Soini hyväksymässä EU-komision tukien leikkaukset

Uutisissa sanottiin, että UM Soini olisi hyväksymässä sen, että EU voi leikata niiden jäsenmaiden EU-tukija, jotka eivät halua ottaa pakolaisia alueellen. Pitääkö paikkansa ?

Jos pitää, se on federalismia, jota Soini on tähän saakka vastustanut. Joko takki kääntyi tässäkin asiassa ?
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Suomen kannattaa aika paljon luopua tuista, jotta päästään maahantunkeutujatulvasta eroon. Julkisuudessa on ollut tietoa, että yksi mamu tulee maksamaan 30000 eur/vuosi. Vuoden loppuun mennessä mamuja on arvioitu (alakanttiin) tulleen 50000. Nämä aiheuttavat vuositasolla jo 1.5 mrd menot. Jos ensi vuonna jatkuu sama tahti, tulee mamuja vielä 200000 lisää. Yhteensä siis olis tullut 250000 mamua. Tarkoittaa vuositasolla 7,5 mrd.

Lisäksi mamut aiheuttavat muita epämiellyttäviä asioita Suomessa, joita on rahallisesti vaikea arvioida. Ei ehkä pysty mittaamaankaan.

Äänestä

Tuo 7,5 miljardin lukema lienee hiukan korkeahko, mutta näyttää suuntaa toki. Miljardeja tässä menee maahanmuuttoon ja Kreikan "pelastamiseen". Ja sitten kurjistetaan maamme omia köyhiä. Ja kaiken tämän siunaa Perussuomalaiset R.I.P. Kansallinen Kokomus R. P. ei ole takkiaan kääntänyt Kreikka-asiassa. Totta, mutta Kokoomus myös on ollut hallituksessa suuren osan siitä ajasta, kun lahjapaketteja Portugalille, Kreikalle ym. on tehtailtu. Politiikka on suurelta osin lupausten pettämistä.

Äänestä

Erotaan koko EU:sta ja säästetään joka vuosi jäsenmaksuissa 1,1 miljardia vähintään (nettomaksajina kun olemme).

Ei oteta mamuja enää ainoatakaan, ja laitetaan tänä vuonna tulleet kaikki pihalle, niin säästetään lisää miljardeja.

Säästyneillä miljardeilla voimme kiillottaa Suomi-kuvaa, ja rahoittaa pakolaisleirien naisten ja lasten sekä vanhusten elämää. Viedään sinne kunnollista koulutusta lapsille, lääkkeitä sairaille ja ruokatarvikkeita äideille. Ja maailman parasta vesitekniikkaa kaikille.

Äänestä
  • Ei ne perssut enää semmoista. EK ei anna.

    Äänestä

Soini pitäisi vaihtaa Halla-ahoon.

Äänestä

Ensi vuonna me persut otamme 100 000 maahanmuuttajaa Suomeen. Se on hyvä se !!!

Äänestä
  • Jos sama tahti jatkuu kuin nyt, 500 matua/vrk, tulee ensi vuonna matuja Suomeen 180000. Tänä vuonna on arvioitu saapuvan 50000.

    Äänestä

  • Kyllä jostain kohtaa alkaa varmasti siinä aiheessa harvennus.

    Äänestä

Unkarille pitäisi antaa palkinto vaeltajien torjumisesta, eikä missään tapauksessa rangaista siitä. Eu:lle tekisi oikein hyvää, jos joku maa päätäisi erota siitä, silloin nähtäisiin mihin väärä määräileminen voi johtaa. Rajat pitäisi sulkea ensin täällä pohjoisessa, niin se olisi pakko levitä etelään päin, sillä kukaan ei halua olla se viimeinen pussinperämaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pientalonpoika kirjoitti:

Uutisissa sanottiin, että UM Soini olisi hyväksymässä sen, että EU voi leikata niiden jäsenmaiden EU-tukija, jotka eivät halua ottaa pakolaisia alueellen. Pitääkö paikkansa ?

Jos pitää, se on federalismia, jota Soini on tähän saakka vastustanut. Joko takki kääntyi tässäkin asiassa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu