olen lueskellut palstan historiaa, joku toi esiin mm sen että mormonit sopimusten vastaisesti kastoivat holokaustin uhreja ja keskustelussa nimim. tapani vastauksenaan haukkuikin rikottua sopimuspuolta: "Outoa on sekin, että elävät juutalaiset haluavat rajoittaa kuolleiden valinnan mahdollisuutta estämällä sijaistoimitusten tekemisen. Eivätkö he tiedä, että kysymys on vain mahdollisuuden antamisesta? Henkimaailmassa opetetaan evankeliumia. Monet haluaisivat saada sen toimitukset, mutta sitä eivät elävät heille sallisi."
Outoa todella, että jotkut vaativat että sopimusten tulee pitää eivätkä usko mormonien toimituksiin eivätkä halua omia vainajiaan nimettävän missään vieraan uskonnon temppeliseremonioissa.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/717039/new-york-times-21-12-2003
Outoa todella, että jotkut vaativat että sopimusten tulee pitää eivätkä usko mormonien toimituksiin eivätkä halua omia vainajiaan nimettävän missään vieraan uskonnon temppeliseremonioissa.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/717039/new-york-times-21-12-2003
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ymmärrän tässä holokaustin uhrien omaisia ja juutalaista yhteisöä. Ilmeisesti MAP-kirkon on järjestönä mahdotonta valvoa jäsentensä toimia temppelissä.
https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCAQFjAAahUKEwiTq4WB_ZvIAhVLECwKHX9PCWs&url=http://www.deseretnews.com/article/765550827/LDS-Church-apologizes-for-Jewish-baptisms-for-the-dead.html?pg=all&usg=AFQjCNHyyxtm8kHH9bk3IR88z8Fjdsi38Q&bvm=bv.103627116,d.bGg
Myöskin katolinen kirkko on ilmeisesti antanut ohjeistuksen ettei sen arkistojen tietoja pitäisi luovuttaa MAP-kirkon sukututkijoille.
https://www.google.fi/search?client=opera&q= www.catholic.org/news/national/story.php?id=27825&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8
En kuitenkaan näe mitään pahaa siinä jos mormonit tekevät oman sukunsa kohdalla sukututkimusta ja omille sukulaisilleen suorittavat temppelitoimituksia.
Linkitys ei näytä onnistuvan. Eikö enää keskustelupalstoille saa laittaa linkkejä?
Kyllä onnistuu, linkkisi avautuivat, pitää vain avata uuteen välilehteen .
Kiitos tiedosta
Tuskin kaikki mormonien sukulaisetkaan haluavat heille tehtävän Smithin kirkon puljauksia.