En paasaa enkä osoita sormella vaan kysyn. Lainkohta on tässä alla, lyhyt ja ehkä yllättävä:
"Suomen perustuslaki, 2 luku, Perusoikeudet, 12 §, Sananvapaus ja julkisuus: Jokaisella on sananvapaus. Sananvapauteen sisältyy oikeus ilmaista, julkistaa ja vastaanottaa tietoja, mielipiteitä ja muita viestejä kenenkään ennakolta estämättä. Tarkempia säännöksiä sananvapauden käyttämisestä annetaan lailla. Lailla voidaan säätää kuvaohjelmia koskevia lasten suojelemiseksi välttämättömiä rajoituksia. Viranomaisen hallussa olevat asiakirjat ja muut tallenteet ovat julkisia, jollei niiden julkisuutta ole välttämättömien syiden vuoksi lailla erikseen rajoitettu. Jokaisella on oikeus saada tieto julkisesta asiakirjasta ja tallenteesta."
Yllättävän moni kuvittele että sananvapaus tarkoittaa sitä että ilman seuraamuksia voi sanoa/kirjoittaa melkeinpä mitä vain. Niin ei ole, jotkin huolella harkitut ja omasta mielestä perustellut mielipiteetkin ovat sellaisia ettei niitä voi seuiraamuksitta tuoda julki.
Sananvapaus kiteytyy kohtiin "on oikeus ... kenenkään ennakolta estämättä" sekä "Tarkempia säännöksiä sananvapauden käyttämisestä annetaan lailla" (säännöksiä tarkoittaa selkokielellä rajoituksia, yksi merkittävä niistä taitaa olla rikoslain "Kiihottaminen kansanryhmää vastaan").
"Suomen perustuslaki, 2 luku, Perusoikeudet, 12 §, Sananvapaus ja julkisuus: Jokaisella on sananvapaus. Sananvapauteen sisältyy oikeus ilmaista, julkistaa ja vastaanottaa tietoja, mielipiteitä ja muita viestejä kenenkään ennakolta estämättä. Tarkempia säännöksiä sananvapauden käyttämisestä annetaan lailla. Lailla voidaan säätää kuvaohjelmia koskevia lasten suojelemiseksi välttämättömiä rajoituksia. Viranomaisen hallussa olevat asiakirjat ja muut tallenteet ovat julkisia, jollei niiden julkisuutta ole välttämättömien syiden vuoksi lailla erikseen rajoitettu. Jokaisella on oikeus saada tieto julkisesta asiakirjasta ja tallenteesta."
Yllättävän moni kuvittele että sananvapaus tarkoittaa sitä että ilman seuraamuksia voi sanoa/kirjoittaa melkeinpä mitä vain. Niin ei ole, jotkin huolella harkitut ja omasta mielestä perustellut mielipiteetkin ovat sellaisia ettei niitä voi seuiraamuksitta tuoda julki.
Sananvapaus kiteytyy kohtiin "on oikeus ... kenenkään ennakolta estämättä" sekä "Tarkempia säännöksiä sananvapauden käyttämisestä annetaan lailla" (säännöksiä tarkoittaa selkokielellä rajoituksia, yksi merkittävä niistä taitaa olla rikoslain "Kiihottaminen kansanryhmää vastaan").
Vastaukset 52
Vanhimmat
No sittenhän lähes kaikki "hyysärisuvakit" ovat rikkoneet lakia!!! Nimittävät kokoajan ja väliajatkin REALISTEJAKIN RASISTEIKSI! Tiedoksi: Realisti EI OLE "fasisti eikä natsi",vaan henkilö,joka ymmärtää,että "Keisarin uudet vaatteet" ON SATU ja jos se tuodaan TOTENA yhteiskuntaan - KATASTROFI ON VALMIS!
Liian monet ovat uskoneet, että heidän mielipiteensä on oikea ja muut vääriä. He ovat oppineet sen niin hyvin, että haluavat vaientaa kaikki eri mieltä olevat. Se on heidän käsityksensä sananvapaudesta. He eivät ole ymmärtäneet, että sananvapaus tarkoittaa vain ennakkosensuurin kieltoa ja että sanomisistaan voi joutua vastuuseen jälkikäteen.
Minua on yritetty vaientaa jo kauan. Oma lukunsa ovat ne kynäilijät, jotka Jallun ja Kallen lopettamisen jälkeen eivät löydä hengentuotoksilleen yleisönosastoa. Niinpä nämä onnettomat lähettelevät fantasioitaan kaikkiin mahdollisiin paikkoihin.
Kyllä tiedän ( että mitä on sananvapaus, jos sitä asiaa kysyt), ja siksi minua kiinnostaakin valtiovallan asenne ongelman, että miten puututaan toisten viattomien koneilta viestejään netissä postaavien rikollisten toimintaan tai vaikkapa rasistien toimintaan, jotka esiintyvät jopa Facebookissa jne. oikeita ihmisiä keskustelemassa sisältävissä netin paikoissa ihmisten nimissä, jotka eivät kirjoita rasistisia tai välttämättä edes ole jäseninä koko Facebookissa. Syytettäisiinkö siis vaikkapa minua rasistiksi, jos kuka tahansa hullu saisi päähänsä kiusanteon vuoksi mennä vaikkapa Facebookiin mun naamakuvan ja nimeni kanssa siten, että sellainen käytös olisi omiaan aiheuttamaan minua kohtaan omissa sosiaalisissa piireissäni aiheetonta halveksuntaa? Joutuisinko ottamaan kenties ihan kantaakin sellaiseen syystä, että olen nimettömästi kirjoittanut tänne Suomi24- erinäisille joillekin palstoille ajanvietteeksi kokonaisuudessaan tuntemattomien keskustelupalstaviesteihin kommentteja? Entä missä määrin sananvapaus kattaa aiheettomasti tuntemattomista kansalaisista kuvia tai tietoja netissä levittävien epäeettisten hörhöjen rikollisen toiminnan? Jos vaikkapa minut kuvattaisiin rauhassa polttelemassa tupakkaa kotitaloni pihalla tai juttelemassa tuntemattomalle, pitääkö minun pelätä sitä, että sellainen asia olisi laillista kuvata nettiin tuntemattomien toimesta, onko sellainen "sananvapautta" joidenkin mielestä? Tosin pitää muistaa, että sananvapautta rajoittamaan pyrkivät rikolliset eivät toimi yksioikoisesti muutoin kuin eettisesti: he huijaavat nimillä ja kuvilla, mutta kohteina lienee useimmiten jotenkin vaikutusvaltaiset ihmiset. Nykyajan tärkein taito olisi kriittinen medialukutaito, ja heipä hei mitä se on niilllä, jotka nuoret jotkut ei koskaan ole edes lukeneet kirjoja, lisää vai tekniikkaa ja koodaamista vai ja ei mitään tarvetta vai sosiaalisten taitojen opetukselle, kysyisin asioista päättäviltä...
Ystävä,
Tutustu huolella seuraavaan linkkiin:
Yle.fi/uutiset/jari_tervo_valkoinen_roskavaki/8336058
Kuuluuko sananvapauteen oikeus valehdella kansalle kuten valtamedia tekee?
Mistä lähtien MV-paska on valtamediaa ollut?
Siitä lähtien kun valtamedia jäi MV-lehden jalkoihin ja alkoi kyynelehtiä vuolaasti, ja mustamaalaamaan MV .... Sitähän ei tarvisi tehdä jos MV-stä ei olisi tullut valtamediaa. Itte ne mokas ja jopa auttoi MV-stä jättiläisen, valtamediaakin isomman. Tai oikeestaan hyvä mokahan se oli meille.
Mitä, mv-paskako jättiläinen? Heh, edes yläkoululaisista sitä ei pidä luotettavana kuin yksi prosentti. Täysi-ikäisistä tuskin niinkään moni.
Eihän YLE ja HS ym ole koskaan vastaavaa hyökkäystä tehnyt AkuAnkkaa vastaan, vaikka siitäkin miljoonat lapset ja koululaiset oppii enemmän kuin YLEltä tai HS ym vanhoilta medioilta yhteensä.
Mutta MV-huolestutti. Miksi ne hermostui kun ei sitä kukaan usko?
Olis ihan turha hermostua asiasta joka ei ole yhtään mitään.
Ehkä koko MV-lehteäkään ei ole olemassaa, se on vain satua.
Jatkakaa valheellista elämää ja antakaa meidän lukea MV-lehdet ja AkuAnkat.
Jäähän teille vielä HS ja Yle ym.
Aku Ankassa ja MV-lehdessä on tosiaan jotain samaa. MV-lehdessä tosin on enemmän kuvia ja vähemmän todellisia henkilöitä ja tapahtumia.
Ai ? AkuAnkassahan tekstiä on n 1% ja se on puhekuplissa ja 99% kuvaahan se on. Ja ne kuvathan Akussa just se paras puoli on. Luoja, mitäköhän sä ajat takaa? Aku on ihan päivän polttavissa kysymyksissä ajan tasalla, ainkain oli 80 luvulla kun sitä selasin kun lapsille sen tilasin. Lapset oppii Akusta paljon ja aikuiset oppii MV sen mitä muut lehdet salaa. Jokainen järki-ihminen lukee mielellään sen mitä muut salaa. MV on todella arvokas. Ihmiset näkee paljon asioita ympärillään, eikä YLE julkaise enää mitään mikä ei ole islam-myönteistä. MV ei todellakaan vie eikä toista YLEn eikä HS aiheita.
Kun MV lehdestä on tullut suositumpi kuin YLE ja HS yhteensä .... niin mitä se on sulta pois? Senkus luet mitä haluat. Tilaa Regina, siinäkin on tosi kertomuksia joita YLE eikä HS julkaise. Ei kuitenkaan kukaan ole hyökännyt Reginaa vastaan.
Sontaa semmonen MV-lehden vastakampanja, mutta hyvää mainosta MV-lehdelle.
Ei sananvapaus ole vain se mitä Yle ja HS sanoo vaan sananvapautta on se että sanotaan se, mitä YLE ja HS ei sano.
Sananvapauteen kuuluu myös vastuu, ja sitä MV-paskalla ja muulla epämedialla ei ole.
Vesa Keskinenkin lukee Aku Ankkaa ja Vesa Keskisellä on tummaihoisia tyttöystäviä. Vesa Keskinen on self-made miljonääri, toisin kuin Iljushka ja muut mv-lukioissa käyneet "yrittäjät", joilla ei ole muuta kuin pussit silmien alla :D
Olet siis lukenut Akua viimeksi 80-luvulla :D oletkohan ihan ajan tasalla...?
Pillahdat siitä, jos joku suvakki ei halua lukea tai klikata ja tukea kiihkorasistista mv-lehteä vaan kokee Aku Ankan paremmaksi. Mistä sinä siis tiedät, mitä 35 vuotta myöhemmin Aku Ankassa lukee :D ehkä siellä on sankarillinen naisreportteri Jessica Ankka taistelemassa Karhukoplan vääriä tietoja levittävää trolliarmeijaa vastaan?
Sen toki ymmärtää, että tykkäät sarjakuvista, joissa on paljon kuvia ja vähän tekstiä, koska ne eivät ole sinulle liian vaativia :D
onko sulla jotain sitä vastaan että Ilja tekee omaa rahaa omalla idealla väsätä mainosrahoitteinen alusta joka tarjoaa mielipiteen muille kuin hallituksen ankka-armeijalle. MTVkin on mainosrahoitteinen, eli me kaikki maksamme mtv kaiken toiminnan ostamillamme tuotteilla riippumatta luetaanko katotaanko sitä.
En mä pillahtanut siitä ettei joku halua lukea, on ihan eri asia ettei lue kuin alkaa massivisen lokakampanjan jonkin elinkeinoa vastaan. Jo siitäkin Ilja voisi vetää oikeuteen sen kommunistisen opiskelijapoppoon - millä oikeudella ne häiritsee laillista ammatinharjoittajaa? Miksi Illja ei saisi yrittää?
Mikä ihmeen viha teillä hurreilla on suomalaisia vastaan että kaikki yritykset elättää itsensä ja perheensä. Tulenko mä mustmaalaa sua sun töihin haukkumaan ja valehtelemaan susta että ole pedofiili, antakaa sille potkut.
Tommosii te hurrit olette aina olleet te aina tuhoatte kaikki suomalaisten yrityksetkin yrittää jotain.
Hurrit on maailman vihamielisin kiihkorasistisin ja saastaisin keinotekoinen vieraanvallan kansa toisessa maassaa tarkoituksenaan vain tappaa ja tuhota Suomi ja suomalaiset ja suomalaisuus.
MV ei ole kiihorasistinen eikä edes rasisitinen. Rasisteille, varsinkin sulle ja poliisille ja Stubbille kaikki mikä puolustaa valkoisia suomalaisia on väärin ja rasismia. Sen mä vielä ymmärrän että muslimi, musta ja hurri haluaa tappaa valkoisen suomalaisen mutta en sitä että valkoinen suomalainen haluaa syrjiä ja tappaa valkoiset suomalaiset Suomesta. Se että sä olet rasisti omaa kansaa vastaan ei tee susta yhtään pienenpää rasistia kuin mustasta muslimista tai hurrista - vai ajattelitko että sä mustan rakastaja olet jotenkin oikeutettu olemaan rasisti valkoiselle, koska olet valkoinen vai? Mä en ole ikinä tajunnut sun oikeustajuasi.
pelle! Olet pelle. älytön pelle. Sä et ole yhtään tasalla mitä kirjoitin - ollut ikinä. taas niin kännissä ettei rivit pysy silmissä eikä ajatus suussa.
En jaksanut laskea kuinka moneksi eri henkilöryhmän edustajaksi sait minut tuossa listattua, mutta sulla on antipatioita aika moneen suuntaan.
Ei minulla ole Iljushkan liikeideaa vastaan mitään. Kuulutan vain vastuuta asioista, jotka hänelle tuovat rahaa.
OIKEA sananvapaus tarkoittaa sitä, että mv-serveri on Suomessa, Iljushka ja "toimittajat" ottavat vastuun kansankiihottamisesta, vihapuheesta ja kaikesta muusta paskasta, joka kohdentuu taviskansalaisiin sen takia, kun luodaan vartavasten rasismiin perustuva keskustelualusta, joka tuo yhteen harhaisia ja vihaisia kirjoittajia, avohoitopotilaita, holisteja ja nistejä, taparikollisia, kaappi-breivikkejä ja työttömiä ja ennenkaikkea trolleja kasapäin kinastelemaan asioista, jotka kuuluvat poliisille, eikä vihaiselle lynkkausjengille.
Tule juttelemaan tänne sitten kun et ole kännissä. Vaikka epäilen, ettei sun toivoton tempoilu muuksi muutu, niin paljon ja niin monelle olet katkera.
Luoja partakoon. Siis sä puhut kokoajan kaikessa asian vierestä.
Ja sä haukut Iljaa
1. mv-lukioissa käyneet "yrittäjät",
2. joilla ei ole muuta kuin pussit silmien alla :D
Sitten sulla on varaa trollata, vai.
Listasin sut täysin oikein, mutten minäkään jaksanut kaikkia kirjoittaa, kuten itse jaksoit luetella melkein kaikki reppanat joita sinusta on äärikivaa kiusata, haukkua, härnätä ja trollata.
3. Kuvitteletko sä olevasi joku vastuun kuuluttaja tässä maassa?
Tuskin! Ilja yrittäjänä varmaan hoitaa vastuunsa viranomaisten kanssa kun siihen on aihetta. Jollet sä ole se viranomainen, enkä usko että olet muuta halpa kopio trollista, niin turhaa tollanen trollaaminen. Eikä sull avarmaan ole oikeasti tarvetta sanoa asioista mielipidettäsi kunhan härnäät ihmisiä.
Must´hallitus päättäjät eliitti voisi ottaa vastuun, mutta niitä vastaan sulla ei ole mitään koska ne käyttää kansan verorahoja kaikkiin, paitsi niiden rahojen tekijöihin.
Jokainen yrittäjä kusettaa niin paljon kuin laki antaa periksi, niin teet sinäkin kokoajan ja kaikessa. Ihan turha sunkaan on nostaa ketää tikun nokkaan, ja leikkiä olevasi jotenkin tärkeämpi kuin me muut. Sun mielipitees on varmaan ilmaistu, muttei se riitä sulle sun on pakko häiritä toisne yritystä, muillakin tavoilla, tekemällä turhia rikosilmoituksi aja häiritä rahaliikennettä, ja kaikkee. Must´se taa on hemmetin lapsellista. Ja se tapa on hurrien tapa.
Eniten tuota kirjoittamaasi psykoo tässä maassa on mamut matut poliitikot ja sunlaiset päättömät natsit.
Suomalaiset on vain "hiukan" ihmeissään tällaistako tämä auttaminen nykyäään on, että oma maa tuhotaan. Suomeen tuhoon on nyt syypäitä kyllä oikeastaan kaikki, toiset vaan enemmän kuin toiset.
Mutta musta on raukkamaisinta estää muita kirjoittamasta omia mielipiteitä. Kansalla ei ole ikinä ollut edes teoriasssa mahdollisuus vaikuttaa mihinkään, nyt kun on, niin natsit pitää huolen että vain teidän umpisairaat 30 luvullta peräisin olevat propagandistiset mielipiteet saa olla olemassa. Sun tarkoitus ei edes ole keskustella vaan psykoilla huumeissas.
Katkeruuten on aina syy, ja sun kohdalla iso syy.,
Ja muuten yks mikä on isompi vääryys on tuo tälläkin palstalla näkyvä joku mainos jossa mainostetaan ehkä jotain ihme voidetta , oletan. Siinä näytetään miten vanha ryppynen näyttää -20 vuotta nuoremmalta. Jos haluat huutaa firmojen vastuuta niin eikö kannata huutaa kaikkien - tämänkin firman - yrittäjien vastuuta, suurinosa firmoista valehtelee ja huijaa miten tämä nuorentaa vaikkei mikään voide mikään temppu poista noita posken lässähdyksiä, mikä johtuu vain ko kasvolihaksen surkastumisesta n oliko se 25v vai 35v minkä jälkeen nainen näyttää vanhemmalta. Sitä ei pysty kuin leikauksella suoristamaan, silti myy puhdasta valetta ja kallista rasvaa. Vastuuta ... hahh aikooko sellainen firma ottaa avstuuta joka jo alun alkaenkin valheella myy.
Ilja ei myy valheella vaan ilja perusti oman kilpaileva yrityksen mm tälle foorumille joka ei antanut muiden kirjoittaa juurikaan mitään kun sinä käskit poistattaa monen tunnin työn vain yhden kirjoitusvirheen takia. Toki se harmittaa kun ei enää pääse poistamaan ja nauttimaan sadismistaan. Eikä tämäkään firma ota vastuuta kirjoittajien kirjoituksiista, vaan jokainen vastaa omastaan. Joku sen alustan tarjoaa ja saa siitä mainostuloja ja joutuu palkkaaman palstalle vahdin. Aika hyvin jos Ilja elätttää itsensä & perheensä MV-lehdellä. Mikä pakkko sitä on haukkua ja lo´ata? Haluisitko Iljan elättävän itsensä rikolisuudella ?
En käytä huumeita tai alkoholia tai lääkkeitä. Toisin kuin sinä ilmoitat klo 4.20.
Siksi en kumma kyllä näe niin paljoa näitä minua uhkaavia tahoja. Mutta puhu vaan itsestäsi lisää ja pura mieltäsi, vaikka emme kaikista asioista näe samoin, se on parasta terapiaa sinulle.
En minä halua rajoittaa keskustelua tai mielipiteitä. Jos ei sulla ole mustaapekkaa pelatessakaan kädessä kuin natsikortteja, niin minkäs minä sille voin, ettei sulla muita ole, vaikka kenties voittaisit edes yhdella mustallapekalla, koska et voi sietää mustaapekkaa. Rajoite on täysin sinun omasi.
Suomi jos tuhotaan jollain, niin se tuhotaan sotkemalla ihmisten oma ajattelu ja oikeudentunto. Jos luet pelkkää rasistista ubermagneettimvhomma-propagandaa päivät pitkät, niin totta kai sinusta tulee ajan myötä rasisti. Aina on jollain toisella asiat paremmin ja sinä saat kärsiä siitä ja löydät syntipukin. Sillä SINUN ajattelusi sumentamisella nämä valhe-ehtomediat myyvät ideologiansa sinulle.
Suomessa on paljon mätää ja mälsää, sen lauloi Simokin aikoinaan, samoin Irwin teki bisnestä haukkumalla valtiovaltaa tai lakupellejä. Eihän täällä koskaan asiat ole hyvin olleet - mutta silti meillä on tilanne, jossa Venäjä, USA ja EU seuraavat hyvinkin tarkkaan, miten SUOMALAINEN hoitaa tilanteet.
Tilanne, missä koekansalaisten hyvinvointivaltion arvot testataan ja sotaakäyvistä valtioista osataan ohjautua nimenomaan tänne lintukotoon hyvän elämän toivossa. Maa, jossa venäläisvastaisetkin trollit uskaltavat kommentoida, koska täällä on sananvapaus, toisin kuin rajan takana.
Suomalaisuus on siis jotain kadehdittavaa ja tavoittelemisen arvoista ihonväristä tai uskonnollisesta taustasta huolimatta ympäri maailman. Ei nyt sitten itse sössitä tätä. Suvaitaan tietyin rajoin ja ollaan tiukkoja myös niille omille, jotka yrittävät rikkoa yhteiskuntajärjestystä tai vetää yhteiskunnan varoja omiin taskuihinsa.
Motiivina ja turhautumisen syynä kun monella on ainoastaan se, etteivät koskaan ole päässeet yhteiskuntaan mukaan. Ymmärrän tätä oikein hyvin, pitkiä aikoja työttömänä tai hanttihommissa olleena, mutta turhautumista ei pidä purkaa väkivallan tai radikalisoitumisen kautta.
Mv-lehti ei ole ratkaisu, koska Iljushka ei osaa olla toimituksellisesti neutraali. Ideana vaihtoehtolehti on kenties oikea, mutta vetäjä on tässä tapauksessa ehdottomasti väärä.
En ole käskenyt ketään poistamaan mitään tältä palstalta kirjoitusvirheen takia. En ole palstan ylläpitoa enkä palkollisia. Älä kiukuttele minulle asioista, joista en ole vastuussa.
Ehdottomasti olen sananvapauden kannalla, mutta henkilökohtaista vihapuhetta varten ulkomaiselle serverille perustettu "lehti" ei ole vaan korrektia käytöstä. Jos Iljushkalla olisi selkärankaa, niin ottaisi puheistaan myös vastuuta, putsaisi sivustonsa vihapaskasta ja keskittyisi siihen "totuuteensa." Jos lehti ei sitten menisi niin kaupaksi, niin olisi edes puhdas omatunto, että voi nukkua yönsä rauhassa. Mutta kun vain clickbait-raha ratkaisee, niin...
AdAwarea käytän tämänkin sivuston kohdalla, joten en tuo mainostuloja tänne sen paremmin kuin Mv:llekään, joten kasvovoiteista ei ole edes mitään havaintoa, että moinen mainos edes täällä onkaan.
Tämä kone poistelee sanoja välistä. Välillä sen huomaan yleensä en, se lause oli osoitettu sulle, mutta ei se mitään, täällä ei kukaan edes yritä ymmärtää mitään.
Ton keskiosan talletan jollekin aivosolun ytimeen. Ei se ihan väärin ole mutta et ymmärrä miten niiden rasismi vaikuttaa kohteeseen kun et itse ole kohde. Vaikka mäkin puhun kohteista jotka on kuolleet jo yli sata vuotta sitten ... kuitenkin kykenen empatiaan, koska kohde on mun lajia ja puhun siitä rasismipalstalla, koska asiat on tänään yhtä rasistisia. Suomalaiset on omassa maassaan 2-lk-roskaväkeä, ja siihen on vain yksi syy :RASISMI, jota sitä nyt haluat silittää, syyttämällä mua katkeraksi, kun tuon asian esille.
Oliko Nelson Mandela "vaan" katkera?
Samalla tyylillä ne olisi voinut alkoittaa kampanjan :"Te mustat olette van katkeria ja kateellisia, yritäkää enemmän." Tällä nykyisellä käytöksellään mustat saa aikaan rasismia siten että valkoiset alkaa oman ryhmänsä puolustamisen, alkaa tulla tunne että rasismia olisi pitänyt olla enemmän jotta tältä meidän kokemalta tuholta olisi voitu välttyä. Mutta järjettömät ei voi tehdä kuin järjettömiä tekoja.
En ymmärrä miksi suomalainen haluaa vähätellä ja syyllistää rasismista (swenko) suomalaista(fenno) ? Samalla lailla raiskattua syytetään raiskauksesta. Ymmrrtäkö sä että sä tuet rasisteja, kun ne syrjii sun mielestä oikeata väkeä, haluat olla sokea ja ymmärtämättä miten rasisteja rasistit ovat kun kohde on susta oikea. Sun logiikkahan (2013) on että rasistia saa syrjiä. Sun logiikkasi on rasistista! Etkä sä halua sitä ymmärtää, koska sulla on sun mielestä oikeus syrjiä sitä joka sun mielestä on rasisti.
#Suomalaisuus on siis jotain kadehdittavaa ja tavoittelemisen arvoista ihonväristä tai uskonnollisesta taustasta huolimatta ympäri maailman.#
- Tuossa et voisi olla enempää väärässä. Vain umpisokea ei näe että kaikki perustuu vain hyväksikäyttämiseen, eli ryöstämiseen. Jos asia olisi noin Suomen vienti vetäisi ja talous kukostaisi. Kukaan ei kadehdi Suomea, ei enää edes kovin moni suomalainen. Itse arvostan enää luontoa, ihmiset ja hallinto on pettänyt.
#tiukkoja myös niille omille#
Eikö ole oltu? Suvakeilla on pakkotarve siirtää ongelmat suomalaisiin jotta mamut saa rauhassa tehdä rikoksia, sillekin käytökselle voisi olla nimi ettei tarvis selittää niin paljon, mut en tiedä, mutta suvakkiulu on aika osuva.
Omia tässä haluttaisiinkin paimentaa, mutta kai ymmärrät priorisoinnin merkitysken, jos talo palaa ei kukaan ala pesemään ikkunoita. Ongelmat priorisoidaan ja musta isompi ongelma on mamujen rikollisuus, se kuitenkin on tehnyt Suomen kaduista kävelykelvottomia, suomalaisten 1000 vuotinen rikollisuus ei ole vastaavan kyennyt. Mä en esim itse ole ikinä ehtinyt suvakkien ongelman kirjoittamiseen, koska en pidä sitä tärkeänä. On jotenkin koomista katsoa miten suvakit samassa lauseessa väittää että suvakit on sivistyneempiä ja silti ne mokaa kaiken. Ehkä niillä on vaan varaa koska hallituksen puolella voi olla väärässäkin ja on oikeassa.
#turhautumista ei pidä purkaa väkivallan tai radikalisoitumisen kautta. #
Sanopa se hallituksille ja kansanedustajille. Holkerin(kok) poliitikka tappoi ehkä eniten suomalaisia ikinä. (mutu)
#Mv-lehti ei ole ratkaisu, koska Iljushka ei osaa olla toimituksellisesti neutraali. Ideana vaihtoehtolehti on kenties oikea, mutta vetäjä on tässä tapauksessa ehdottomasti väärä.#
Parempi mv-sivulla raivoomassa ja kiroilemassa kuin kaduilla hakkaamassa ryöstämässä mummoja ja raiskaamassa lapsia.
En nyt tunne koko Iljushkaa, eikä sullakaan ole lähdettä mihin viittaat. Mutta sähän voit vihapuhua ilman lähteitä, koska sun vihasi kohde on sulle oikea, kuten Hitlerille oli juutalaiset. Kas kun itse saa määritellä mikä on rikos ja miten siitä saa tuomita, niin ei silloin tarvitse lähteillä vaivata itseään.
Se oli joskus 2013.
99% ilmiantamistasi ajatuksista oli täysin puhdasta asiaa. Nyt niitä kiljuu Rajat Kiinni - ryhmän jengi pitkin poikin Suomen katuja. Jos ne mun ajatukset olisi rasistisia niin miksei poliisi syytä niitä rasismista kaduilla. Nyt ne mun ajatukset tajutaan ison lätäkön tuolla puolenkin. Ja susta ne oli rasistisia. Sä poistatit ne jotta Rajat Kii vetäjät voi käyttää niitä omiin huutoihinsa. Mutta miksi mun ajatukset piti poistaa ja miksi piti syrjiä fb? Sä olet joko väärässä tai halusit omia ne itsellesi niin ettei kukaan näe niiden olevan toisen ajatuksia. Mun haukkuminen oli sairasta.
#ulkomaiselle serverille perustettu "lehti" ei ole vaan korrektia käytöstä#
Suurinosa maailman lehdistä on ulkomaiselle serverille perustettu, pitäiskö ne kaikki kieltää / boikotoida / estää mainostamasta? Mitä sä vedät?
#putsaisi sivustonsa vihapaskasta#
Pitäiskö Suomen eduskunnan ja hallituksen erityiseti RKP putsata vihapaskasta jota ne harjoittaa suomalaisia vastaan ihan sujuvasti? Itse näen MV just vastauksena Suomen eliitin harjoittamaan vihaan suomalaisia vastaan! 10 pistettä, Ilajalle vaikka se mua vihaakin. Musta on hienoa että joku oikeasti konkreettisesti auttaa suomalaisia ja ihan hyvä että teki asiasta bisneksen, jotta voi sitä tehdä. Ei tollaset Odinit ole kuin hetken hurma. Ei tota ilmatteeksi kukaan tee kauan.
#kasvovoiteista #
Kai nyt kuitenkin tiedät että kaikenlaisia kasvovoiteita myydään väittämällä että ne tekee nuoremmaksi Mikä on 100% valetta! Naiselta on leikattu vanhennuuden merkit.
Mitään sellaista Ilja ei ole väittänyt eikä valehdellut.
Toki aloittaessa lehteä on aina alussa hankalaa ja on muillekin tullut ongelmia ja sakkoja, mutta Iljan fiilinki on oikein hyvä. Muahan se lehti ei kelpuuta sivuilleen koska kritisoin natseja ja joku natsi niiden lehdessä on laittanut jonkun ohjelman mun koneeseen kiusatakseen mut pois. Mutta kannatan siltikin sitä Suomen yhteikuntarauhan turvaajana. Ilman S24 ja MV lehteä Suomessa olisi jo sisällissota. Ihmeen kauan ihmiset yritti puhua järkeä. Ja vaikka sinäkin teit kaikkesi sen järjen torppaamisessa, niin suomalaiset on sisukasta väkeä. Ten+points. Siltikin kaikki on nyt menetetty.
Siis täällä on erilaiset mainokset eri ihmisille - onkohan se rasismia?
RT:n lisäksi Venäjällä on runsaasti pienempiä mediakanavia hallussaan. Kun RT pitää yllä uskottavuuttaan tekemällä propagandan lisäksi myös oikeita uutisia ja dokumentteja, pienempien toimijoiden joukossa on runsaasti niitä, jotka eivät tee niitä laisinkaan. Näitä toimijoita on nykyään myös Suomessa ja ne kutsuvat itseään “vaihtoehtoiseksi mediaksi” ja houkuttelevat ihmisiä uskomaan siihen, että tässä on media joka kertoo sen totuuden, mistä “valtamedia” vaikenee. Mukana on usein valeuutisia, jotka ovat henkilövetoista mustamaalaamista ja jotka kohdistetaan Venäjästä tai maahanmuuttajista kirjoittaviin toimittajiin. Tavalliset kansalaiset jakavat sosiaalisessa mediassa suuria määriä näiden sivustojen uutisia– perehtymättä siihen onko uutinen totta vai ei – koska feikkiuutiset ovat raflaavia, tarkoitushakuisia ja tunteita herättäviä. Näin tavallisista kansalaisista tulee “hyödyllisiä idiootteja”, joka on tuttu termi kylmän sodan maailmasta ja tuttu termi, kun puhutaan itänaapurimme harjoittamasta psykologisesta vaikuttamisesta.
Yksi näistä valemedioista, MV-lehti, (WTF-magazine) aloitti huumorisivustona, josta kasvoi yksi Suomen suosituimmista ja niiden vuosien aikana lehti ehti kerätä suuren lukijakunnan. Kyseisen median nyt Espanjassa asuva omistaja, Ilja Janitskin, näyttää uskovan itse, että koska muu media on “juutalaisten hallinnassa”, hänen tehtävänsä on edustaa totuutta. Kokonaisuus, jossa kansallissosialismi, antisemitismi, pakolaisvastaisuus, rasismi ja seksismi rehottavat sen lisäksi, että Venäjä-“uutisissaan” valemedia noudattaa Kremlin linjaa, voi vaikuttaa hämmentävältä, mutta Venäjä on jo vuosia tukenut niin taloudellisesti kuin henkisesti kaikenlaista ääriaineistoa myös maansa ulkopuolella, joten asia ei sinänsä ole ihme. Esimerkiksi äärioikeistolainen pohjoismainen Vastarintaliike suhtautuu lämmöllä Putinin Venäjään – Venäjä näyttäytyy natsijärjestölle ihannevaltiona, joka puolustaa perinteisiä arvoja ja toimii rappeutuneen EU:n vastapainona. Emil Hagberg, joka on Ruotsin Vastarintaliikkeen johtajaneuvoston jäsen, sanoi liikkeen nettiradiolähetyksessä, että näkisi mieluummin Ruotsin venäläisten valtaamana kuin nykyjohdon alaisuudessa. Liikkeen mukaan todellinen uhka tulee lännestä ja etelästä. Näin siis myös erilaisten natsijärjestöjen kanavat toimivat Venäjän viestien vahvistajina ja kaikupohjana.
Ensin AP selittää että: "En paasaa enkä osoita sormella vaan kysyn." ja sitten AP paasaa seuraavasti: "Yllättävän moni kuvittele että sananvapaus tarkoittaa sitä että ilman seuraamuksia voi sanoa/kirjoittaa melkeinpä mitä vain.". Ei omalaatuista, vaan kuvaavaa käyttäytymistä. Toki nuo lainkohdat ovat vähintäänkin epäselkeitä ja voivat helposti johdatella esittämään päättömiä kysymyksiä.
Jokainen ihminen on vähintään yhden ryhmän jäsen ja samoin ainakin yhden kansanryhmän jäsen (miten tahansa ko lainkohtien "ryhmä" ja "kansanryhmä" määritelläänkin). Joten aivan kaikki kritiikki, aivan kaikkia yhdistyksiä, järjestöjä, kultteja yms kohtaan olisi lailla rangaistavaa mikäli lukee lakia kuin piru raamattua. Mutta laissa rangaistavaa on se että uhkaa, panettelee tai solvaa jotakin _ihmis_ryhmää. Se että kritisoi,uhkaa tms jotakin yhdistystä, järjestöä, kulttia yms on eri asia. Siis, on aivan eri asia jos henkilö kritisoi tai uhkaa vaikkapa Hinduismia (uskonkatsomus) tai jos henkilö kritisoi tai uhkaa hidhua (ihmistä).
Erittäin merkittävä esimerkki AP:n mainitsemasta kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on kirja nimeltä Kuraani (Quran). Se on asetettu yleisön saataville useiden eri tahojen kautta niin internetissä kuin painettuina versioinakin. Tämä julkaisu sisältää kohtia jotka mielestäni täyttävät helposti jopa Suomen Rikoslain kohdan:
"11 luku, 10 a § Törkeä kiihottaminen kansanryhmää vastaan: Jos kiihottamisessa kansanryhmää vastaan kehotetaan tai houkutellaan
1) joukkotuhontaan tai sen valmisteluun, rikokseen ihmisyyttä vastaan, törkeään rikokseen ihmisyyttä vastaan, sotarikokseen, törkeään sotarikokseen, murhaan tai terroristisessa tarkoituksessa tehtyyn tappoon tai
2) muuhun kuin 1 kohdassa tarkoitettuun vakavaan väkivaltaan siten, että teolla selvästi vaarannetaan yleistä järjestystä ja turvallisuutta
ja kiihottaminen kansanryhmää vastaan on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava törkeästä kiihottamisesta kansanryhmää vastaan vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään neljäksi vuodeksi."
Näitä kohtia Kuraanissa ovat muiden kuin ei-muslimien alistamiseen, vihaamiseen ja/tai joukkotuhontaan käskeminen / kehottaminen / opettaminen. Mielestäni on erikoista että tätä julkaisua levittäviä tahoja ei ole asetettu syytteeseen ja lainmukaisesti rangaistu.
Sähän voit vetää kuraanin levittäjät oikeuteen vihan lietsonnasta eriuskoisia vastaan. Varaa hyvä lakimies, meinaan sen sä häviät, vaikka periaatteessa olet täysin oikeassa, mutta tiedäthän että hallitus on aina oikeassa, vaikka olisi väärässä. Hallitus voi vihapuhua eikä se ole vihapuhetta, hallitus voi tappaa eikä se ole tappamista, hallitus voi syrjiä rasistisesti valkoisia, eikä se ole rasismia, koska hallitus, se vaan voi.
? Olisiko oikea termi Diktatuuri ?
Monissa diktatuurissa maissa yksi on diktaattori ja murhaa kenet haluaa, jonkin hyvän syyn takia, mm Hitler
Se että sen saman tekee Suomessa 12 henkinen hallitus - onko se jotenkin ei-Diktatuuria.
Näillä mennään ja ainahan voi muuttaa Pohjois-Koreaan jos haluaa helpompaa elämää.
Kuraani saa levittää vihapuhetta ja kiihottaa tappamiseen, mutta sen sanominen on joku rikos, rikos ei ole uskonnollinen lupa raiskaa ryöstää ym ym ...
Miten mahdollista olisi perustaa uskonto joka käskee samat kuin koraani, mutta islaminuskoisia vastaa? Malsi vois olla hyvä nimi jumalalle.
Sananvapaus ja demokratia mielletään näillä palstoilla vapaalipuksi erilaisille uhkauksille ja törkeyksille. Sitten pillitetään täysin lohduttomasti, jos joku on kieltämässä ja syytetään sensuurista. Huomaa vapaan kasvatuksen hedelmät, pullamössöt kuvittelee, että he saavat tehdä ihan mitä ikinä huvittaa.
heikkolahjainen ja väkivaltainen muslimisika kiihottuu jo pelkästään ohrapuurosta(!)OK Napapaitatytöistä puhumattakaan.
Voi j-lauta entäs ne muslimit ja niiden hyysääjät ?
Ei ne edes kuvittele, vaan
raiskaa
ryöstää
hyväksikäyttää
valehtelee
UHKAILEE
.
.
.
jne
.
.
ihan just nii paljon kuin huvittaa ja muut muslimit tukee, kuten Suomen tappajahallistus ja polisi ja oikeus.
Tää vielä tulee takas teille, suomalaisuuden murhaajille, islamilaisten rasististen tekojen suojelijoille ja hurraajille auttajille.
Suomalaisten murhaajia huolestuttaa enemmän vihaPUHE kuin vihaTEKO!
Olette niin halpaa sontaa ettei teidän elämä kiinnosta pennin jeniä. Oksennan ja haaveilen kaikesta sopivasta toiminnasta.
Heti maanantaina tilaat ajan psykiatrille. Se on sinulle sopivaa toimintaa.
Mika Ranta on tunnetusti myös Suomen Vastarintaliikkeen SVL:n jäsen. SVL on kansallissosialistinen liike, joka kannattaa valkoisten ylivaltaa ja vallankumousta.
Suojelupoliisi on ollut eniten huolissaan äärioikeistolaisista ryhmistä juuri Vastarintaliikkeestä, joka käy supon mukaan kampanjaa turvapaikanhakijoita vastaan. Ranta on torjunut, että Odinilla ja Vastarintaliikkeellä olisi mitään tekemistä keskenään.
Ylen tietojen mukaan helmikuun lopussa, Tampereen marssin aikoihin Soldiers of Odin julkaisi kuitenkin esittelyvideon, jossa esiintyi myös Suomen Vastarintaliikkeen logo. Video katosi netistä nopeasti.
Mika Rannalla on yhteyksiä myös MV-lehteen. Yhdessä kuvakaappauksessa Ranta kertoo päällystölle kuuluvansa MV:n salaiseen ryhmään, jonka ansiosta Odinit saavat MV:ssä palstatilaa "niin paljon kuin haluavat".
Toivottavasti saavatkin "niin paljon palstatilaa kuin haluavat" Hyvinhän tuo uhomarkkinointi on toiminut, kun taviskansalaisten palautetta lukee. Mitä enemmän nämä "oikeuden puolustajat" saavat mv-palstatilaa, sitä nopeammin puhuvat sivu suunsa tai paljastavat oikeat agendansa.
Suomen Vastarintaliike? Onko se siis sitä, että ollaan Suomen vastaisia? Miten tämä täytyy lukea? Pomot ovat ruotsalaisia, joten kai siinä ollaan jonkun muun kuin Suomen asialla? Suomen Myötärintaliike kenties, jos ollaan suomalaisuuden puolella?
Iljankin haastattelu YLE:llä on jo camp-klassikko, jota ilon kyyneleet silmissä katsoo, miten äijä osaa sössiä "maineensa" pahemmin kuin kukaan Axl Smith ;D
"mv-lehti on sunnuntaisin vasemmalla kädellä huonolla suomella toimitettu vitsi"
:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
Ottamatta kantaa MV-lehden omistajiin ja heidän tarkoitusperiinsä, on joka tapauksessa demokratialle hyväksi että valtaeliitin ja sitä myötäilevän valtamedian vastapainoksi on tällaisia julkaisuja. Näiden tehtävänä on toimia piikkinä Merkelin sylikoirana kiehnäävien vallanpitäjien ja heitä liehittelevän valtamedian lihassa.
Miksi valtamedia haluaa niin vimmatusti kieltää tällaisest julkaisut? Onko se demokratiaa ja sananvapautta? Miksi he eivät vain omalla työllään osoita tällaisten julkaisujen tarpeettomuutta, siihen heidän tarvitsee tehdä vain omaa työtään eli hyvää ja puolueetonta journalismia. Siihen ei tarvita mitään päätoimittajien julistuksia omasta erinomaisuudestaan tai lokakampanjoita.
Puolueetonta ja hyvää tutkivaa journalismia valtamedialta odotellen.
Paikallinen katupartiointi on Mika Nummen mukaan alkanut rauhallisesti. Ryhmän jäseniä ei ole häiritty, kuten Tampereella tapahtui tammikuussa. Siellä Loldiers of Odin -koomikkojoukko järjesti katupartion ympärille äänekkään show´n.
- Vielä emme ole törmänneet mihinkään, ja olemme tulleet sekä maahanmuuttajien että romaneiden kanssa hyvin juttuun, sanoo Nummi.
Hänen mukaansa Soldiers of Odinilla ei ole yhteyksiä Asikkalan Turvaan. Kyseinen yhdistys partioi Vääksyssä.
Normaalia seurantaa
Joidenkin henkilöiden aiemmat lainvastaisuudet eivät vaikuta siihen, miten katupartioita seurataan, sanoo Hämeen poliisilaitoksen poliisipäällikkö Tero Seppänen.
- Samalla lailla heitä seurataan, oli aikaisempaa rikollisuutta tai ei.
Hän muistuttaa, että vanhoista rikoksista on rangaistukset kärsitty. Tuomiot eivät tarkoita kansalaisoikeuksien menetystä.
Seppänen toistaa poliisin kannan, jonka mukaan katupartiointi on tarpeetonta.
Suojelupoliisi (Supo) seuraa katupartioiden toimintaa. Ylitarkastaja Tuomas Portaankorva ei ota kantaa, onko katupartioaktiiveja mukana muissa poliisin seuraamissa ryhmissä.
- Suojaamme omaa tiedonhankintaamme sillä, ettemme tuo esiin kovin yksityiskohtaisia näkemyksiä.
Journalismi ei ensinnäkään ole sitä, että katkerana luuserina perustat lakisyytteiden välttämiseksi Espanjaan suomalaista yhteiskuntarauhaa rikkovan vihablogin, jossa kostat vaikkapa vihaamillesi naistoimittajille.
En esimerkiksi minä halua tämmöistä lehden toimitusta kieltää, mitä enemmän julkisuutta mv saa, sitä selvemmin näkee, miten sen toimittajilla ei ole henkisesti kaikki kotona ja YLE tai HS vain vahvistavat asemaansa.
Mikäli Iljushka voi tulla sieltä Suomeen ja toimittaa lehteään samalla sisällöllä ilman jokapäiväistä raastupaa ja vihapuhetta ja maksaa Suomeen veronsa lehden "toimittamisesta" kuten muutkin julkaisut, niin tervetuloa vaan. PayPal-rahoitus ei tosin taida olla minkään julkaisun kannalta uskottava ratkaisu mihinkään "puolueettomuuteen", eikä se kestäne verottajan tarkempaa tutkimusta.
Ehkä parasta vastarintaa onkin kieltämisen asemesta julkisuuteen tuominen ja ivaaminen. Vihamedioiden vääristelystä otettakoon sanasta miestä, tai ruunaa.
Sinä se jaksat käydä tätät yhden ihmisen taistoa. Tiesitkö, että ilman MV-lehden apua tuskin siitä irtopään roikottajastakaan olisi edes viranomaiset tienneet mitään. Ystäväsi Yle ei ilmeisesti ole kertonut siitä tuomiosta mitään.
Hyökkää vain miten paljon haluat näiden vaihtoehtomedioiden kimppuun, mutta meitä on iso porukka joka on menettänyt valta- ja valtion mediaan luottamuksensa. Yle edustaa sitä ääripäätä siinä.
Rikoksien ja uhkien salailulla ette tule saavuttamaan mitään positiivista. Yhtä hyödytöntä kuin rikosten liioittelukin. Keskitietä pitkin parempaan. Keskitietä ei vain ole.
Totta kai mä taistelen, koska uskon puolestani siihen, ettei se teko paremmaksi tule, sillä että misogynisti jengiläinen pyrkii määräilemään minkäänlaista mediaa. Suomalainen väkivaltarikollinen raiskaa ja hakkaa naisia ihan samalla vimmalla kuin ulkomaalainenkin, jos tilaisuus tulee. Siitä asiasta ei ole minkäänlaista epäselvyyttä.
Elämässä voi keskittyä muihinkin asioihin kuin vihaan ja väkivaltaan tai hysterian luomiseen, koska se niin ilmeisesti on pelkkä rahantekoväline moraalittomalle luuserille, jolle kuuluisuus on noussut hattuun.
Iljushkan jääkiekkotausta näkyy siinä, että lauotaan vihakiekko summassa päätyyn ja toivotaan, että kaikki menevät päätyyn perään. Tuomari on apina ja homo ja yrittää harmittavasti rajoittaa peliä, kun kaikkeen turhautuneet pikku-Iljushkat haluaisivat vain heittää hanskat jäähän ja tapella.
En mä halua arvostella pelaajia, jokaisella on oikeus valita puolensa. Haluan vain avoimella keskustelulla vaikkapa mv-lukioiden ja odinistien taustoista herättää ajattelua siitä, että pelaatteko varmasti oikeassa tiimissä? Ja miten jonkun YKSITTÄISEN ihmisen oikeustaju on sellainen asia, johon te luottamuksenne rakennatte ja jonka joukoissa sitten seisotte, jopa niin, että internetissä taustatietoa omaava ja kommentoiva asiallinen kirjoittaja tulee heti leimatuksi narkkariksi tai pahemmaksi? Oletatteko saavanne asiallista palautetta, jos ette pysty muuta kertomaan kuin, että vihaatte jotain kasvotonta tahoa (YLE, mamut, suvakit, naiset), joita ette pysty edes yksilöimään, koska se kasvoton massa on helpompaa luokitella kaikki roistoiksi.
Paitsi tietty Jessikka Aro ja Jessikkan pettämätön oikeustaju. Kummasti hän vaan on aina oikeassa venäjämielisistä trolleista :D Australian valtamediassakin nyt huomattu.
http://www.smh.com.au/world/finnish-journalists-jessikka-aros-inquiry-into-russian-trolls-stirs-up-a-hornets-nest-20160310-gng8rk.html
Toivottavasti mv-toimittajat käännätte tämänkin artikkelin ;D ja kohdennatte vihakampanjanne tämän jälkeen myös Australiaan.
varsinkin tämä:
"And she says ordinary Finns who are exposed to troll misinformation have "told me that they have started to lose touch with what is true and what is not true ... for example, in the Ukraine crisis they don't know what is a fact and what's not, because trolls mess up the conversation".
Some of those attacking her say they are just exercising freedom of political speech. Aro has no time for that argument. In fact they are trying to suppress other people's free speech through aggression, she says."
Ajattelussasi on se vika, että se on täysin mustavalkoinen. MV ja krittiikki edustavat sinulle sitä pahaa puolta ja turvapaikanhakijat, sensuroiva valtamedia, suvaitsevaiset sitä hyvää puolta. Kun itsekin uskot vain toisten olevan täysin pahoja ja toisten täysin hyviä ilman mitään harmaasävyjä, pieleen menet!
Hyvä esimerkki on se, että jos joku perustaa kriittisen tilaisuuden tai mielenosoituksen, se leimataan, luokitellaan ja agitoidaan automaattisesti äärioikeistoksi. Äärivasemmisto siis hallitsee koko maan tiedotusta ja turvallisuustilannettakin näköjään siitä vain leikkiä (esim. keppihevoset) laskien. Maahanmuutto on vain lähes yhden sukupuolen ylivaltaa (pelkkää miespopulaatiota), kustannukset eivät kiinnosta ketään. Työpaikkoja syntyy, mutta aivan turhiin, tuottamattomiin tehtäviin. Ihmiskarjan maahan laskijat vetävät rahat omaan taskuunsa.
Kerropas vielä missä sitä sivistynyttä keskustelua ja PUOLUEETTOMISSA PUITTEISSA on saanut käydä näissä turvapaikanhakuasioissa?
Tännekin on (sen mitä minä olen lukenut) aika puolueettomasti saanut suoltaa mitä aivopierua tahansa.
Sivistynyttä keskustelua syntyy silloin kun keskustelijat ovat siihen valmiita.
Joko te olette?
Nimimerkkienne vaihtumisesta päätellen, ette ole. Kummasti vaan mulla ei ole ollut isompia ongelmia kirjoittaa tuota samaa tunnusta tänne ja olla omaa mieltäni asiasta tai toisesta.
Te kasaatte barrikaadeja ja virittelette polttopulloja tai puhkeatte some-jihadiin kaikkea yhteiskuntajärjestystä vastaan.
Kertokaapa yksitellen jokainen nimimerkki miksi ja kenen puolesta? Mikä on teidän Suomenne? Se jossa eletään rauhassa ja kävellään ILMAN KATUPARTIOITA rauhanomaisesti mieltä osoittaen vai se jossa radikalisoituminen, riehuminen ja ikkunoiden särkeminen on jotenkin mielekästä?
Jos et nyt satu muistamaan, niin ensin poistui kyllä mielipiteen vapaus. Joku porukka on ottanut vallan itselleen määritellä kaikki eri mieltä olevat vihapuheiden puhujiksi. Ajatteles: olet kuulemma natsi, rasisti ja vihapuhuja, jos ei suusta tule sitä mitä punavihreät haluavat mikä on täysin käsittämätöntä totalitarismia ja loukkaa demokratian perusperiaatteita. Äläpä siis yhtään satuile siellä. Kyllä hyvin muistan viime vuoden puolelta kuinka kaikki keskustelu vaiennettiin systemaattisesti keskustelupalstat sulkemalla. Poikkeuksena jäi Suomi24, MV-lehti ja ehkä omat Facebook-profiilit, joita ei pysty niin vain vaientamaan.
Edelleen arvelen, että olet itse joku Ylen palkkaama trolli. Jopa joku suvakkitoimittaja itse, joka housut kintuissa jo kiinni jäätyään yrittää rimpuilla tosiasioiden paljastajia vastaan.
Aika huvittava tämäkin: "....jossa radikalisoituminen, riehuminen ja ikkunoiden särkeminen on jotenkin mielekästä?"
Olisit lisännyt vielä hevosten hakkaamiset. Juuri äärivasemmistohan tätä harrastaa. Myös naista lyötiin päin näköä rajat auki -puolen porukasta. Siitähän oli ihan todistusaineistoakin syksyllä nähtävissä.Sinähän taidatkin olla äärivassareiden fani vai? Se on sitä rauhanväkivaltaa se.
Kiitos, kun lisäsit tämän hevosten hakkamisen. Sekin on väärin ja yhtä lailla typerää kuin naisten hakkaaminen tai irtopäiden kanniskelu voitonmerkkeinä.
En minä edusta mitään puoluekantaa tai toimittajia. Haluan vain -ismien kannattajilta kuulla mainospuheen siitä, miksi teihin kannattaisi liittyä ja mitä teidän utopiayhteiskunnassa olisi paremmin kun lähtökohta on entisen rikkominen.
Harvoilla on muuta kertoa kuin että vitutuskänni on päällä ja Jessikkan kuville tumputetaan kun on YLEen viha-rakkaussuhteen ilmentymä.
Ei siis kovin rakentavaa tai asialliseen keskusteluun houkuttelevaa.
Ainoa oikea sanavapaus on sallia vain venäläinen media esim. MV-lehti.
Sormes sojottaa ku trumpilla ja ajatollahilla.
Sananvapautta -nimimerkki kiittää monista vastauksista. Sananvapaus ja mielipiteenvapaus on ne arvot joita meidän täytyy pitää korkeassa arvossa meidän vapaassa yhteiskunnassamme. Kaikki ismit ja aatteet jotka haluavat rajoittaa näitä arvoja ovat vastoin vapaata, demokraattista yhteiskuntaa. Keskustelu jatkukoon! Meillä on vielä kaikilla oikeasti oikeus ilmaista mielipiteemme, käyttäkäämme tätä oikeutta.
Juu HYVINKI tiedetään mitä sananvapaus on!
Ja jo mainitsemasi lisäks, Euroopasta löytyy oma (ja siis Suomenkin ratifioima) - ja laillisesti sitova! (Eli rikkomukset voi ilmoittaa Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen) - ihmisoikeussopimus, jossa sananvapaus taasen määritetään näin:
»Jokaisella on sananvapaus. Tämä oikeus sisältää vapauden pitää mielipiteitä sekä vastaanottaa ja levittää tietoja ja ajatuksia alueellisista rajoista riippumatta ja viranomaisten siihen puuttumatta»
Sananvapautta voidaan 10. artiklan mukaan rajoittaa vain lailla ja syistä:
»– – jotka ovat välttämättömiä demokraattisessa yhteiskunnassa kansallisen turvallisuuden, alueellisen koskemattomuuden tai yleisen turvallisuuden vuoksi, epäjärjestyksen tai rikollisuuden estämiseksi, terveyden tai moraalin suojaamiseksi, muiden henkilöiden maineen tai oikeuksien turvaamiseksi, luottamuksellisten tietojen paljastumisen estämiseksi, tai tuomioistuinten arvovallan ja puolueettomuuden varmistamiseksi.»
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Sananvapaus
ja YKllakin tais olla viel omansa ihmisoikeuksien julistuksessa?
Missään noista ei kyl taideta mainita sananvastuusta sanallakaan? :)
Tosiaan, rangaistuksen pelko voi saada sanojaa rajoittamaan sanomisiaan vaikka ennakkosensuuria ei olisikaan.
"Tiedättekö mitä sananvapaus tarkoittaa ?"
Olen tuosta kyllä kuullut, mutta ei ole käytännössä siihen suomessa kyllä törmännyt. Aika vieraalta tuntuu.
Muistakaa suomalaiset tehkää kaikki uskontonne ja kulttuurinne varjolla, niin ei ole mitään hätää. Rupeatte pitämään vaan kaikia islamin uskoisia väärä uskoisina, jotka loppupeleissä pitää ajaa pois suomesta tai tappaa ahdasmilisyytensä ja väkivaltaisuutensa takia, niin eiköhän se siitä lähde. Ei islamilaiseen sairaaseen uskontoon voi vastata kuin toisella vähintään yhtä sairaalla uskonnolla, jos sitä ei löydy niin keksitään. Koska kaikki uskonnot ovat loppupeleissä jonkun ihmisten keksimiä.