Kuolemanväsyneen näköinen mies tuijottaa kameraa jossain päin Bagdadia."Tämä yhteiskunta kuristaa hengiltä. Kaikki on kaaosta. Tilanne on sietämätön. Kun näen videoita,joissa lähteneet haluavat lisää,että majoitustaso ei vastannut odotuksia,se satuttaa hirveästi. Miten kehtaatte valittaa, että patja ei ole tarpeeksi paksu. Hävetkää ",mies lähettää terveisensä.
kuka nyt mistäkin valittaa
hullukunnäitäluen
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tämä siis päivän Hesarista.
Kun joku vielä toimittaisi artikkelin arabiankielisen käännöksen vokkeihin.
Suomalaiset valittavat myös niin pirusti, vaikka niillä on rauha maassa, katto pään päällä, ruokaa mahassa, eikä alasti tarvitse olla kuin saunassa.
Niimpä...kaikilla suomalaisilla ei ole ilmaista terveydenhuoltoa, monilla eläkeläisillä ei ole varaa kalliisiin lääkkeisiin eikä lääkärit niitä heille edes esittele koska tietävät ettei pienituloisilla tai eläkeläisillä ole niihin varaa.
Hyvätuloinen voi halutessaan saada esim haimasyöpään lääkityksen jonka päivän hinta hipoo 4000euroa kuukaudessa. Tiedän koska yksi lähipiirissäni sai tämän uuden tehokkaan lääkityksen ja joka on vuoden ajan käytettynä saanut syövän häviämään. Ystäväni sai kelalta päätöksen jossa kela korvaa 75% lääkekuluista. Suomalaiset ovat eriarvoisia myös terveydebhoidon suhteen ja nyt tulee vielä nämä mamut jotka syövät ennenkaikkea heidän hoitoresurssejaan
Tuo lienee lainaus suomalaisesta iltapäivälehdestä- sinun anonyymin aloittaneen _en tiedä_ kuka_ olet_ tekemä, mutta taisin lukea saman uutisen ( oli suomalaisessa iltapäivälehdessä) ja sydämeni särkyi, kun luin sen uutisen. Luulen, että kaikkialla maailmassa vanhempi väestö on aina viisaampaa kuin nuoremmat. Joku sotia kokenut kärsimystä elämässään enemmän kuin kannettavaksi saanut vanha elämänkokemusta omaava bagdadilaismies on varmasti sata kertaa viisaampi, kuin ne ihmiset, jotka halveksuvat hänenkaltaistensa unelmaa rauhasta vailla sotaa. Jos suomalaisena saisin päättää, mieluummin vanhukset sieltä sodan kourista tänne Suomeen, mutta ei niitä omahyväisiä kaksi- kolme- nelikymppisiä tulokkaita, jotka ensimmäisenä alkaa vaatia, että elintason pitäisi olla uudessa maassa kuin kuninkailla tai jotka jättävät oman maansa paremman elintason perässä.
Minulla ei olisi mitään maahanmuuttajien ryntäystä Suomeen vastaan, jos tulijat olisivat pääosin esimerkiksi sodat kokeneita vanhuksia.