Minä olen ns. suvakki ja varmaan hyysärikin, vaikka se taitaa olla "virkanimike". Teen mm. vapaaehtoistyötä.
Olen sitä mieltä, että hädässä olevaa tulee auttaa. Olen myös sitä mieltä, että avuntarpeessa olevan pitää muistaa, että monista asioista joutuu tinkimään.
Pakolainen syö sitä ruokaa mitä tarjotaan silloin kun ruoka ei ole terveydelle haitallista. Jos asuinolot ovat sellaiset, että on lämmintä ja mahdollisuus peseytymiseen ja edes hetkittäiseen yksityisyyteen, niin pakolainen asuu siinä asunnossa joka on hänelle osoitettu.
Jos ei tilanne miellytä niin silloin pakolaisen on parasta nostaa reppu pykälään ja palata takaisin lähtöruutuun eli pakolaisleirilla tai kotiin, mieluiten omilla rahoilla. Isottelu ei nyt sovi, ei lainkaan.
Nyt minullakin alkaa mitta täyttyä.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015093020444892_uu.shtml
Olen sitä mieltä, että hädässä olevaa tulee auttaa. Olen myös sitä mieltä, että avuntarpeessa olevan pitää muistaa, että monista asioista joutuu tinkimään.
Pakolainen syö sitä ruokaa mitä tarjotaan silloin kun ruoka ei ole terveydelle haitallista. Jos asuinolot ovat sellaiset, että on lämmintä ja mahdollisuus peseytymiseen ja edes hetkittäiseen yksityisyyteen, niin pakolainen asuu siinä asunnossa joka on hänelle osoitettu.
Jos ei tilanne miellytä niin silloin pakolaisen on parasta nostaa reppu pykälään ja palata takaisin lähtöruutuun eli pakolaisleirilla tai kotiin, mieluiten omilla rahoilla. Isottelu ei nyt sovi, ei lainkaan.
Nyt minullakin alkaa mitta täyttyä.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015093020444892_uu.shtml
Vastaukset 10
Vanhimmat
kyllähän se vituttaa pakoloista lompsia maapallon toiselta puolen maahan, joka ei tarjoakkaan hanhenmaksa palleroita, skumppaa ja asunnoksi omakotitaloja sekä shoppailu rahaa. siinähän menee väkisin herne nenään.
Vienankarjalasta paennut isoisäni tapasi sanoa, kun lapset kranttuilivat ruoasta, että "Ei pieni sodan ropaus pahaa tekis!" Muistui vaan jotenkin mieleen siitä "koiranruokavideosta".
Kehotan suvakkia sitkeyteen ja katsomaan pelin loppuun asti. Tai ainakin melkein loppuun.
On röyhkeys huipussaan! Mitä jos Suomalainen menisi valittamaan Irakiin ruoasta? Taitaisi hirsipuu odottaa. Minun rahoilla ette herkuttele! Syötte samaa kuin tuhannet Suomalaiset opiskelijat ja eläkeläiset! Että ollaan sitten tultu tosi huonoista oloista? Leima perseeseen tuollaisille ja takaisin mistä on tullutkin! Nyt sitten kansalaiset tiedätte mitä varten säästetään. On eri asia mitä puhutaan ja mitkä ovat todelliset asioiden takana olevat syyt. Perseelleen tämä eurooppa ja Suomi menee tällä menolla. Merkelin ansiota pitkälti. Kuorii kerman päältä. Onko Suomalaiset omatunto puhdas vaikka haalitte tänne pakolaisia ? Onko se sillä selvä kun rahoitetaan muutamia kymmeniätuhansia hyväkuntoisia ? Kuka auttaa niitä miljoonia vielä huonommassa asemassa olevia sodan keskellä ? Ootte te päättäjät sinisilmäisiä!
Jari suvakki Tervo voisi tarjota varmaan paremmat eväät noille. Tervohan jatkuvasti moittii maahanmuuttokriittisiä. Ilmoittautukaa nyt ihmeessä parempien eväiden tarjoajat.
Tässä on esimakua siitä miten helppoa on tämä loisimaan tullut paskasakki kotouttaa Suomeen. Lapsille, nuorille ja vanhuksille tarjottava ruoka on koiranruokaa. Vääräuskoisten käyttämät hyväkuntoiset vaatteet viedään kaatopaikalle.
Oikea paikka näille valittajaloisille on olla kranaatinruokana.
Jyrki Sukula tekemään gourmee ruokaa mamuille, ja heti mars. Suomen ainoa toivo mamujen pelastamiseksi..
Googlasin tuossa irakilaista ruokaa: paljon riisiä, erilaisia sooseja lihoineen (lammasta, kanaa, mitä vaan kunhan ei sikaa), leipää, juustoa, linssejä ja muita papuja, jugurttia, hedelmiä, vihanneksia. Noitahan Suomessakin syödään.
Tyyppi sörkki videolla sormineen riisiä, jota kotimaassaan syövät runsaasti. Näytti väittävän, että pelkkää riisiä annetaan. Vastaanottokeskuksesta kuitenkin kerrotaan, että saavat kolme kertaa päivässä samanlaista ruokaa kuin esim. kouluissa, mm. kanasoosia tarjoillaan riisin kera, aamuisin mm. leipää päällisineen. Ainakin kouluissa saadaan myös runsaasti vihanneksia ja hedelmiä nykyään.
Vastikään muuten hesarissa kerrottiin, että Kemissä matut ostavat ihan itse lähikaupoista hedelmiä ja vihanneksia, koska tykkäävät syödä niitä paljon. Jos rehujen tai minkä lie ruuan tarve on niin huikea, mikseivät matut osta niitä itse Oulussa.
- Videolla irakilaismies kertoo ongelman luonteen huonolla englanninkielellä.
suomeksi:
Tämä ei ole hyvää ruokaa
Tämä ei ole hyvää
Koiralle, koira, annan tämän koiralle
Ei , ei syö koira
Tämä naiselle, ongelma. Näetkö
- Toisin sanoen, ruoka ei kelpaa edes koiralle, ruoka kelpaa vain naiselle. Siinä ongelma. ts. mies ei voi syödä sellaista ruokaa.
Siis vain näitä pieniä kulttuurieroja joihin ei ole osattu varautua...
Söisin noita laitoskeittiön herkkuja vaikka joka päivä.
Toisilla on varaa matkustaa maapallon toiselle puolelle loisimaan ja valittamaan ilmaisesta ruuasta.
Olin kerran kazakstanin rajaseudulla sairaalassa, ruoka vaikutti pula-ajan sapuskoilta,
en valittanut, söin nälkääni kaiken mitä tarjottiin.
Onneksi saan kotona parempaa ruokaa.
Nämä partasuulapset eivät ole todellisia pakolaisia vaan muslimiloisia
hakemassa parempaa elintasoa.
Arabimaissa ei ole hyysäreitä, siksi ne hakeutuvaturooppaan