Antakaahan nyt iso panos suomelle, ja menkää talotöihin ja vaikka yrityksiin Se olisi nyt ilmaistyöntekijöitä.hieno teko ihmiiltä jotka ei ole itseään töillä rasittaneet viimeisiin vuosiin. Vuosi ilmaistöitä ei olisi temppu eikä mitään, olisihan jotain tekemistä. Työttömyyskrovauksella olisi hyvä tehdä töitä 8 tuntia päivä, sen suurempia palkkoja ei tarvis maksaa. Olette huilanneet vuosia teissä olisi nyt sitä energiaa.
Jos mää olisin työtön niin tekisin. Firmat tarvii nyt työvoimaa muttei oo rahaa palkata.
Jos mää olisin työtön niin tekisin. Firmat tarvii nyt työvoimaa muttei oo rahaa palkata.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Heti röihin meette työttömät! Kuulikkkoo?!;111
Sinä myös pelle. Jos ajatellaan että olette olleet syöttiläinä toisten rasitteena jo vuosikausia niin sillin vuoden, parin ilmaistyö sopii teille kuin nyrkki nenään.
Joten iloista mieltä mukaan, tonnikalaa evääksi ja ilmaistöihin.
Näin voitte vielä joskus saada luottamuksen takaisin.
Kenen asialla olet kun ehdottelet tuollaisia ilmaistöitä? Mieti, kuka hyötyy, jos työvoima on yritykselle ilmaista ja korvaukset, eli työnteon kustannukset, maksaa yhteiskunta.
Tässä esimerkki terveysalalta. Yritys tulouttaa voittonsa veroparatiiseihin, kuten suurin osa esim. isoista terveysalan yrityksistä tekee. Osa toimenpidemaksuista tulee silti suomalaisten yhteisestä pussista Kela-korvausten muodossa. Nyt antaisit osakkeenomistajille vielä uuden hyödyn, eli ilmaista työvoimaa.
Kyllä se kuule on niin, että yrityksiltä pitää panna tuollainen peli poikki. Jos sitten lähtevät pois, niin ei me niitä täällä tarvitakaan. Tervemenoa. Täällä tarvitaan vain sellaisia yrityksiä, joista on meille ihmisille hyötyä: jotka maksavat työntekijöille palkkaa ja Suomen valtiolle veroja.
Missä on röitä? Mä just luen kirjaa, kattelen videoo, syön suklaata. en ehi. En huomeenkaan ehdi. Oon laiska, on kiva olla. Työ ei kannata ei sitte olleenkaan. Mee sei vaa ja tee meille kaikille rahhaa.
Firma joka käyttää hyväksi ilmaistyövoimaa on ketku.
Mä voisin mennä sinne ilmaiseksi myyntipäälliköksi.
Vuoden verran huseeraisin.
Mennään sinne porukalla töihin
ja kun firma laittaa ahneuksissaan vakiporukan pois,
lähetäänvittuun seuraavana päivänä.
Voisin mennä heti töihin, jos olisi sellaisia töitä, mistä saa palkan. Jäätkö vuorotteluvapaalle niin mä haen sun sijaiseksi? Sopiiko? Silloin siitä saa palkkaakin, ja vuorotteluvapaalla voisit kokeilla kuin kivaa on olla vähän niinku työttömänä.
En mä ainakaan ilman palkkaa lähde töihin, jonkun ahneen osakkeenomistajan voittoja ilmaiseksi kartuttamaan. Miksi ihmeessä menisin?
Jos kieltäytymisen takia menee työttömyyskorvaukset niin menköön. Sit meen sossuun. Riittäähän tuota näköjään vielä rahaa pakolaisillekin, niin kyllä ne mullekin antaa.
Näin sen pitäs olla mutta ei
Antakaahan nyt ahneet rikkaat iso panos suomelle, ja menkää talotöihin ja vaikka yrityksiin Se olisi nyt ilmaistyöntekijöitä.hieno teko ihmiiltä jotka ei ole itseään töillä rasittaneet viimeisiin vuosiin. Vuosi ilmaistöitä ei olisi temppu eikä mitään, olisihan jotain tekemistä.
Veoeduilla, koroilla ja sijoituksilla, puunmyynnillä, vuokratuloilla, keinottelun tuotolla, mtk-, ek- tuki ihmisten olisi olisi hyvä tehdä töitä edes 8 tuntia päivä, sen suurempia palkkoja ei tarvis maksaa. Olette huilanneet vuosia teissä olisi nyt sitä energiaa.
Jos mää olisin rikas, niin tekisin. Rikkaiden Firmat tarvii nyt työvoimaa muttei oo ahneilla rahaa palkata.