuomittiin, kukin tekojensa mukaan.
Lopussa KAIKKI ihmiset tulevat tuomiolle, siis ihan KAIKKI !
Ja siksi on siis kuolleillekin julistettu ilosanoma ja siksi ei ole merkitystä sillä, että Jeesus ilmoitettiin Jumalan suunnitelman mukaan vasta maailman aikojen lopulla !
Mutta kysehän nyt ei taaskaan ole siitä, että te haluaisitte löytää Totuuden, vaan te haluatte väännellä vain Raamatun sanoja ja kiusata vielä näitä asioita oppimattomia uskovia !