Miksi anarkisti on vähä-älyinen?

Olisi.kivatietää

Kertokaahan miksi olette niin saatanan tyhmiä.

5

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • duunariteemu

      Ei ne osaa vastata kysymykseesi, on ne niin saatanan tyhmiä!

    • TheRealAnarchist

      Voitko aloittaja kertoa keitä ovat nämä anarkistit ja millä perusteilla määrittelet heidän toimintansa anarkiaksi. Aloituspostauksesi on niin vajaa, etten tuohon pysty vastaamaan mitään järkevää. Jotta saisit musta hyväksymäsi keskustelukumppanin, joutuisin todnäk heittämään aivoni narikkaan. Mutta, yritä:)

      • Lantlos

        Ei anarkistien kanssa kuulu keskustella, kun hekään eivät sitä halua. Keskustelu on liian sovinnaista, eikä sillä saa lietsottua sekasortoa. Räikkä käteen ja vähä jotain karnevaalihenkee mukaan ja huutamaan barrikaadeille kuinka rasistien ja fasistien tulisi syödä paskaa.

        Se on muuten jännää, että tuntemieni natsisymppaajien kanssa voi edes jollakin tasolla keskustella asioista, kun tuntemani anarkistit ovat niin jumalattoman ehdottomia kannanotoissaan. Hassua sekin muuten, kun ehdottomuudessaan ovat sitä mieltä, että natsien kanssa dialogia käyvät liberaalit päätyvät lopulta itse natsien polttouuneihin kun antavat heille valtaa. He siis vaativat ihmisiä olemaan joko "heitä" tai "meitä" ja itse antavat liberaaleille signaalia, että ainakaan noin ehdottomaan sakkiin haluavat pitää pientä välimatkaa.

        Heidän logiikan mukaan se tarkoittaa sitä, että nämä "puolensa" valinneet ovat vähintäänkin välillisesti "natseja". Siispä he tuntevat jälleen ylemmyyttä ja paremmuutta, koska he saivat taas todisteita heidän agendansa "paikkaansapitäväksi".

        Olen itse tätä nykyä ihan rehellisesti natsi tai rasisti, koska joka tapauksessa sen leiman saamiseen ei tarvitse kun sanoa kannattavansa tolkullista maahanmuuttopolitiikkaa tai epäillä tänne tulevien ihmisien motiiveja. Lisäksi kun pidän kansallisvaltioita ja järkevinä juttuina, niin lähinnä pinnallisten lätinöiden verran voin olla anarkistikavereiden kanssa tekemisissä. Natsisymppaajien taholta ei tarvitse edes pelätä nyrkkiä, vaikka minulla eriäviä mielipiteitä onkin.

        Hieman tuli sooloiltua, mutta tossa pientä punaista lankaa siitä, miksi anarkismia vierastetaan.


      • Lantlos

        Korjaan vähän: ja itse antavat liberaaleille signaalia, että anarkistien pakeille ei ole mitään asiaa, jos ette luovu ajatuksestanne antaa puheenvuoroja myös "fasisteille", "rasisteille", "natseille", "maahanmuuttokriittisille" tai "salonkikelpoisille fasisteille".


    • luokkaretkelle

      Kiihkoton keskusteleminen ei taida olla anarkistien juttu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      83
      5983
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      307
      4981
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2638
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      44
      2569
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      72
      1756
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      99
      1634
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1491
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      105
      1407
    9. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1363
    10. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      116
      1347
    Aihe