Olen tämän viikon ollut työharjoittelussa päiväkodissa. Olen hämilläni, sillä eräs esikoululainen poika muistuttaa kovasti jota kuta tuntemaani, vaikka nimi ei kerro mitään. En tunne, enkä ole tietoisesti tavannut hänen sisaruksiaan tai vanhempiaan. Huvittavaa, että koen tuntevani pojan hyvin, vaikken oikeasti tunne. Kummallista. En vaan voi käsittää. Kun katson häntä silmiin tiedän aivan varmasti oleeni aiemmin tekemisissä tuon sielun kanssa. En itse ainakaan aiemmin ole kokenut olevani vanha sielu enkä myöskään ole sellaista tavannut. Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia jonkun ihmisen tuntemisesta, vaikkei tunnekkaan???
Vastaukset 6
- ryqe5y
Emme elä täällä ensimmäistä kertaa ja toisaalta: jos on vanha sielu, niin miksi vielä on täällä eikä ole vapautunut muualle?
- Sielunpuolesta
Olipa mielenkiintoinen aloitus.
Mutta jatkoa en ymmärrä, eli miksei vanha sielu tulisi uudestaan tänne toisessa hahmossa, opettelemaan lisää niitä asioita, mitkä ovat vielä kesken?
Niin minä sen tulkitsisin.
- enustelija
Me palaamme useamman kerran oppimaan
elämää .Usein tavatessani uusia ihmisiä työssäni
joku tuntuu hyvinkin tutulta keskustelu on helppoa
ja toisen ymmärtäminen. Olen tehnyt ennustaja
työtäni 16v. Uskon jälleensyntymiseen. - Vettynytonturkki
On asioita,joita en voi järjellä selittää.Tapahtumia ja tunteita,jotka on valtavan syviä ja vahvoja,koskettaen yhtä ja ainoaa ihmistä.Vuosien vieriessä on huomannut,että mitä lujemmin yritän niitä peittää tai saada unohtumaan,sitä voimakkaampana ne ilmaantuvat.En enää yritä.Annan niiden olla.Aika näyttää,onko mikä tarkoitus,kaikella,huomisista ei tiedä kukaan.Pahinta on että näen kuinka kaikki peilaa meistä toinen toisiimme..Kaikki hyvä,mutta pahakin,teemme olon toisillemme aika tuskalliseksi.kaikella tiedoilla ja tunteilla.Niiden käsittelyyn menee aikaa,niin paljon kaikkea tullut esiin..Tunnen itseni heikoksi,tässä asiassa,vaikka muutoin olen aika vahva.En ole virheetön,mutta ei kai muutkaan oleJos asiat olisivat toisin, sitä hyvää olisi paljon enemmän.Kuitenkin uskon vakaasti,että hän jakaa kanssani samat arvot,eikä halua niitä rikottavan.Jokainen viesti tänne,netin syvyyksiin,on kuin pieni kuolema minulle.Siksi on pakko lopettaa,ei pysty jatkamaan kauempaa.Liian tuskallista,uskoisin molemmille.Tämä minun näkemys,"vanhoista sieluista".Oikeassa elämässä jos kohdataan,saa tulla juttelemaan jos halua on.
- onuseitakokemuksia
Nuo tänne uudelleen palaamiset toisessa kehossa "siis jälleensyntyminen" on täyttä huuhaata. Elämme vain kerran ja teemme valintamme joko ottamalla vastaan sielun pelastus uskossa Jeesuksen kautta tai sitten kieltämällä hänet.
Olen jo aika iäkäs ja on tullut hyvinkin monta kertaa kokemus, että joku on kuin kaksoisolento ja tavattu aikaisemmin. On paljon ihmisiä, joilla on tällaisia "kaimoja" ihan vain satunnaista syistä. Itselle on käynyt jopa niin, että puhuttelen henkilöä jopa tuon toisen henkilön nimellä. Itselläni nämä kokemukset ovat tapauksia että tuo samantyyppinen on edelleen elossa jossain.
Kerran oli tilanne että työpaikassa oli esimiehenä tyyppi, joka muistutti sairaan kovasti erästä henkilöä, jonka kanssa oli ollut kahnauksia aikaisemmin. Piti todella tietoisesti asennoitua, että tämä pomo ei ole se nyt se sama kiusaa aiheuttava henkilö. - koloonlihaa
Juu juu, alaikäistä pebaa vaan kyttäät. Hankkiudu hoitoon, pervo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.3931018Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei300939- 102895
- 78761
- 78742
- 82736
- 50665
- 37656
- 45641
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui39630