Miksi anarkisti on vähä-älyinen?

Olisi.kivatietää

Kertokaahan miksi olette niin saatanan tyhmiä.

5

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • duunariteemu

      Ei ne osaa vastata kysymykseesi, on ne niin saatanan tyhmiä!

    • TheRealAnarchist

      Voitko aloittaja kertoa keitä ovat nämä anarkistit ja millä perusteilla määrittelet heidän toimintansa anarkiaksi. Aloituspostauksesi on niin vajaa, etten tuohon pysty vastaamaan mitään järkevää. Jotta saisit musta hyväksymäsi keskustelukumppanin, joutuisin todnäk heittämään aivoni narikkaan. Mutta, yritä:)

      • Lantlos

        Ei anarkistien kanssa kuulu keskustella, kun hekään eivät sitä halua. Keskustelu on liian sovinnaista, eikä sillä saa lietsottua sekasortoa. Räikkä käteen ja vähä jotain karnevaalihenkee mukaan ja huutamaan barrikaadeille kuinka rasistien ja fasistien tulisi syödä paskaa.

        Se on muuten jännää, että tuntemieni natsisymppaajien kanssa voi edes jollakin tasolla keskustella asioista, kun tuntemani anarkistit ovat niin jumalattoman ehdottomia kannanotoissaan. Hassua sekin muuten, kun ehdottomuudessaan ovat sitä mieltä, että natsien kanssa dialogia käyvät liberaalit päätyvät lopulta itse natsien polttouuneihin kun antavat heille valtaa. He siis vaativat ihmisiä olemaan joko "heitä" tai "meitä" ja itse antavat liberaaleille signaalia, että ainakaan noin ehdottomaan sakkiin haluavat pitää pientä välimatkaa.

        Heidän logiikan mukaan se tarkoittaa sitä, että nämä "puolensa" valinneet ovat vähintäänkin välillisesti "natseja". Siispä he tuntevat jälleen ylemmyyttä ja paremmuutta, koska he saivat taas todisteita heidän agendansa "paikkaansapitäväksi".

        Olen itse tätä nykyä ihan rehellisesti natsi tai rasisti, koska joka tapauksessa sen leiman saamiseen ei tarvitse kun sanoa kannattavansa tolkullista maahanmuuttopolitiikkaa tai epäillä tänne tulevien ihmisien motiiveja. Lisäksi kun pidän kansallisvaltioita ja järkevinä juttuina, niin lähinnä pinnallisten lätinöiden verran voin olla anarkistikavereiden kanssa tekemisissä. Natsisymppaajien taholta ei tarvitse edes pelätä nyrkkiä, vaikka minulla eriäviä mielipiteitä onkin.

        Hieman tuli sooloiltua, mutta tossa pientä punaista lankaa siitä, miksi anarkismia vierastetaan.


      • Lantlos

        Korjaan vähän: ja itse antavat liberaaleille signaalia, että anarkistien pakeille ei ole mitään asiaa, jos ette luovu ajatuksestanne antaa puheenvuoroja myös "fasisteille", "rasisteille", "natseille", "maahanmuuttokriittisille" tai "salonkikelpoisille fasisteille".


    • luokkaretkelle

      Kiihkoton keskusteleminen ei taida olla anarkistien juttu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      104
      3404
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      88
      3093
    3. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      20
      1953
    4. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      69
      1916
    5. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      38
      1887
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      22
      1756
    7. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1697
    8. Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!

      Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi
      Tv-sarjat
      34
      1459
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1349
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1337
    Aihe