Ovatko isis-taistelijat jo täällä?

Unkarin uutisissa kerrottiin löydetyn pois heitetyn kännykän jossa oli tietoja ja kuvia liittyen isisiin. Omistajaa ei ole tavoitettu. Olisko jo täällä kavereineen... Toivon parasta mutta pelkään pahinta.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ovat,tulevat syrjäiseen mahhan jossa tarpeeksi typeriä politiikkoja ensimmäisenä!

Äänestä

Se on muuttanut Sipilän vuokralaiseksi. Mammat paapoo ja peittellevät illalla nukkumaan.

Äänestä

Voi olla myös järjestetty juttu koko kännykkä, mutta pelko on todellinen. Ei mikään ihme, vaikka uinuvia myyriä olisi jo matu- keskuksissa lämpöisissä tiloissaan voimia keräämässä. Varmaan ne ensin odottaa turvapaikan saamista, mutta sitäkin vaihtoehtoa voi rapauttaa se uhka, että palautussopimus saadaan Irakiin.

Kysyä voi, ehtiikö viranomaiset herätä, jos alkaa jotain tapahtua? Saadaanko puolustusvoimat liikkeelle. Pystyykö asioista päättävät saatanan sieniaivot antamaan käskyn, että sykäyksenvaimentimet heitetään helvettiin, ja ladataan lippaat kovilla.

Jos jokin rähinä alkaa, sekasortoa kylväviä muukalaisia on ammuttava heti kohti.
Nappi otsaan, rintaan.. vaikka palleaan kunhan pysähtyy. Jos ase puuttuu, puukolla vedetään terroristilta yhdellä viillolla maha auki kurkusta nivusiin saakka, suolet vedetään ulos.. ja nostoväki toimittaa suolet minkkien rehuksi.

Näin toimii puolustusvoimat, jos rähinä alkaa, mutta toimiiko Suomen väkivaltalkoneisto silloin kun sen pitää toimia.. vai odottaako Thaikkumatkailevat pullamössöt kunnes puukko on omalla kurkulla?


Silloin on myöhäistä!

Äänestä

Seksuaalirikoksissa tiedetään et likaiset perverssiot koetaan aivoissa. Kärsimyksen aiheuttaja saa mielihyvän tunteen ja seksuaalinen kiihoittuminen tapahtuu pitkälle ajatuksissa kun tietää jonkun kärsivän. Tuntuu et jos pieneen Suomeen ängetään kymmeniätuhansia nuoria miehiä lisää lisää lisää jouten olemaan niin on joku seksuaalinen perverssio kysymyksessä. Aika perverssi kaveri on ajatuksen takana sillä seuraukset ovat ennenpitkään hirvittävät. Oikea Auschwitz.

Äänestä

ISIS ei ole Suomessa, eikä tule, koska SUPO.
Mitäs se herra tasavallan presidentti sanoikaan tiedustelustamme...
ISIS ryhmään liittyneet n. 60 pedofiilia olivat kaikki ns. kantasuomalaisia ilmeisesti, koska ulkomaalaisista ei nyt vaan voi moista uskoa.
Tulkaa suurella joukolla Narinkkatorille 10.10.2015 klo 15.00 puolustamaan lasten raiskaajia. Teitä on huvittavaa katsella. Ikävämpi kuunnella, koska ette osaa montaakaan sanaa (idiootti, natsi jne, uusimpana pää prseessä).

Äänestä

Lisä kustanuksia valtiolle tulee kun peruskouluihin tontin liepeille pitää hankkia vartija. Ei niinkään seuraamaan mitä naperot pihalla tekee vaan hätistelmään alueelle kuulumattomia. Venäjällä koulusta kaappaukset lastenkodeista kotimatkalla tai pihoilta ovat jo tiedettyä arkipäivää. Neitsyt on niin arvostettua. Halut ne on hiirelläkin miksi ei pakolaisillakin olisi.

Äänestä

Insinöörejä, kauppiaita, vuohipaimenia, kirurgeja... Tällaisia taitoja on Irakista tulleilla turvapaikanhakijoilla

Irakista tulleiden turvapaikanhakijoiden joukossa on jonkin verran hyvän koulutuksen saaneita.

Viikonloppuna muun muassa pääministeri Juha Sipilän (kesk) erityisedustajana Välimeren pakolaiskriisin hoidossa toimiva Antti Pentikäinen vaati, että Suomeen saapuvat turvapaikanhakijat on saatava mahdollisimman nopeasti töihin.

Mutta minkä alojen taitoja turvapaikanhakijoilla oikein on? Suomeen tänä vuonna tulleista turvapaikanhakijoista suurin osa on saapunut Irakista. Suomeen on tullut tänä vuonna yli 13 000 turvapaikanhakijaa Irakista.

Kasvaneen määrän vuoksi heidän työuristaan ja koulutustaustastaan ei ole vielä tarkkaa tilastollisista kuvaa, mutta varsinkin Joutsenon vastaanottokeskuksessa asiasta on jo näppituntuma.

Insinöörejä ja tietotekniikan osaajia

– Vielä emme ole tarkasti pystyneet tilastoimaan Irakista tulleiden turvapaikanhakijoiden koulutustaustaa, sillä olemme keskittyneet akuuttien palvelujen järjestämiseen. Mitään kokonaisvaltaista tilastoa ei ole, mutta tulijoissa on ihan vuohipaimenesta kirurgiin asti osaajia. Hyvin vähän on sellaisia, joilla ei ole mitään ammatti- tai koulutustaustaa, Joutsenon vastaanottokeskuksen johtaja Jari Kähkönen kertoo.

– Näppituntuma on se, että joukossa on jonkin verran hyvän koulutuksen saaneita, esimerkiksi tietoliikennealalla toimineita henkilöitä ja insinöörejä. Myös opettajina toimineita on heidän joukossaan.

Useimmilla koulutusta

Lisäksi saapuneiden joukossa on muun muassa kauppiaita, käsityöläisiä ja toimittajia.

– Useimmilla turvapaikan hakijoilla, joita itse olen tavannut on ollut kotimaassaan jokin työ tai koulutus, hän painottaa.

Tulleiden joukossa on myös julkisella sektorilla toimineita.

– Myös valtionhallinnossa toimineita kuuluu turvapaikanhakijoihin, Kähkönen kertoo.

Turvapaikanhakijoita on saapunut Suomeen runsain joukoin pohjoista reittiä. Irakilaiset eivät ole halunneet jäädä Ruotsiin, vaan he ovat pyrkineet nimenomaan Haaparannan ja Tornion kautta Suomeen.

Ei ole isis-taistelijoita! Tämän is-uutisen mukaan korkeakoulutettua porukkaa. Nyt vain odotamme uusia Nokioita tähän maahan!

Äänestä

Kyllä ovat. Terroristeja ja muita muslimiradikaaleja on käytännössä jok'ikisessä länsimaassa, myös Suomessa. Tästä asiasta ei kuitenkaan haluta puhua julkisesti Suomen mediassa, vaan hyssyttely jatkunee aina siihen asti, kunnes jossain räjähtää.

Muualla maailmassa, jossa media ei muodosta samanlaista symbioosia vihervasemmiston kanssa kuin Suomessa, tästä aiheesta uutisoidaan avoimemmin. Tuoreimmat Isisiä koskevat uutiset tulevat tällä kertaa USA:sta - tarkemmin sanottuna Teksasista.

Poliisipäällikkö Steven McCraw'ilta kysyttiin äskettäin, että onko epäiltyjä Isis-terroristeja tullut Teksasin-Meksikon rajan yli. Yksinkertainen vastaus oli että 'kyllä'. Terroristeja on tullut rajan yli, ja paljon.

Isisin terroristit ovat valmiina iskemään länsimaissa. Monet heistä ovat saaneet koulutuksen Lähi-idän sotatantereilla ja tulevat aiheuttamaan suurta tuhoa kohdemaissaan. Epäilemättä myös Suomi on terroristien listalla, vaikka hyysärit eivät sitä (vielä) haluaisi myöntää.

http://www.theblaze.com/stories/2015/10/05/audience-members-asks-texas-dps-chief-if-suspected-islamic-state-members-have-been-apprehended-at-the-border-heres-his-answer/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Love-and-peace kirjoitti:

Unkarin uutisissa kerrottiin löydetyn pois heitetyn kännykän jossa oli tietoja ja kuvia liittyen isisiin. Omistajaa ei ole tavoitettu. Olisko jo täällä kavereineen... Toivon parasta mutta pelkään pahinta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu