.... ja nöyryyttää Barack Husein Obamaa oikein kunnolla. Obaman USA saa nyt sitä mitä on tilannut. Putin tuhoaa USA:n kouluttamat ja aseistamat joukkiot Syyriassa.
Putin kyykyttää länttä Syyriassa, Ukrainassa...
bcvbxfdgdf
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Näinhän se taitaa mennä. Obama taitaa jo olla rampa ankka, joka ei saa kovin helposti taakseen poliittisia voimia USA:ssa.
Shakin pelaajat ovat tehneet taas siirtonsa. Vaikea tietää, olisiko tilanne Krimillä ja Syyriassa ihan sama ilman Kosovon selkkausta, jossa Venäjän ystävämaalta riistettiin yksi maakunta sotimalla.
Venäjä kärsi melko paljon arvovaltatappioita myös arabikeväässä. Kaipa siinä tuli kaupallisestikin takkiin.
Käsittäisin, että Venäjä vetoaa hyökkäävänsä vain Syyrian osoittamiin vihollismaaleihin. Syyrian (ehkä Venäjänkin?) kannalta ISIS ei ole pahin uhka, koska joka tapauksessa sen kimpussa on muitakin, niin ettei ISIS ole todennäköisemmin syrjättämässä al-Assadia. Sensijaan CIA:n tukemat joukojen nimenomaisena tarkoituksena on al-Assadin kaataminen.
Kosovon tapaus ei sitten toistukaan Syyriassa, vaan käsikirjoitus menee uusiksi. Minun mielestäni al-Assad olisi ollut ihan keskiverto diktaattori johtamaan Syyriaa. Nyt hänet on osin provosoitukin julmuuksiin, joten keskiverrosta ei enää voi puhua.
Yrittäkää ymmärtää. Tulee virheitä, kun muuttaa lauseita.
"Tuttumies" on pihalla kuin lintulauta, kuten tuo aloittajakin, joka on ihan täysi idiootti. Katsokaa areenasta a-studio, voi olla, että jotain uutta selviää.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ghouta_chemical_attack
Miten tuo tuttumies kehtaa pistää naamansa noin älyvapaisiin kommentteihin. Miten päädyit mietelmään "keskiverto diktaattori"? Lasketaanko se ruumiiden määrän perusteella, eritelläänkö naiset ja lapset...?
Putler tuhoaa NL:n loppujämät ja sitten kommunismi on kuopattu lopullisesti. Kiitos kun huomautit.
Demokratia ei islami-maihin istu. Esim. Gaddafin keikauttaminen demokratian nimissä johti Libyan sekasortoon ja tulos nähdään täälläkin. Tuloksena kaikenkarvaisia keskenään tappelevia kapinallisia. Venäjä etenee nyt Syyriassa step by step -taktiikalla ja pyrkii tuhoamaan nämä suurimmat kuumakallet ja heidän harhaanjohtajapomonsa-