Iltasanomat: Irakilaisissa mm. Vuohipaimenia!

Iltasanomat kehuskelee Irakilaisten turvapaikanhakijoiden ammateilla,paremman koulutuksen omaavia on "jonkin verran".Ilmeisesti tuo tarkoittaa että todella vähän ja pääosa niitä vuohipaimenia.Nämä pitäisi kuulemma saada nopeasti töihin poliitikkojen mukaan..
Mutta mihin kielitaidoton vuohipaimen laitetaan töihin?Kun oma porukkakin osin työttömänä,,ellei kyseessä ole sitten jotkut risusavotan tyyliset työllisyystyöt jotka varmaan vuohipaimeneltakin sujuu..
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Poroja erottelemaan Spr:tä kyltti käteen tännepäin tai tunnepäin.ja onhan suomessa sikaloitakin eikö siellä ois jotain kevyttä eivätpä syö kuormasta

Äänestä

Yksinkertaista rakas ystävä. Valtio hankkii vuohia ja onhan valtiolla maata. Kukoistava elinkeino, suorastaan uusi NOKIA on tulossa. Pidän itsekin kovasti vuohenjuustosta.

Hiukan olen kyllä huolissani niistä vuohista ja niiden kohtelusta.

Äänestä
  • Vaikka ei uutta Nokiaa tulisikaan, niin vuohenlihan ja -juuston kysyntä varmastikin kasvaa maahanmuuttajien myötä. Varmaan yksi vuohenkasvattaja saisi siitä toimeentulonsa. Vuohilaitumeksi sopivaa pusikkoa maastamme kyllä löytyy, talvihoito onkin sitten eri asia.

    Äänestä

Tuttu kertoi joskus kaveristaan, joka meni työvoimatoimistoon kysymään paimenen työtä. Arvatkaa työllistyikö?

Äänestä

Ei nämä pojat töitä tee. Allinclusive ...täysihoito nyt ilmaiseksi. Asunto, rahaa, ruoka ja sukulaisetkin tuodaan lento koneella. Alkavat hoitamaan sivu huumebisnestä ... siitä sitä tuohta tulee.

Äänestä

Mietin tuota paimenen ammatti 20 v sitten. Olisinko hyvä, olisinko hyvä paimen?

Äänestä

Montako avointa vuohipaimenen paikkaa työvpimatoimistossa on?Niin voimme arvioida tarpeen,,,kielitaitoa ei ole edes kapulaenglantia noilla useimmalla,,

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vihavainen444 kirjoitti:

Iltasanomat kehuskelee Irakilaisten turvapaikanhakijoiden ammateilla,paremman koulutuksen omaavia on "jonkin verran".Ilmeisesti tuo tarkoittaa että todella vähän ja pääosa niitä vuohipaimenia.Nämä pitäisi kuulemma saada nopeasti töihin poliitikkojen mukaan..
Mutta mihin kielitaidoton vuohipaimen laitetaan töihin?Kun oma porukkakin osin työttömänä,,ellei kyseessä ole sitten jotkut risusavotan tyyliset työllisyystyöt jotka varmaan vuohipaimeneltakin sujuu..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu