Oregonin ampuja

Ei valinnut uhrejaan uskonnon perusteella.

"26-vuotias Chris Harper Mercer surmasi torstai-iltana Suomen aikaa englanninopettajan sekä kahdeksan oppilasta Oregonissa sijaitsevassa Umpqua Community Collegessa. Silminnäkijöiden mukaan Mercer käski uhrejaan maahan makaamaan ja kysyi, mikä heidän uskontonsa oli. Hän kuitenkin ampui vastauksesta riippumatta.

- En usko, että hänellä oli ketään erityisesti tähtäimessä. Hän halusi vain tehdä tämän huvin vuoksi. Mercer ampui kuitenkin jokaisen vastauksesta riippumatta, joten en usko hänen tähdänneen tietyn uskonnon edustajia, silminnäkijä kertoi CNN:lle.

Nimettömänä pysyttelevän naisen mukaan Mercer vaikutti hyvin päättäväiseltä tullessaan luokkahuoneeseen. Hän ei ollut jännittynyt tai stressaantunut, vaan näytti lähinnä nauttivan tilanteesta."

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015100520471711_ul.shtml?_ga=1.165243583.1485483161.1443788204



Ihmettelen että tästäkin ikävästä tapauksesta hörhöt jaksoivat innostua.

30

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Atac ei kestä totuutta, vaan haluaa rakentaa tapahtuneesta mieleisensä, jotta olisi helpompi olo. Roskamediankin paljastaa joskus osan totuutta, tosin Iltasanomat sensuroi tiedon, että oppilaitoksen ampuja oli kääntynyt islamiin:

      http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1443753494778.html

      • fda

        Sinut tietäen luultavasti valehtelet että tuo islamiinkääntyminen on samaa kuin ateismi.

        Mvlehti ei näköjään osaa tehdä laadukasta journalismia. Mvlehti unohti tuossa sanoa, että kyseinen murhauuno oli myös kääntynyt wiccaksi ja viimeisen ilmoituksen mukaan oli pitänyt itseään hengellisenä, mutta ei sellaisena joka kuuluu mihinkään uskontoon.

        Sen lisäksi tämä uuno oli myös lausunut, että nähdään kohta jollekin uhrilleen. Hän ilmeisesti ajatteli päätyvänsä johonkin kuolemanjälkeiseen näiden murhattujen kanssa. Idiootti mikä idiootti. Nyt ei ole häntä enää olemassa.


    • Meidän kissalle kun sanoo "miau" se vastaa" miu." Eli paljon fiksumpaan ja antoisampaan depattiiin se kykenee kuin Sami.

      • Seemos

        Sami-autistin taudinkuvauksia lakkasin henkilökohtaisesti kommentoimasta jo vuosia sitten. Henkilö on avun ulottumattomissa :-(


    • adadaag

      Ampuja oli teisti-hörhö joka vihasi Kristittyjä.
      - Uskonnot tekevät vihaiseksi. haiseksi, Kristtyjen unelma.

    • Miksi ampuja ei kysynnyt onko joukossa muslimeja? Olisi lähettänyt armeliaasti muslimit allahin luokse. Ampujan armo kohdistui syystä kristittyihin.

      • Niin kaltaisillesi tekopyhille ei paina muu kuin kristittyjen henki ja heidän kuoleman käyttäminen keppihevosena.
        Eikö aikasemmin mennyt perille että surmatuksi tuli myös muita kuin vain kristittyjä?


    • Muslimit tuovat mukanaan sodan Suomeen, koska ihmiset sotivat, ei maaperä.
      Sota ei lopu siihen, että ihmiset vaihtavat maaperää. Tätä on vaikea uskoa, jos uskoo itse edustavansa rauhaa. Onneksi Venäjä pelastaa Suomen miehittämällä osan Suomesta, mihin ajattelitte silloin paeta? Otatteko mamut mukaan ja pakenette yhdessä seuraavaan kohteeseen? Kävisikö Trelleborg?

      http://mvlehti.net/2015/10/05/tajukangas-trelleborgista-pyydetaan-hataapua/

      • Jumaliste Sami, tuohonko sinä uskot? Missä todellisuudessa oikein elät? Oikeinko odotat että Suomi liitetään Putinistaniin ja sinä joudut pakenemaan... niin, mihinkäs sinä pakenisit kun koko Länsi-Eurooppa on jo muslimien saastuttama? No, a vot harasoo kamrad Putin, a da ponimai, sinähän opettelet pikapikaa puhumaan pa ruskii ja nuolet uusien vallanpitäjien saappaita armopalan toivossa.

        Mvlehdessä ei ole uskottavuutta senkään vertaa kuin Seiskassa, ihan noin vihjeeksi. Ymmärrän kyllä että esimerkiksi Hesari ja Ylen uutiset ovat sinulle liian vaikeatajuisia, mutta silti.


    • Manypacesmanystories

      Lue ulkomaan uutiset suoraan ulkomaalaisista lehdistä. Sieltä saat enemmän tietoja. Tämän jutun yhteydessä kyllä pidemmän päälle mielenkiintoisin oli obaman puhe..osaanotoksi kutsuttu. Englanniksi googlaamaan, niin johan tulee uutta virtaa ja väriä omaan tiedonsaantiin

    • näin.se.meni

      Silminnäkijä: Oregonin ampuja halusi tappaa kristittyjä

      Olen odottanut tämän toteuttamista vuosien ajan, Chris Harper Mercer julisti ennen kuin ampui uhrejaan lähietäisyydeltä.

      Verilöylystä eloon jäänyt Anastasia Boylan ehti kuvailla isälleen tapahtumia ennen kuin hänet kiidätettiin selkärangan leikkaukseen Umpquan koulusta. Anastasia haavoittui iskussa, joka tehtiin torstai-iltana Suomen aikaa Yhdysvaltain Oregonissa sijaitsevassa Roseburgin kaupungissa.

      Kaikki luokkahuoneessa olleet olivat menneet Anastasian mukaan matalaksi. Asemies latasi asettaan uudelleen ja käski oppilaiden nousta ylös. Sitten hän kysyi, olivatko oppilaat kristittyjä.

      - He nousivat ylös ja hän sanoi "hyvä, koska jos olet kristitty, näet Jumalan vain sekunnin päästä", Anastasian isä Stacy Boylan kertoi CNN:lle.

      - Sitten hän ampui ja tappoi heidät.

      http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015100220453551_ul.shtml

    • voijessusteitähölmöjä

      Ja iltapäivälehdet ja MV-lehtihän ne tarjoavatkin kaikkein tarkimmat uutiset. Kas kun ei Seiska.

      • fda

        Ei voi kuin ihmetyttää tosiaan nämä superuunot, joiden tietopohja perustuu iltikseen ja kaikenlaisten magneettiuunojen propagandalehtiin.


      • Kuten sanoin, ei iltalehdet tosiaan ole tarkimpia.
        Pieni huomio osui siihen mitä yksityiskohtia ulkomaiset lehdet ampumisista kertoivat.
        Voihan olla, että hän on pääasiasa ollut kristittyjen perässä, mutta loppujenlopuksi näyttää uskonto on kuitenkin olleen ampujalle vain sivuseikka, kerta kristityt eivät olleet ainuita uhreja.


      • fda

        Ilmeisesti halusi keskustella jokaisen uhrin kanssa itselleen tärkeänä pitämästä asiasta eli uskonnollisesta hengellisyydestä. Odotti näkevänsä ne uhrit kuoleman jälkeen.


      • 4534523
        fda kirjoitti:

        Ilmeisesti halusi keskustella jokaisen uhrin kanssa itselleen tärkeänä pitämästä asiasta eli uskonnollisesta hengellisyydestä. Odotti näkevänsä ne uhrit kuoleman jälkeen.

        Vihasi kristittyjä ja halusi tappaa heidät, kuten kunnon ateisti tekee.

        Muita uhreja vain haavoitti.


    • Oregonin ampuja ei ollut epäuskonnollinen. Uskoi numeromagiaan siinä kuin helluntailaiset ynnä muut lahkolaiset, samoin helvettiin.
      http://www.dailymail.co.uk/news/article-3259138/Oregon-college-gunman-claimed-die-friendless-virgin.html
      "Chris Harper-Mercer, 26, scrawled 666 – said to be the number of Satan – across a sheaf of papers he handed to one of his victims during Thursday’s rampage at Umpqua Community College in Roseburg.
      A source familiar with the document told People Magazine: ‘The guy did this for satanic reasons. He did it to become a god in hell.’ "

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      160
      3142
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      501
      2645
    3. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      37
      1407
    4. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      101
      1349
    5. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      22
      1191
    6. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      45
      1099
    7. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      302
      1015
    8. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      120
      978
    9. Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan

      Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti
      Työn hakeminen
      46
      971
    10. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      35
      901
    Aihe