ruoasta... otteita ip lehdistä tänään. Lisäksi kerrottiin, tyypillinen turvapaikanhakija syö kerralla 8 pihviä ja 10 kananmunaa. Lisäksi he saavat syödä rajattomasti kun taas vaikkapa koululaisillamme lukee " 1 pihvi". Ja taas jälleen kerran pelkästään raavaita nuoria miehiä näkyy kuvissa. :
Hiukkavaaran hätämajoitusyksikön apulaisjohtajan Janne Salmivaaran mukaan on normaalia, etteivät kaikki ole tyytyväisiä majoitusoloihin tai ruokajärjestelyihin.
Hätämajoitusyksikössä tarjoillaan kaupungin keittiöstä tulevaa ruokaa kolme kertaa päivässä.
- Ihan normaalia ruokaa on tarjottu. Yleisin ruoka on riisi ja jotain erilaisia kastikkeita. Käytännössä tarjotaan samoja ruokia kuin kaupungin laitoksissa, esimerkiksi kouluissa ja päiväkodeissa, Salmivaara kertoo.
Salmivaara ei osaa tarkemmin kommentoida, miksi ruokahuolto on herättänyt närää turvapaikanhakijoissa.
- On vaikea ottaa kantaa, mutta ilmeisesti kaikille tällaiset suomalaiset perusruoat ei sitten maistu niin hyvin kuin olisi odottanut, Salmivaara toteaa.
Poliisiaseman edustalla päivystävät turvapaikanhakijat ovat kertoneet osoittavansa mieltä ruoan tason lisäksi myös majoitusolosuhteita vastaan.
- Kyseessä on vanha tyypillinen armeijavaruskunta, kasarmirakennus. Siellä on tällaiset isohkot huoneet, joissa sitten asuu tietysti paljon ihmisiä, mutta ne ovat lämpimät ja siistit, Salmivaara kommentoi.
Apulaisjohtaja ei itse näe puutteita Hiukkavaaran majoitusolosuhteissa tai tarjotussa ruoassa.
- Kaikille tarjotaan ruoka ja majoitus niin kuin hätämajoitusyksikön tehtävään kuuluu, Salmivaara toteaa.
Hänen mukaansa toimintaa ei ole tarpeen lähteä muuttamaan mielenosoituksen takia.
- Emme aio mitään erityisiä muutoksia ruokahuollon tai majoitusasioiden suhteen tehdä. Toki keskustelemme asiakkaiden kanssa tilanteesta ja tietenkin haluamme kuulla heidänkin ajatuksiaan, että mikä siinä voi olla sitten taustalla, apulaisjohtaja kommentoi.
Hiukkavaaran kasarmilla majoittuu tällä hetkellä noin 300 turvapaikanhakijaa. Heistä noin 50-60 henkeä osallistui mielenosoitukseen Oulun poliisiaseman edustalla.
Turvapaik.hakijat raivostuivat suomalaisesta ruoas
8
<50
Vastaukset
- rtyehdfgdfg
Olkoot paskiaiset syömättä jos ei ruoka kelpaa tai lähtekööt huitsin nevadaan täältä.
- hiukanihmetyttää
Onko ne täysiä läpipaskoja, jos noin paljon syövät mitään tekemättä?
- SPRn_Kultamunafarmit
Onhan se helppoo ja mukawee syödä ja syödä kun se ei itelle maksa mittää...
Vähän niinkuin broilerin kasvatusta nyt vain kyseessä ovat kuoriutumattomat kultamunat...
- 9932
Onko tämä vitsi
- pragmatisti
Omituiselta tuntuu, että henkensä hädässä kotoaan paenneelle ihmiselle ei kelpaa sama ruoka kuin suomalaiselle koululaisille tai sama majoitus kuin suomalaiselle varusmiehelle. Suomessa opettajat maksavat kouluruuasta, jopa siitä joka viikkoisesta puuroannoksesta.
- kosketelkaatoisianne
Noh noh.... Rauhoitutaanpa nyt puolin ja toisin. Ehkä joku vieraaksemme saapunut Veli on sanonut ajattelemattomasti jotain poikkipuolista koskien tarjolle asetettuja vierasherkkuja. Mutta se on ollut pelkästään väsymyksestä ja koti-ikävästä johtuva tunteenomainen purkaus. Ei oikeasti tarkoitettu isäntäväen mieltä pahoittamaan. Kaikki muut Vieraat ovat kyllä syöneet mämmit ja graavilohet sun muut herkut niin, että tuskin jaksavat tuolilta nousta, edes oluttölkin noutaakseen. Hyvät on olleet tarjoilut, ja mikä on ollut pitopöytien antimista nauttiessa ja liivien sisäpuolta täyteen topatessa vierailla, kun pitkästä aikaa saa syödä ilman, että alituiseen viheltävät korvissa niin kalasnikovin ammukset kuin isommatkin kranaatit, että ei facettamaan kerkiä, kun taas pitää vetää maihin ja hypätä permannolle, vaikka on parhaat CalvinKleinit aamulla puhtaana vedetty jalkaan.
Itkevät ja silti kulissien takana syövät sen... Ei herranlettas näitä esiintymisintoisia rusk... öh, lapsukaisia...
(Oikeesti, jättää vaa ruuatta, jos ei kelpaa)- kfjhgfdss
Paltaanpa TODELLISUUTEEN eli paskasakkia elintasopakolaisia ne irakilaiset ovat jotka rutkuttuvat ilmaisesta ruuasta. FAKTA:
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609221IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3106412Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661470Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61341- 1091131
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.831102Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut72953Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43818Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23726MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311718