Mars tyrmää spontaanin sikiämisen opin?

Pasteur aikoinaan kumosi spontaanin sikiämisen opin, mutta evoluutio-opin mukana se syntyi uudestaan kemiallisen evoluution nimellä.

Nyt Marsista on löydetty vettä, mutta ei mitään todisteita elämästä. Jos tilanne säilyy tämmöisenä, niin eikö se ole kova, lähes lopullinen, isku spontaaniin sikiämiseen uskoville?
Toki toisinkin päin. Jos Marsista löydettäisiin vaikkapa vain mikrobifossiileja, se saattaisi antaa uutta potkua spontaanin sikiämisen opille, ihan riippumatta siitä, saataisiinko mikrobien ilmaantumismekanismi Marsiin selville.

11

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Todistettavasti elämä on syntynyt, luultavasti Maapallolla ja mahdollisesti ainoan kerran Aurinkokunnassa.

      Emme voi muuta uskoa, ennen kuin saamme todisteita muusta.

    • suutarilestissään

      En ymmärrä aloittajan asiaa enkä motiivia. Koska yhdestä paikasta on löydetty vettä mutta ei elämää, tästä voi tehdä johtopäätöksen että evoluutio ei ole totta?

      Ja miksi puhut "spontaanista sikiämisestä" tiedepalstalla. Eikö asiaa olisi voinut ilmaista tarkemmin? Haiskahtaa vahvasti kreationistin onnettomalle yritykselle. Jos tästä ei ole kyse, kannattaa kiinnittää huomita asian selkeämpään ilmaisuun.

      Kannatan vakaasti tasa-arvoista koulutusmahdollisuutta ja ystäväpiiristäni suuri osa koostuu ammattikoulun suorittaneista. Tästä huolimatta harmittavan usein kun henkilö joka ei omaa tieteelistä taustaa yrittää puhua tieteestä, syntyy sekava ja virheellinen soppa. Sama seuraa kun amatööri lähtee sotkemaan ammattilaisten asioita.

    • Kysehän on vääristä ennusteista ja falsifikaatiokriteeristä. Jos teoria tuottaa yhden väärän ennusteen, tiukka falsfikaatiokriteerin käyttö johtaa sen hylkäämiseen.
      Jos teoria tuottaa jatkuvasti vääriä ennusteita, mutta sitä ei hylätä, kyse ei ole teoriasta vaan opista tai uskonnosta.
      Nyt oli jossain ip-lehdessä otsikko tyyliin: "Jos on vettä, on elämääkin". Kyse oli Marsista. Sittemmin otsikkoa "voioleilstiin". Väärä ennuste joka tapauksessa, kuten Nasan väitteet elämän löytymisestä sieltä sun täältä etäältä maapallosta.

      • utelemista

        Ahaa, eli perustat "tieteellisen" osaamisesi iltapäivälehtien otsikoihin. Valitettavasti tämä on tiedepalsta, ne iltapäivälehtien jorinat sopii paremmin jonnekin esson baariin.

        Tai vaihtoehtoisesti etsit jonkun uskonnollisen ahdasmielisen yhteisön, siellä ei oikean tiedon perään pahemmin huudella. Vai tuliko tämä avaus kenties juuri edellä mainitun kaltaisen paikan piiristä?


      • "Jos teoria tuottaa jatkuvasti vääriä ennusteita, mutta sitä ei hylätä, kyse ei ole teoriasta vaan opista tai uskonnosta."
        Mutta eihän mitään alkusyntyteoriaa ole olemassa. Asian tiimoilta on vain hypoteeseja. Evoluutioteoria ei puolestaan käsittele elämän syntyä millään tavalla.
        Ennen kuin alkaa kritisoimaan jotain tieteenalaa, kannattaisi opetella edes perustasiat. Iltapäivälehdistä niitä harvemmin saa lukea.


      • Plutossakin on vettä.


    • Iltapäivälehdissähän se viimeisin tieteellinen tieto ja osaaminen majailee.

      Vesi ei ole mikään elämän indikaattori, happi on. Jos joltain planeetalta löydettäisiin sen kaasukehästä enemmän kuin jälkiä hapesta, olisi nykytiede kovan paikan edessä jos haluaisi selittää paikan kuolleeksi.

      Parasta kaikessa tietysti on, ettei elämä kuitenkaan välttämättä tarvitse happea, vaan vapaa happi tarvitsee elämää. ;)

    • Marsista on tutkittu hyvin pieni osa. Vaikka Marsissa ei elämää olisikaan nyt, ei se tarkoita sitä, ettei elämää Marsissa olisi joskus voinut olla.

      • Maan eliöiden sitkeähenkisyydestä ja uskomattomasta kyvystä sopeutua vihamielisiinkin ympäristöihin voisi vetää sellaisen johtopäätöksen, että jos Marsissa joskus on elämä syntynyt, on sitä hyvin todennäköisesti edelleenkin.

        Kokonaisen planeetan steriloiminen on lähes mahdotonta. On aivan uskomattoman sitkeitä ölliäisiä. ;)


    • Olisi hyvä pystyä erottamaan modernit abiogeneesin hypoteesit jostakin omasta olkiukkoversiosta "spontaanin sikiämisen opista", jonka lähdeviitteenä näkyy olevan aina ja vain se Pasteurin koe. Kysymys on kuitenkin nykyään vähän paremmilla eväillä tarkasteltu kuin joku muutaman vuosisadan takainen alkusyntyspekulointi. Pasteur ei muuten osoittanut, ettei elämä voi syntyä elottomasta vaan osoitti, ettei itse saanut elämää synnytettyä kokeilemallaan tavalla.

      PS. Linkkien pyytäjille KVG - löytyy kyllä kaikenlaisia astro-/geobiokemian artikkeleita asiasta.

    • joo-0

      "Pasteur aikoinaan kumosi spontaanin sikiämisen opin, mutta evoluutio-opin mukana se syntyi uudestaan kemiallisen evoluution nimellä."

      Ei, spontaanin sikiämisen opin mukaan elämä syntyy kuolleesta elämästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      145
      7834
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      100
      7310
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7202
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      21
      6808
    5. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      74
      6372
    6. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      2
      6136
    7. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      23
      6054
    8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      5932
    9. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      47
      5478
    10. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      84
      5380
    Aihe