Miten Jumala on ilmoittanut sinulle itsestään?
Jumalan ilmoituksesta
Utelias Kristitty
6218
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
mistä jumalasta on kyse? voitko vähän tarkentaa.
... olin erittäin pahasti masentunut ja halusin tehdä itsemurhan. Niin pahasti masentunut, etten pystynyt edes valitsemaan psykologia/psykiatria puhelinluettelosta. Silloin rukoilin, ensimmäistä kertaa aikuisella iällä:
- Jos joku kuulee, niin APUA.
Mitään ei tapahtunut, mutta pari viikkoa myöhemmin kadulla kulkiessani tunsin äkkiä voimakasta, pakottavaa tarvetta poiketa läheiseen kirjakauppaan.
Hetken kuluttua palasin kadulle hämmentyneenä, kirja kädessäni. Se oli meditaatiokirja. En tiennyt meditaatiosta mitään, luulin että se on jotakin samaa kuin meediot tai levitaatio.
Mutta siitä se sitten lähti. Tänä päivänä olen elämäniloinen ja -haluinen buddhalainen. Jumalaan en varsinaisesti usko, edelleenkään, vaan pikemminkin meistä jokaisella olevaan syvempään minään, buddhaluontoon.
Jos kristittyjen jumala on olemassa, miksi hän ei vastannut minulle? Tai miksi halusi tehdä minusta buddhalaisen?
Kenpä tietää.
vastasi sinulle. Mutta aluksi Hän halusi että hoidat maallisen puolen kuntoon, ja rauhoitut. Meditaatio on siihen hyvä keino, sekä sen ymmärtäminen että illusorisiin ilmiöihin takertuminen tuottaa tuskaa.
Buddhalaisuus on minunkin sydäntäni lähellä, ja kun sinäkin opit että juuri nyt olet lautalla, ymmärrät että Jumala on se ranta jonne olet matkalla. Jumala on Om, Jumala on Nirvana, nuo nimikkeet ovat kuvaavia kiertoilmaisuja Hänestä josta me kaikki.
SIunausta matkallesi joka tapauksessa.
joka on Jumalan antaman uskon saantimekanismi, on se kun Jumala on antanut todisteen itsestään. Usko on todiste, sillä kristillinen usko ei ole sama kuin esim. ateistien usko mikä on emotionaalinen harhama. Vaan kristinuskossa usko on todiste.
Tähän "usko" tilaan pääsee myös manipuloinnin ja aivopesun avulla. Kukaan ei ole vielä pystynyt todistamaan että olisi tullut tähän "uskoon" jotain muuta tietä.
HEH HEH HEH ....
se että vastaat vastaukseen alkuperäisellä kysymyksellä, osoittaa vain sen että lienet aika heikolla päällä varustettu multiainen?