Orastava puolueen hajoaminen

Montako takkia Soini on kääntänyt, nyt on ministerinä ja
kaikki myydään, puolueväki, äänestäjät, alennusmyynti on alkanut.
Ennen pidin Paavo Väyrystä maailman suurimpana takinkääntäjänä, mutta
Soini hakkas Paavonkin 100 - 0. Hyvä Timo, istutko mukavasti Audin penkillä, eikö
yhtään kolkuta omaatuntoa. Soini voisi myös laittaa sellasen gebardihatun päähän, niistähän se aina puhui paatoksella. Käännetty takki ja gebardi hattu, Soinin ura pähkinänkuoressa. Enää se puuttuisi, että haluaisi liittyä Venäjään tai tehdä Suomesta islamilaisen valtion.
32<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Perussuomalaiset hajoavat Halla-Ahon opetuslapsiin ja Perussuomalaisiin, eli kahteen erilliseen puolueeseen. Suomen Sisu on kehittymässä puolueeksi näille Halla-Ahon opetuslapsille ja Immoslaisille.

Äänestä
  • Niin, olinhan minäkin yksi niistä 80.000 suomalaisesta, jotka äänestivät Halla-ahoa. Ja tulen äänestämään edelleen.

    Äänestä

  • Minä jätän jatkossakin äänestämättä, ketään.

    Äänestä

  • enäänestä kirjoitti:

    Minä jätän jatkossakin äänestämättä, ketään.

    Alkaa näyttää siltä että on siirryttävä ulkoparlamentaarisiin keinoihin, sillä äänestämisellä ei voi enää vaikuttaa.

    Äänestä

kyllä puolueen on toimittava.
ei muhkea rahasalkku ministereiden tule ajaa asioiden ohi.
valta maistuu ainakin saa ilmaiseksi kiertää ympärimaailmaa

soinni ajakoon rajat kiinni onhan raja kaikilla astioilla.
kun menee yli se on liikaa.

Äänestä

Mua suoraan sanoen hävettää,että persuja tuli kehuttua useamman vuoden täälä.Todellakin luulin,että Soini olisi mies paikallaan tuoden Suomalaisille sen arvokkuuden,mikä meillä ennen oli.
Järkyttävää,että politiikassa on kusettaminen nykyään pääprioriteeri,Kaikki,mikä kuulostaa hyvältä,kääntyy sittenkin päinvastoin.
Nykyään ei voi enää luottaa kuin itseensä,sekä lähimmäisiin.Perussuomalaiset hallituksessa on tänä päivänä kokoomus.
Oppositio kutsuu,toki pahimmillaan 4 vuoden päästä.Taisi Soinilta matkan varrella unohtua,miksi persuja äänestettiin.
Taitaa tämä Tynkkynen sekä Halla-aho olla puolueessa harvoja sekä ainoita,jotka on jotenkin kartalla.
Saatananmoinen huutokauppa tuntuu koko hallitus edustajineen muutenkin olevan,kun sielä jo lauletaan lastenlaulua,ja ollaan vaan tekevinään jotakin.
Kekkosen aikaa on helvetin ikävä

Äänestä
  • Älä suotta häpeä, se oli toivo vielä muutama vuosi sitten. Meitä ei vaan nyt enää voi kusettaa pitempään, tilanne on karannut käsistä. Valta otetaan itselle, liian moni on nyt työtön, syy on lama maailmassa ja EU-politiikka rahastuksineen ja Schengen ym. sopimuksineen.

    Tästä nousee uusi itu, tukekaa vaan tätä ajatusta, koska ei ole monta vuotta mitään mieltä valittaa. Ainakin itse panin niin paljon mehuja kataisen pilaamaan politiikkaan 8 viimeistä vuotta, ettei tämä enää ole mikään vaikea ero huonosta politiikasta. Helpottaa elämää, uusi alku.

    Äänestä


entä hallituksille tehdyt VÄLIKYSYMYKSET AIVAN NAURETTAVAA!
ei mikään muutu.

Äänestä

Soini on takaamassa Komuksen Kepun mamupisnestä hallituksessa ja seuraavaksi hyväksyy kantaväestön vähäosasempien kurittamisen.Alv:n ja muiden haittaverojen korottamisen, jotka johtuu pilviin nousseita mamu kustannuksista!

Äänestä
  • Lisäksi menee Merkelin vaatimusten taakse, herää kysymys, paljonko maksettiin. Soini pitää mahdollisena pakottaa muita EU-maita ottamaa pakolaisia. Tuli mieleen, että olisiko tuo lopulta signaali, jonka takia Slonenia tai Slovakia, Kroatia, Unkari yms. eroaisivat Schengen-sopimuksesta.

    https://fi.wikipedia.org/wiki/Schengenin_sopimus

    Otetaan ohjat omiin käsiin, jääköön Soini kokoomuksen helmoihin, meissä muissa on vielä kasvuvoimia Merkelin diktatuuria vastaan. Vai onko meissä?

    Äänestä

Suomen Sisu puolueeksi ja johtoon Susanna Kaukinen!

Äänestä
  • Saarakkala olis hyvä johtaja persuihin.

    Soinin taru on loppu.

    Äänestä

  • Vaihtakaa nimi, eikä passaa olla mitään äärioikeistoa, vaan ottaa nyt mallia Saksan anti-euro ym. puolueista. Kaukinen voisi hyvinkin olla johtaja. Kestää yleensä pitkään, että ihmiset alkavat antaa nimeään puoluepolitiikkaan, silti niitä tukiryhmiä pitäisi tosissaan perustaa. Ihan hyvin sisujen rinnalle joku vähän vähemmän sotilaallinen puolue. En tiedä, miksei IPU saa tuulta purjeisiin. Jos puolue on yhden ihmisen tai ryhmän idea, perustaja ei anna tehdä kaikkea. Sen vuoksi ne ei laajene. Nyt voitaisiin koota puolue, joka ajaa yhteiskunnallista ja taloudellista valveutuneisuutta Suomen asioiden hoitoon. Joku aktivistiryhmä voisi olla alullepanija, me muut ollaan taustahahmoina.

    Äänestä

  • kauansekestikin kirjoitti:

    Saarakkala olis hyvä johtaja persuihin.

    Soinin taru on loppu.

    Tälle ryhmälle on paljon kysyntää nyt, valveutuneet akateemiset mukaan lukien.

    Suomen puoluekartta ei peilaa tarvetta nyt.

    Äänestä

Soinihan väittää silmät mulkonaan, että heillä on kansalaisten (äänestäjien antama) valtakirja toimia kuten he toimivat, muka valtuus?
Ei vitussa. Äänestin perussuomalaisia mutta en minä, eikä moni muukaan äänestänyt heille tuollaista valtakirjaa, vaan ihan toisenlaisten vaalilupausten pohjalta!
Soini ja perussuomalaiset pettivät minut ja äänestäjänsä totaalisesti, valehtelivat päin näköä.
Olen maininnut tästä aiemminkin mutta kertaus on paikallaan. Perheeni ja lähisukuni 15-20 ääntä eivät tule äänestämään perussuomalaisia seuraavissa vaaleissa. Samoin on käyvä tuttavapiirissäni ja muutamien työtovereiden kiukun perusteella. PS notkahtaa kuin impotentti mulkku sinne alas minne se kuuluu.
Odotan kihelmöiden, kun seuraavat kannatusluvut julkaistaan.

Äänestä
  • Soini on mennyt täysin sekaisin!

    Äänestä

  • Soinihan väittää silmät mulkonaan, että heillä on kansalaisten (äänestäjien antama) valtakirja toimia kuten he toimivat, muka valtuus?

    No ei myöskään ainakaan minun.Sampo Terhoa äänestin,ja Soinin kaltainen takinkääntäjä tuntuu olevan.Kenties kuvitteleva äänestäjien olevan yhtä fanaattisia,kuin kokoomuksen.Tehdään päin vittua ja äänestäjät tykkää silti?ME jotka persuja äänestimme,emme ole kapitalisteja tai varakkaita,vaan erittäin huolissaan olevia Suomalaisia,kansalaisia

    Äänestä

  • Totta puhut. Juuri siksi moni äänesti perussuomalaisia uskoen, että he oikeasti ojentavat kätensä vähäosaisille, perusväestölle jne.
    Nyt ei enää puhettakaan, että suomalaisten perusturvaa on parannettava, että ja että ja että...

    Äänestä

  • waler- kirjoitti:

    Soinihan väittää silmät mulkonaan, että heillä on kansalaisten (äänestäjien antama) valtakirja toimia kuten he toimivat, muka valtuus?

    No ei myöskään ainakaan minun.Sampo Terhoa äänestin,ja Soinin kaltainen takinkääntäjä tuntuu olevan.Kenties kuvitteleva äänestäjien olevan yhtä fanaattisia,kuin kokoomuksen.Tehdään päin vittua ja äänestäjät tykkää silti?ME jotka persuja äänestimme,emme ole kapitalisteja tai varakkaita,vaan erittäin huolissaan olevia Suomalaisia,kansalaisia

    "Soinihan väittää silmät mulkonaan, että heillä on kansalaisten (äänestäjien antama) valtakirja toimia kuten he toimivat, muka valtuus?"

    Niin ne aina väittää, olkoon nyt niin kauan, kuin voivat. Tehdään odotellessa uusi ryhmä, aloitetaan ikään kuin kansanliikepohjalta niin puolueesta tulee kestävämpi kuin muutaman erikoisuutta hakevan ihmisen valtaryhmästä.

    Äänestä

soini siirretään sivuun ja persut on suomen suurin tulevissa vaaleissa?

Äänestä
  • Nimenomaan noin pitäisi tapahtua. Soini syrjään. Hän ja ikä on tehtävänsä tehnyt ja sokeudessaan ajanut päin seinää.

    Äänestä

  • Turha puolueväen uhota, Soini perusti persut omin nokkineen, se on hänen yritys. Niinpä mikään ei muutu. Siitä seuraa, että aloitamme puhtaalta pöydältä saman tyyppisillä eväillä tarvitaan yhdistys, joka muuttuu puolueeksi. Olen kovasti pahoillani, ettei olemassa olevia voi käyttää, ja tuhlailuksi menee, Muutos ja Ipu niissä on tietty valtaryhmä, sanaa ei oteta todesta, jos joku muu puhuu. Ei noista voi kansalaisliike tähän nyt tulla. Saataisiinko joku kansanedustaja mukaan vaikka myöhemmin? Tämä on yhdistys-ihmisten työsarkaa, eikä me olla totuttu sellaiseen, sosialisteilla se on verissä jo tampellan tehtaista alkaen. Jotenkin pitäisi aloittaa. Voin myöhemmin itse tehdä jotain sen eteen. Kokous jossain, miten aloitamme, otetaanko selvää saksalaisten pedikasta ja anti-eurosta ja siltä pohjalta mietitään Suomeen sopivaa ratkaisua?

    Äänestä

  • Realismia on että Perussuomalaiset ovat ns. "varoventtiili", jonka kautta kansalaisten turhautuminen on päässyt purkautumaan vaaleissa rauhallisesti ja ilman että siitä olisi seurannut minkäänlaisia muutoksia toteutettuun reaalipolitiikkaan.
    Nyt kansalaiset alkavat huomaamaan millaisesta kusetuksesta on ollut kyse!

    Persuissa vaikuttavat kunnon isänmaalliset poliitikot tekisivät nyt oikein kun perustaisivat uuden puolueen, joka todella voisi nousta merkittäväksi vaihtoehdoksi ja yhden vaalikauden aikana, sillä he saisivat varmasti helposti yli 50% persujen nykyisestä kannatuksesta.
    Perussuomalainen puolue on niin ryvettynyt, ettei siihen enää ole ihmisillä uskoa, mutta tuhkasta voi nousta uusi ja aidosti toimiva isänmaallinen puolue.

    Äänestä

  • Perussuomalaiset on hajoava puolue jolla ei ole tulevaisuutta. Show on ohi, aika siirtyä muiden puolueiden kannattajiksi ihmiset!

    Äänestä

  • showohi kirjoitti:

    Perussuomalaiset on hajoava puolue jolla ei ole tulevaisuutta. Show on ohi, aika siirtyä muiden puolueiden kannattajiksi ihmiset!

    Niinkö luulet, minulle ei kyllä vanhat puolueet kelpaa. Se on ihan selvää. Ei tuu kauppoja.

    Joko uusi puolue tai ei mitään.

    Äänestä

En jaksa kirjoittaa kaikkea koko päivän kahteen kertaan, kun on tää sensuuri.

Äänestä

Katsokaas mitä Iltalehden Juha Keskinen kirjoittaa.

Perussuomalaisissa horjutetaan hallitusta
Maanantai 5.10.2015 klo 21.46

http://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/2015100520474521_pk.shtml?_ga=1.84221852.483633093.1442928283

"Kärjistynyt pakolaistilanne näyttää nostavan perussuomalaisten sisäiset ongelmat vahvasti pintaan. Perussuomalainen puolue ja sen puheenjohtaja Timo Soini on pystynyt yllättävän hyvin pitämään aktiivinsa hallituspolitiikan tukena, vaikka heti kättelyssä törmättiinkin Kreikan tukipakettiin. Soini sai kuitenkin takkinsa käännettyä ja perussuomalaisten puoluekokoukselta yksimielisen tuen jatkolleen puheenjohtajana. Puoluekokouksen epäviralliseksi teemaksi nousi ylpeys perussuomalaisista ministereistä ja tuki heidän toimilleen.

Täytyy kuitenkin muistaa, että perussuomalaisten hallitusuraa on kestänyt vasta neljä kuukautta ja vaalikauden mittainen hallitustyö kestää neljä vuotta. Aika nopeasti perussuomalaiset siis törmäsivät hallitustyön haasteisiin. Osalle perussuomalaisista populistipuolueen rooli oppositiossa olisi mieluisampi kuin vastuunkanto hallituspuolueena."

Äänestä
  • On IPU,n aika, IPU ei petä sen uskallan luvata, tärkein tyavoite on ero EU,sta ja oma raha, siis itsenäisyys.

    Äänestä

  • sitäkohti kirjoitti:

    On IPU,n aika, IPU ei petä sen uskallan luvata, tärkein tyavoite on ero EU,sta ja oma raha, siis itsenäisyys.

    IPU näyttää nyt ainoolta vaihtoehdolta, mutta sen pitäisi vielä ymmärtää muuttaa linjaansa maahanmuuttovastaisemmaksi, sit se ois just bueno!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pianhaluaavenäjälle kirjoitti:

Montako takkia Soini on kääntänyt, nyt on ministerinä ja
kaikki myydään, puolueväki, äänestäjät, alennusmyynti on alkanut.
Ennen pidin Paavo Väyrystä maailman suurimpana takinkääntäjänä, mutta
Soini hakkas Paavonkin 100 - 0. Hyvä Timo, istutko mukavasti Audin penkillä, eikö
yhtään kolkuta omaatuntoa. Soini voisi myös laittaa sellasen gebardihatun päähän, niistähän se aina puhui paatoksella. Käännetty takki ja gebardi hattu, Soinin ura pähkinänkuoressa. Enää se puuttuisi, että haluaisi liittyä Venäjään tai tehdä Suomesta islamilaisen valtion.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu