Vanha sielu?

tietoisuudenrajamailla

Olen tämän viikon ollut työharjoittelussa päiväkodissa. Olen hämilläni, sillä eräs esikoululainen poika muistuttaa kovasti jota kuta tuntemaani, vaikka nimi ei kerro mitään. En tunne, enkä ole tietoisesti tavannut hänen sisaruksiaan tai vanhempiaan. Huvittavaa, että koen tuntevani pojan hyvin, vaikken oikeasti tunne. Kummallista. En vaan voi käsittää. Kun katson häntä silmiin tiedän aivan varmasti oleeni aiemmin tekemisissä tuon sielun kanssa. En itse ainakaan aiemmin ole kokenut olevani vanha sielu enkä myöskään ole sellaista tavannut. Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia jonkun ihmisen tuntemisesta, vaikkei tunnekkaan???

6

171

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ryqe5y

      Emme elä täällä ensimmäistä kertaa ja toisaalta: jos on vanha sielu, niin miksi vielä on täällä eikä ole vapautunut muualle?

      • Sielunpuolesta

        Olipa mielenkiintoinen aloitus.
        Mutta jatkoa en ymmärrä, eli miksei vanha sielu tulisi uudestaan tänne toisessa hahmossa, opettelemaan lisää niitä asioita, mitkä ovat vielä kesken?
        Niin minä sen tulkitsisin.


    • enustelija

      Me palaamme useamman kerran oppimaan
      elämää .Usein tavatessani uusia ihmisiä työssäni
      joku tuntuu hyvinkin tutulta keskustelu on helppoa
      ja toisen ymmärtäminen. Olen tehnyt ennustaja
      työtäni 16v. Uskon jälleensyntymiseen.

    • Vettynytonturkki

      On asioita,joita en voi järjellä selittää.Tapahtumia ja tunteita,jotka on valtavan syviä ja vahvoja,koskettaen yhtä ja ainoaa ihmistä.Vuosien vieriessä on huomannut,että mitä lujemmin yritän niitä peittää tai saada unohtumaan,sitä voimakkaampana ne ilmaantuvat.En enää yritä.Annan niiden olla.Aika näyttää,onko mikä tarkoitus,kaikella,huomisista ei tiedä kukaan.Pahinta on että näen kuinka kaikki peilaa meistä toinen toisiimme..Kaikki hyvä,mutta pahakin,teemme olon toisillemme aika tuskalliseksi.kaikella tiedoilla ja tunteilla.Niiden käsittelyyn menee aikaa,niin paljon kaikkea tullut esiin..Tunnen itseni heikoksi,tässä asiassa,vaikka muutoin olen aika vahva.En ole virheetön,mutta ei kai muutkaan oleJos asiat olisivat toisin, sitä hyvää olisi paljon enemmän.Kuitenkin uskon vakaasti,että hän jakaa kanssani samat arvot,eikä halua niitä rikottavan.Jokainen viesti tänne,netin syvyyksiin,on kuin pieni kuolema minulle.Siksi on pakko lopettaa,ei pysty jatkamaan kauempaa.Liian tuskallista,uskoisin molemmille.Tämä minun näkemys,"vanhoista sieluista".Oikeassa elämässä jos kohdataan,saa tulla juttelemaan jos halua on.

    • onuseitakokemuksia

      Nuo tänne uudelleen palaamiset toisessa kehossa "siis jälleensyntyminen" on täyttä huuhaata. Elämme vain kerran ja teemme valintamme joko ottamalla vastaan sielun pelastus uskossa Jeesuksen kautta tai sitten kieltämällä hänet.
      Olen jo aika iäkäs ja on tullut hyvinkin monta kertaa kokemus, että joku on kuin kaksoisolento ja tavattu aikaisemmin. On paljon ihmisiä, joilla on tällaisia "kaimoja" ihan vain satunnaista syistä. Itselle on käynyt jopa niin, että puhuttelen henkilöä jopa tuon toisen henkilön nimellä. Itselläni nämä kokemukset ovat tapauksia että tuo samantyyppinen on edelleen elossa jossain.
      Kerran oli tilanne että työpaikassa oli esimiehenä tyyppi, joka muistutti sairaan kovasti erästä henkilöä, jonka kanssa oli ollut kahnauksia aikaisemmin. Piti todella tietoisesti asennoitua, että tämä pomo ei ole se nyt se sama kiusaa aiheuttava henkilö.

    • koloonlihaa

      Juu juu, alaikäistä pebaa vaan kyttäät. Hankkiudu hoitoon, pervo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      41
      2760
    2. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      56
      2588
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      49
      2222
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      335
      1940
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      137
      1682
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1515
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      7
      1348
    8. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1207
    9. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      42
      1126
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1086
    Aihe