Saamme lisää asukkaita, jolloin valtiolta tulee lisää rahaa kuntaan. Kauppojen myynti kasvaa. Koulut saavat lisää oppilaita ja ammattikoulu säilyy. Pakolaiskeskus antaa monille työpaikkoja. Kaiken kaikkiaan loistoidea oli ottaa pakolaisia. Fiksuimmat ymmärtävät tämän.
Hyvä, että tulee pakolaisia
laskettu
26170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Mitä oikein sönkötät?
Jokainen suomalainen maksaa nahoissaan näiden elintasopakolaisten elättämisen. Yhden kustannus on noin 30.000 euroa vuosi. On muuten aivan pirun kallista, muutenkin tämän rahan voisi käyttää.
Vaasan Halpahallissa on nykyään aamusta iltaan vartijat, koska lähistöllä olevasta Olympiakorttelin pakolaiskompleksista tulee jatkuvasti näpistelijöitä kauppaan. Eli siinä se liikevaihdon kasvu.
Pian osuuskaupan hyllyt tyhjät .ne vaan ei muista maksaa ostoksiaan.
Näin meille täällä Kauhavalla on käyny .porttikieltoja on annettu .
Kyllä Lappajärveläiset ootta vielä kusessa niitten kas.
Hyviä kauppoja !!!!!heheheheeeeeeeeeeerre.
Alkakaa lappajärven kauppiaat laittamaan kaikkien tavaroitten nimet arabiaksi
että rahakkaat mamut tietävät mitä ostavat,tai varastavat.
...ja mistähän se valtio saa rahaa...
Koska en ole niin fiksu, että ymmärtäisin, kerro nyt minullekin, että miten pakolaiset turvaavat ammattikoulun säilymisen.
valmiita inssejä , lekureita , läppärineroja ja talousmies ku kuunteli niiden juttuja . Jos oikeesti olis vois hakee suoraan töihin eikä esittää paskanvalheita suomitelkkarissa. Taas koettelee hermoo.
Lappajärven onni ovat tulevat pakolaiset.
Puhutaan ammattikoulusta tuskin kukaan niistä menee Lappajärven ammattikouluun koska suurin osa heistä ei osaa kirjoittaa eikä lukea
eikä suomen kieltä.ehkä 10-vuoden päästä menee.Lopeta tuo ammattikoulu vouhotus ei niistä vaan oo!!!
Monikulttuurisuus OK.
Olkaa valveilla!
https://www.suomenuutiset.fi/tutkija-maahanmuutto-kay-kalliiksi-yhteiskunnalle/
Allasosasto säilyy kaikille avoimena samoin kuntosali. Myös ruokaravintola jatkaa. On ihan hyvä juttu. En muuta kaipaakaan.
Myös alkkoholia saa ravintolasta kuten ennenkin ja kesällä rantakirppu on auki joka päivä.
Alkoholimyynnin voisi lopettaa.
toivottavasti unelmointisi käy toteen ja käytät ensikuussa kyseisiä palveluja.
Ai jaa. Minun älykkyysosamääräni on mitatusti yli 140, enkä ymmärrä, mitä ilon aiheita teillä voisi olla.
Pakolaistet edustavat kansallisuuksia, joiden työttömyysaste on tähän asti ollut yli 70 %. Koska historia on paras ennuste, niin pakolaisten työttömyyden voi arvioida olevan pysyvä ilmiö.
Pysyvien tulonsiirtojen vuoksi jokaista pakolaista varten tarvitaan yksi työtä tekevä ja keskimääräisesti ansaitseva.
Suurin osa pakolaiskeskustelun "faktoista" on silkkaa propagandaa.
Parhaita Mensalaisia ovat ne jotka tuovat äo:nsa itse esiin ja laukovat sen jälkeen yksinkertausuuksia :)
Ai jaa. Minun älykkyysosamääräni on mitatusti yli 140, enkä ymmärrä, mitä ilon aiheita teillä voisi olla.
Pakolaistet edustavat kansallisuuksia, joiden työttömyysaste on tähän asti ollut yli 70 %. Koska historia on paras ennuste, niin pakolaisten työttömyyden voi arvioida olevan pysyvä ilmiö.
Pysyvien tulonsiirtojen vuoksi jokaista pakolaista varten tarvitaan yksi työtä tekevä ja keskimääräisesti ansaitseva.
Suurin osa pakolaiskeskustelun "faktoista" on silkkaa propagandaa.
Ooh! Minulla vain 115 (pelti kiinni ja ohjeita lukematta). Osaatte varmaankin vastata kysymykseeni, johon olen vastausta vailla, että mitä tekee, jos tänä vuonna tulee pakolaisia 15 000, ensi vuonna 25 000... Aina 10 000 enemmän, kuin edellisenä vuonna. 8 vuotta. Kaikille lisäksi perheyhdistetään 4 sukulaista.
Ymmärrän tosi hyvin, ellei älykkyytenne riitä laskemaan noin vaativaa toimitusta. Ei se riitä kellään muullakaan. (Pikku provo, muttei täällä yleensä älykkyydellä juhlita.)
Saa muutkin laskea! Ettehän te osaa...
Tekiskö tuo sen verta notta potun hinta nousis ja vaihtasin mersun.
Lappajärvi on yhtä kuin Kivitippu.
Aivan, jos kerran Lappajärvi == Kivitippu, niin tämän yhtälön mukaan matemaattisesti:
Kun Kivitippu aikanaan puretaan osittain palaneena ja huonosti asuttuna, niin merkitseekö se sitä että samalla lakkaa Lappajärvi kuntana olemasta?
Jo vähän ennen sitä, elikkä parin vuoden kuluttua
Jaa taiat olla Kemijärveläisiä?
On tosiaa saanu nauraa heiän sivuilla veet silmissä niitten jutuille, joilla on samat uskomukset, kuin sinulla.
Enkä ole ainoa joka on nauranu.
Vaan koko Suomi
Jokainen voi käyä lukemassa Kemijärveläisten sivuilla FB:ssa, tai muualla..
mistäs herra tietää että koko Suomi nauraa? et SINÄ ole koko SUOMI.
Kyllä tämän "pakolaislössin" takia vielä monta itkua itketään. Aloittajan on hyvä tutustua tulijoiden tuhatvuotiseen sotahistoriaan ja vetää sieltä johtopäätökset.
Sosiaaliturvaa täytyy alentaa, on liian hyvä. Toistaiseksi.